Anarchistická federace

Naše požadavky jsou neskromné

Proslov AF z pražské demonstrace solidarity s lidmi, kteří se vzepřeli puči v Myanmaru.

leták

Dovolte, abychom Vás pozdravili na této demonstraci za Anarchistickou federaci.

Začnu heslem, kterým podobné projevy zpravidla končí: Naší zbraní je solidarita! Naše solidarita je globální, má záběr po celém světě, stejně jako celý svět trápí kapitalistické vykořisťování, státní útlak a s ním spojené policejní násilí. Naše solidarita se týká všech neprivilegovaných na této planetě. Naše solidarita je objetím a podporou všem těm, kteří se vykořisťování, útlaku a násilí aktivně staví. Naše solidarita se tedy týká i těch, kteří čelí ve svém boji za svobodu vojenské juntě, která si pro sebe 1. února uzurpovala veškerou moc v Myanmaru, dříve známém jako Barma.

Skláníme se před odhodláním tamních lidí postavit se vojenské moci. Však si také jejich odvaha obratem vyžádala mstivou reakci režimu – stovky mrtvých a pohřešovaných, tisíce zraněných a zatčených.

Jednou z ikon povstání je Aun Schan Su Ťij, dříve členka privilegované rodiny, poté disidentka, držitelka Nobelovy ceny míru, posléze vítězka voleb a premiérka, nyní vězeň generálů připravených ji kriminalizovat. Su Ťij pro nás však žádnou morální autoritou tamního odporu není, a to vzhledem k její roli při genocidě muslimského etnika Rohingů. Je sice pravdou, že si armáda během poslední dekády demokratizace zachovávala vliv na silová ministerstva, čtvrtinu parlamentu obsazovala svými lidmi mimo jakékoliv volby a útoky na etnické menšiny organizovala, Su Ťij k tomu však mlčela, čímž přišla naprosto o svůj dřívější kredit.

Naše solidarita míří k obyčejným pracujícím, k lidem v ulicích a v provozech ochromených stávkami, k Hnutí občanské neposlušnosti, k Výboru pro generální stávku a ke skupinám, jako jsou myanmarské kolektivy globální anarchistické iniciativy Food not Bombs.

I naši kamarádi a kamarádky v Myanmaru si uvědomují, že jejich boj je součástí široké touhy po životě bez vykořisťování, útlaku a policejní buzerace. Společně s nimi tak můžeme vyjadřovat solidaritu s demonstranty v Bolívii, kteří také ve svých řadách počítají mnohé mrtvé, pohřešované, zraněné a znásilněné. Vyjadřujeme společně s nimi solidaritu s antirasistickými protesty ve Spojených státech, s odpůrci apartheidu v Izraeli a Palestině, s manifestacemi proti posilování policejních pravomocí v Německu a Francii…

Ano, solidarita, to je vzájemnost, rovnost, empatie a vzájemná pomoc. Solidarita je nejen naší zbraní, ale i způsobem, jakým neprivilegovaní vytvářejí vztahy a vazby napříč kontinenty.

Naše požadavky jsou neskromné, ale jediné možné: zrušit armádu, zrušit policii, zrušit stát, zrušit soukromé vlastnictví výrobních prostředků. Pak si nikdo nebude moci silou, ať vojenskou, policejní nebo ekonomickou uzurpovat moc nad ostatními.

 

Související odkazy:
Solidarita s protestujícími v Myanmaru
A3: Proti juntě v Myanmaru
„Potřebujeme globální solidaritu“
Výzva k mezinárodní solidaritě s Hnutím občanské neposlušnosti
„Děláme to, v co věříme. Věříme v to, co děláme.“
Solidaritu s těmi, kdo bojují proti puči v Myanmaru


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy