Anarchistická federace

Vychází kniha o Ricardu Floresi Magónovi

Magón 2022: Nakladatelství AF uctilo sté výročí úmrtí mexického revolucionáře novou publikací.

obálka

Před sto lety – 21. listopadu 1922 – zemřel jeden z nejvýznamnějších mexických anarchistů – Ricardo Flores Magón. Sté výtočí jeho úmrtí jsme se rozhodli připomenout jednak seriálem textů „Magón 2022“ na našem webu a zároveň vydáním reprezentativní publikace věnované jeho osobě, době a odkazu.

Kniha, kterou v prosinci 2022 vydává Nakladatelství anarchistické federace, obsahuje texty ze zmíněného webového seriálu doplněné hned o několik bonusových kapitol. Publikaci tak netvoří jeden souvislý text, ale jde o soubor několika kratších článků, které se k Ricardu Floresi Magónovi nějakým způsobem vážou. Čtenáři a čtenářky jistě prominou, že se kvůli tomu některé informace v uvedených textech mohou opakovat.

V knize kapesního formátu, která nese prostý název Ricardo Flores Magón, je stručně připomenuto kdo Magón byl a jak bohatý a plodný byl jeho život, i když často strádal a značnou část života strávil za mřížemi. Jelikož si připomínáme sté výročí jeho úmrtí, zařadili jsme dobový nekrolog. A abychom ukázali kontext Magónova působení, nechybí ani krátké ohlédnutí za Mexickou revolucí. Současný kontext Magónových myšlenek pak přibližuje článek o jeho vlivu na novodobé zapatistické hnutí. A protože Magón nebyl žádný sólista, následují také medailonky jeho bratrů a nejbližšího spolupracovníka a přítele Librada Rivery, stejně jako vyprávění o povstání v Dolní Kalifornii. Připomínáme i archiv věnovaný jeho práci či důkaz komunikace bratrů Magónových s českými anarchisty ve Spojených státech. Na závěr jsme vybrali několik Magónových textů, z nichž je patrné, jak svým svébytným způsobem přibližoval anarchistické myšlenky čtenářům novin Regeneración, které jsou neodmyslitelně spjaty s jeho jménem a jejichž vydávání nedávno obnovila Mexická anarchistická federace.

Věříme, že se nám knihou podařilo přiblížit českým čtenářů a čtenářkám jednu ze zajímavých osobností a zároveň historických kapitol celosvětového anarchistického hnutí.

Ricardo Flores Magón. Nakladatelství Anarchistické federace, 2022. 104 stran A6, cena na pokrytí nákladů 90 Kč.
K sehnání na distribučních místech nebo v e-shopu Roleta39. (Distribuce bude řešena až v průběhu ledna.)

V celoroční sérii „Magón 2022“ zatím vyšlo:
Magón 2022
Ricardo Flores Magón (1874–1922)
Barikáda a zákop
Jakým dobrem je vláda?
Smrt Ricarda Florese Magóna
Enrique Flores Magón
Ricardo Flores Magón a EZLN
Mexická revoluce
Manifest Mexické liberální strany
Ženám
Dělník a stroj


Verze pro tisk 28.12.2022 Nakladatelství AF

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)