Anarchistická federace

Rusko: Trest za sezení na posteli

Vězněný antifašista Viktor Filinkov byl přesunut do sklepní cely, protože se provinil „sezením na posteli“.

Viktor Filinkov

Viktor Filinkov, antifašistický politický vězeň z Kazachstánu, který si odpykává sedmiletý trest, byl přemístěn do sklepní cely, zřejmě za trest kvůli tomu, že si dovolil přes den sedět na posteli.

Viktor byl jedním z obžalovaných ve vykonstruované kauze „Síť“ . Podle ruských státních orgánů byla „Síť“ „anarchistickou teroristickou komunitou“ zřízenou v květnu 2015 s cílem svrhnout ruský režim „založením bojových skupin a náborem jednotlivců, kteří sdíleli anarchistickou ideologii“. Středisko pro lidská práva Memorial uznalo všechny obžalované v případu „Síť“ za politické vězně.

Viktor, který se zajímá o robotiku a počítačové programování, byl obviněn z dobrovolnictví jako „radista“ skupiny. Navíc údajně „dodával členům komunikační zařízení“, učil je šifrování, „rekrutoval další jednotlivce, diskutoval a plánoval zločiny během schůzek, navštěvoval hodiny taktiky, průzkumu, sabotáže a boje a používání zbraní a výbušných zařízení a získal znalosti nezbytné v extrémních a bojových podmínkách“. Viktor veškerá obvinění odmítá a uvádí, že jim ani nerozumí.

Viktor byl na základě falešných obvinění zatčen v 23. ledna 2018 na letišti Pulkovo a následně podroben mučení elektrickým proudem za účelem získání přiznání. V důsledku mučení podepsal vše, co se od něj požadovalo, ale později své svědectví odvolal. V červnu 2020 byl odsouzen k sedmi letům ve vězeňské kolonii. Nyní si odpykává trest ve vězeňském zařízení SIZO-1 ve městě Kirov na západě Ruska.

Během nedávného setkání se svou právničkou Jevgenií Kulakovou Viktor uvedl, že byl přeložen do sklepní cely kvůli konfliktu se strážci. Podle Jevgenie vznikla konfliktní situace kvůli tomu, že odsouzení přes den seděli v cele na vězeňských postelích, což je podle „interních předpisů nápravných zařízení“ (TAP) zakázáno.

Viktor sdílel celu vybavenou dvěma místy k sezení s dalšími šesti lidmi, a to byl důvod porušení interních předpisů. Jevgenie Kulaková sdělila: „Jak mi Viktor řekl, v cele Kirov SIZO-1 jsou pouze dvě lavice pro sedm lidí, kde mohou sedět pouze dvě osoby. Během jídla jsou lidé nuceni se střídat. Kirov SIZO-1 není vybaven vším, co je nezbytné pro splnění TAP, ale od vězňů je to vyžadováno.“

Po opakovaném odmítnutí uposlechnout požadavky TAP vstoupilo do cely asi deset bachařů, jeden s paralyzérem. Vedl je člověk s hodností podplukovníka. Dva vězni byli poté vyvedeni z cely a informováni, že jdou na výslech do zvláštního bloku věznice. Zbývajících pět, včetně Viktora Filinkova, bylo převezeno do cely v suterénu v doprovodu zaměstnance, který celou cestu výhružně rachotil elektrickým paralyzérem.

Místo, kam byli vězni přivezeni, je sedmimístná cela. Má okno na úrovni země, dřevěnou podlahu, klenutý strop, v nejvyšším bodě dosáhnete na strop rukou. Tato cela je špinavá, vlhká a zamořená muškami a šváby. Jako další trest bylo Viktorovi a jeho spoluvězňům zakázáno volat domů. Byli také informováni, že pokud budou znovu protestovat roti podmínkám ve vězení, budou přesunuti do ještě špinavější cely.

Jevgenie Kulaková se oficiálně obrátila na Federální vězeňskou službu pro region Kirov se žádostí o prověření stížností odsouzeného Viktora Filinkova a přijetí opatření k nastolení zákonnosti.

Anarchistická federace nadále vyjadřuje svou podporu a solidaritu anarchistům a antifašistům, kteří byli v Rusku zatčeni, podrobeni mučení a nyní hnijí ve vězeňských celách, kde jsou dále šikanováni.

Zde je návod, jak může každý pomoci:
* Darujte peníze Anarchistickému černému kříži v Moskvě prostřednictvím služby PayPal (abc-msk@riseup.net). Nezapomeňte napsat, že váš dar je určen pro „Rupression“.
* Šiřte informace o vykonstruované kauze „Síť“. Potřebné informace naleznete na webu rupression.com.
* Pořádejte solidární akce, abyste získali peníze na podporu vězněných a rozšířili povědomí o jejich situaci, mučení a vedení smyšlených kauz v Rusku.
* Pište dopisy a pohlednice vězňům. Dopisy a pohlednice musí být napsány v ruštině nebo přeloženy do ruštiny.
* Sdílejte novinky na sociálních sítích mimo Rusko.
* Navrhněte solidární pohlednici, kterou mohou ostatní vytisknout a použít k odeslání podpůrných vzkazů vězňům. Své nápady posílejte na rupression@protonmail.com.


Zdroje:
https://freedomnews.org.uk/2021/07/29/russia-antifascist-prisoner-viktor-filinkov-moved-to-basement-cell-for-sitting-on-his-bed/
https://www.avtonom.org/news/politzaklyuchennogo-viktora-filinkova-pereveli-v-podvalnuyu-kameru-kirovskogo-sizo-1

O kauze Síť jsme psali:
https://www.afed.cz/text/6784/policejni-stat-rusko
https://www.afed.cz/text/6787/airsoft-aneb-pripad-teroristu-z-penzy
https://www.afed.cz/text/6793/stop-muceni
https://www.afed.cz/text/6811/den-solidarity
https://www.afed.cz/text/6956/dokumentarni-film-sit
https://www.afed.cz/text/6958/podporte-obvinene-v-kauze-sit
https://www.afed.cz/text/7113/penza-rusko-vyneseny-rozsudky-v-kauze-sit
https://www.afed.cz/text/7127/rusko-fake-news-v-rezii-fsb
https://www.afed.cz/text/7129/solidarita-s-ruskymi-anarchisty
https://www.afed.cz/text/7134/svobodu-politickym-veznum-v-kauze-sit
https://www.afed.cz/text/7139/moskva-vsichni-jsme-v-siti
https://www.afed.cz/text/7183/co-noveho-v-kauze-sit
https://www.afed.cz/text/7194/za-julija-a-viktora


Verze pro tisk 2.8.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Zapatistická výprava za život: Feministická zastávka v Praze

29. 9. 2021, Praha

…(více)