Anarchistická federace

Moskva: „Všichni jsme v síti“

Policie napadla akci požadující propuštění politických vězňů

Moskva

Na 14. března 2020 byla v Moskvě naplánována akce za svobodu politických vězňů u sídla FSB na Lubjanském náměstí. Na sociálních sítích byla nazvána „Všichni jsme v síti“. Na přípravě se podíleli členové kampaně Rupression (vzniklé na podporu anarchistů souzených v tzv. kauze Síť) a lidskoprávních i politických skupin.

Akce byla nahlášená úřadům, ale ty ji nepovolily v centru města a navrhly, aby se konala v okrajové čtvrti – čímž by samozřejmě ztratila veškerý efekt. Proto se organizátoři rozhodli, že ji uspořádají na původním místě. Úřady zřejmě nejvíc vyděsil plánovaný živý řetěz kolem sídla FSB.

V sobotu 14. března kolem druhé hodiny odpoledne dorazilo na Lubjanské náměstí několik policejních antonů a policajti do megafonů upozorňovali, že akce je nepovolená a lidé se mají rozejít. To všechno i přesto, že piketové akce jednotlivců nepodléhají ohlašovací povinnosti.

Policajti začali s perlustracemi a zatýkáním hned potom, co první člověk rozložil plakát. Nejdřív sebrali lidi účastnící se akce a potom všechny, kteří se nacházeli před budovou FSB, včetně novinářů. Navíc občas zablokovali východy z metra. V antonech několik zadržených lidí zmlátili.

Kolem třetí hodiny odpoledne se aktivisté, jimž se podařilo vyhnout se zatčení na Lubjanském náměstí, přesunuli ke kanceláři prezidenta. Toto místo je pro piketové akce jednotlivců na podporu politických vězňů už tradiční. Sem za nimi přišli i provokatéři z prokremelského militantního hnutí SERB, kteří se nemohli na Lubjanském náměstí projevit kvůli policejní zvůli. Přes jejich přítomnost i projíždějící policejní antony protest na tomto místě v klidu pokračoval. Poté se jeho účastníci rozjeli k policejním služebnám podpořit zatčené.

Jednomu z nich (17letému odboráři) zlomili policajti ruku, jiný dostal astmatický záchvat, byl ošetřen přivolanou záchrankou a potom zavřen na policejní služebně bez inhalátoru. Nejbrutálněji postupovali maskovaní příslušníci pořádkových sil, kteří zmlátili 78letého známého obránce lidských práv Lva Ponomareva a nechtěli pak otevřít bránu pro sanitku. Většina zadržených byla později propuštěna.

Přes tyto nehorázné represe se bude v solidárních akcích požadujících propuštění politických vězňů pokračovat a aktivisté budou dál trvat na tom, že svoboda slova a shromažďování je nedotknutelná.


Zdroj:
https://avtonom.org/news/vlasti-ispugalis-zhivoy-cepi-vokrug-fsb

O kauze Síť jsme psali:
https://www.afed.cz/text/6784/policejni-stat-rusko
https://www.afed.cz/text/6787/airsoft-aneb-pripad-teroristu-z-penzy
https://www.afed.cz/text/6793/stop-muceni
https://www.afed.cz/text/6811/den-solidarity
https://www.afed.cz/text/6956/dokumentarni-film-sit
https://www.afed.cz/text/6958/podporte-obvinene-v-kauze-sit
https://www.afed.cz/text/7113/penza-rusko-vyneseny-rozsudky-v-kauze-sit
https://www.afed.cz/text/7129/solidarita-s-ruskymi-anarchisty
https://www.afed.cz/text/7134/svobodu-politickym-veznum-v-kauze-sit


Verze pro tisk 18.3.2020 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme