Anarchistická federace

Den solidarity

U ruských vyslanectví se protestovalo proti mučení anarchistů.

Po výzvě k vyjádření solidarity s perzekvovanými ruskými anarchisty se i u nás při příležitosti spektáklu prezidentských voleb v Rusku sešli v Praze a Brně anarchisté a anarchistky. Dali tak najevo solidaritu s kamarády, kteří čelí ostrým represím, falešným obviněním a mučení ze strany Putinova nacionalistického a autoritářského režimu.

Akce organizovaná AF-Praha byla komornější, zato obsadila plácek přímo u fronty několika set lidí čekajících v třeskuté zimě na vpuštění k volebním. Skupina demonstrantů dorazila s transparentem „Stop FSB – Vězni do ulic / Стоп пыткам“, stolkem s informačními materiály o jednotlivých případech a fotografiemi. Část voličů protestující ignorovala, část diskutovala, někteří dali najevo zájem a četli si nabízené materiály, případně vyjádřili podporu. Došlo nicméně i na nadávky a osočování protestujících z toho, že jsou někým zaplacení. Vyloženě tragikomické pak byly rozhovory s lidmi, kteří označovali Rusko za dokonale svobodnou zemi, případně dokonce za „nejdemokratičtější zemi na světě“.

U brněnského ruského konzulátu se sešlo asi třicet lidí na protestu svolaném Prázdnými trůny, kolektivem Sdruženy a spřízněnými jednotlivci. Na místě zaznělo několik projevů o represích v Rusku, ale i o anarchistických ideálech obecně, a mezi ruské voliče se šířily informace o případech pronásledovaných anarchistů. Někteří z kolemjdoucích akci podpořili podpisem otevřených dopisů politickým a úředním představitelům z Česka i Ruska. Sdělení protestujících bylo zřejmé nejenom z piketů s různými anarchistickými a protiputinovskými hesly, ale i z hudební vložky složené mj. ze songů kapel Moscow Death Brigade, What We Feel nebo Brigadir.

Další solidární akcí u nás bylo zveřejnění informací o nejnovější kauze ruských anarchistů v klubu Modrý trpaslík v České Třebové.

Ve světě proběhly solidární akce v nečekaně velkém počtu – například v Berlíně, Bernu, Sydney, Barceloně, Hamburku, Greifswaldu, Minsku, Brestu, ve Stockholmu, v Lipsku nebo v Helsinkách. Tam u ruského velvyslanectví protestovalo kolem padesáti lidí s černými vlajkami, transparenty a pikety.

 

Související odkazy:

Stop mučení

„Airsoft“ aneb případ teroristů z Penzy

Policejní stát Rusko


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefit na FNB Plzeň

24. 7. 2020, Plzeň

Akce na podporu místního kolektivu Food Not Bombs …(více)

Pivo s K115

24. 7. 2020, Praha

Neformální posezení u piva (limošky nebo vína) v Bike Kitchen na Štvanici …(více)

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)