Anarchistická federace

Polsko: Pěti lidem hrozí vězení za humanitární pomoc

Polský stát nadále dehumanizuje uprchlictvo na své běloruské hranici a stíhá lidi za humanitární pomoc.

obr.

Pěti lidem hrozí až pět let vězení za nabízení humanitární pomoci na polsko-běloruské hranici. Před soudem v Hajnówce v Podleském vojvodství se mají objevit 28. ledna, jelikož jsou obviněni z poskytnutí potravin, oblečení a dopravy devítičlenné rodině z Iráku a muži z Egypta, kteří prchali do Polska přes Bělorusko. Obžaloba navíc poněkud bizarně tvrdí, že tyto akce vedly k „osobnímu prospěchu“. Tento údajný prospěch však měli spíše lidé, kterým bylo pomoženo, než obvinění. Všech pět obviněných se dlouhodobě podílelo na aktivitách vzájemné pomoci na polsko-běloruské hranici.

Obvinění se vztahují k incidentu z března 2022, kdy čtyři z následně obviněné pětice osob byly zadrženy polskou pohraniční stráží v oblasti Podlesí, když vezly skupinu lidí do nedalekého města. Den po zadržení byla čtveřice obviněna z obchodování s lidmi, což je trestný čin, za který podle polských zákonů hrozí až 8 let odnětí svobody. Téhož dne byla provedena razie v domě ještě jedné osoby z Podlesí. Státní zastupitelství se poté obrátilo na soud s žádostí, aby byli čtyři zatčení ponecháni ve vyšetřovací vazbě. Tato žádost byla zamítnuta, protože soud rozhodl, že neexistují dostatečné důkazy o tom, že se čtveřice podílela na obchodování s lidmi. Po téměř 72 hodinách zadržování byli proto zatčení propuštěni. Jedné osobě, z jiné země EU, bylo poté nařízeno opustit Polsko a byl jí vydán pětiletý zákaz opětovného vstupu do země s odůvodněním, že představovala „hrozbu pro bezpečnost Polska“.

V prosinci 2023 byli tito čtyři lidé a osoba, jejíž dům byl přepaden, obviněni z „poskytování pomoci lidem, kteří nelegálně překročili hranice“, přesněji řečeno z doručování potravin a oblečení potřebným, a také z toho, že jim nabídli odvoz „hluboko do země“, jak se prokurátor rozhodl popsat několikakilometrovou cestu z lesa do nedalekého města. Tehdy také padlo obvinění z „osobního prospěchu“. Podle polských zákonů by za tyto činy hrozilo až 5 let odnětí svobody.

„Co se týče obvinění,“ řekl Mariusz, jeden ze zadržených v tomto případu, „jejich absurdita pramení z toho, že si museli něco vymyslet, vlastně cokoli, protože ta původní neobstála proti faktům. Místo aby to nechali být, snaží se na nás hodit, co se dá. Často se přistihnu, že tato obvinění neberu vážně – prostě mě rozesmějí.“

Navzdory změně vlády v Polsku v říjnu 2023 pokračuje situace lidí, kteří překračují hranice s Běloruskem a hledají bezpečí v EU, ve své tragické trajektorii a obě země tuto situaci nadále využívají k politickým ziskům. Tuto krizi uměle vyvolal Lukašenkův režim, který aktivně vybízí lidi, zejména z míst postižených dlouhodobými válečnými konflikty, jako je Sýrie, Jemen, Súdán nebo Palestina, aby cestovali do Běloruska, a klamavě jim slibuje snadný přístup do EU. Běloruské úřady pak tyto lidi nutí překročit tzv. zelenou hranici s Polskem, kde je naopak polské síly podrobí násilnému odsunu do Běloruska. Toto schéma bylo navrženo tak, aby vyvolalo v Polsku politické otřesy, což se podařilo, nicméně to samozřejmě není rozumná omluva pro porušování lidských práv, kterého se polské úřady dopouštějí.

Bývalá polská vládnoucí krajně pravicová strana PiS prosazovala mimořádně tvrdá a nehumánní opatření s cílem „chránit“ hranice. Současná vláda, liberální koalice vedená bývalým předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, v této politice pokračuje po krátkém období, kdy se snažila působit humánněji, aby se pro účely volební kampaně odlišila od politiky PiS. I nová vláda využívá této situace k získání politických bodů. Podle zprávy, kterou v prosinci 2024 vydala lidskoprávní organizace We Are Monitoring, liberálové vládnoucí v Polsku odstranili v květnu 2024 ze své komunikace veškeré poznámky o humanitárním aspektu této hraniční „krize“. Na začátku června zemřel polský voják, který byl pobodán během akce na podporu migrantů v Podlesí. Tento incident posloužil jako podnět k zásahu proti lidem, kteří se pokoušeli překročit hranici, i proti organizacím a jednotlivcům, kteří jim nabízeli humanitární pomoc. Odznak „tvrdosti na hranicích“ slouží současné vládě také jako generátor politického kapitálu jak uvnitř země, tak na mezinárodní scéně.

„Nečekal jsem, že vláda Donalda Tuska, jednoho z architektů pevnosti Evropa, bude mít jinou politiku než jeho předchůdci,“ řekl Mariusz. „Současná vládnoucí strana se možná v mnoha důležitých otázkách od té předchozí liší, někdy i drasticky, a není tak na úrovni krajní pravice, ale pokud jde o práva lidí na cestě, ,migrační politiku‘ a hranice, žádný rozdíl není. Navíc kromě několika bezvýznamných lidí z levicových stran (ale ne celé polské levice) nejsou v Polsku žádní politici, od kterých bych očekával jiné reakce než podněcování k nenávisti.“

Výsledkem politického boxerského zápasu mezi Polskem a Běloruskem jsou obrovské lidské náklady, které platí lidé pokoušející se překročit tuto hranici. Přesný počet mrtvých není znám a pravděpodobně nikdy nebude znám vzhledem k tomu, že se tato tragédie odehrává především v rozsáhlých oblastech Bělověže, posledního pralesa v Evropě. Podle prohlášení Helsinské nadace pro lidská práva z dubna 2023 se na této hranici pohřešovalo 237 osob.

To je samozřejmě součástí širšího trendu vlád zemí globálního Severu ignorovat utrpení bližních a místo toho využívat pokusy těch, kteří se snaží dostat do této části světa, k politickým vábničkám. Ke špatnému zacházení s lidmi na polsko-běloruské hranici dochází s požehnáním a záměrnou ignorancí ostatních zemí EU: je to koneckonců nejen polská, ale i unijní hranice a přístup EU k ní je podobný jako u jiných jejích hranic, ať už v Řecku, Itálii nebo Francii.

Ti, kdo se v této situaci pokoušejí projevit solidaritu a lidskost, jsou často očerňováni a stíháni – případ pěti lidí z Podlesí je jen jedním z příkladů.


Zdroj:
https://organisemagazine.org.uk/2025/01/14/five-face-imprisonment-for-offering-humanitarian-aid-international/

Související odkazy:
Hranice
Lidskostí proti státu
Nikdo není ilegální
Na
polsko-běloruské hranici
Mezinárodní demonstrace proti kriminalizaci migrace
Solidaritu s uprchlíky místo policejních obušků
„Obušek je nejlepší humanitární pomoc“
Proti pevnosti Evropa
Solidarita s lidmi na útěku
Hladovka za lidskost


Verze pro tisk 17.1.2025 Zosia Brom

Píšou jinde

Odkazy