Anarchistická federace

„Obušek je nejlepší humanitární pomoc“

Zpráva o veřejných akcích kolektivu NeBoj proti nelidskému zacházení s uprchlíky na polsko-běloruské hranici.

Jebat ODS

Promítání na ministerstvo vnitra

Ve čtvrtek 18. listopadu od sedmé večer promítala na budovu ministerstva vnitra v Praze skupina aktivistů a aktivistek z autonomního kolektivu NeBoj fotky z polsko-běloruské hranice a logo Občanské demokratické strany (ODS) s nápisy jako „Obušek je nejlepší humanitární pomoc“ nebo „Co média nevidí, to nás nebolí“. Touto neveselou satirou reagovali na její vyjádření v minulém týdnu, kdy poslanecký klub ODS podpořil postup polské vlády a pohraničníků a žádal poslat na pomoc polské vládě české policisty. Polské represivní složky přitom už několik týdnů brání v přístupu médiím a humanitárním organizacím na hranice a porušují evropské právo, když odváží uprchlíky zpět za hranice a neumožňují jim žádat o azyl. Akcí apelovali zejména na ostatní politické strany a instituce, „aby braly vážně humanitární krizi, která se na polsko-běloruské hranici odehrává. A namísto podpory porušování lidských práv žádali od Polska okamžité umožnění přístupu humanitárních organizací a novinářů a konec hrubého porušování evropského práva.“

V manifest kolektivu NeBoj mimo jiné stojí: „Tisíce lidí na útěku, včetně malých dětí, jsou dlouhé týdny uvězněny v lesích mezi běloruskými a polskými represivními složkami. Polsko jim bráni ve vstupu do země, Bělorusko zase znemožňuje návrat. Tepoty v noci se v noci pohybují okolo nuly a bezohledný přístup obou stran si vyžádal už řadu obětí na lidských životech. Hraniční oblasti se začalo přezdívat ,zóna smrti‘. Přes to do ní Polsko brání v přístupu novinářům i humanitární pomoci, pro lidi zneužité běloruským režimem má místo jakékoli pomoci připraven jen ostnatý drát a vodní děla. (…) Zároveň silně odsuzujeme Lukašenkův režim, který zneužívá zranitelnou skupinu, jako jsou lidé na útěku, k politickým cílům a podporujeme sankce proti běloruskému režimu. Následky za toto jednání ale musí nést právě tento režim, ne lidé zoufale žádající o pomoc, kteří dnes umírají na hranicích. Postup Evropy musí být solidární a respektovat lidská práva.

Happening před polskou ambasádou

Ještě před promítáním na budovu ministerstva vnitra v ten samý sem kolektiv NeBoj uspořádal před polskou ambasádou happening ukazující osud uprchlíků chycených v pasti na polsko-běloruské hranici.

Cedule značící hranici Evropské unie. Zmatení a zoufalí lidé přebíhající z běloruské strany na polskou a zase zpět. Obušky a krev. Pro kolemjdoucí možná podivné zpestření všedního dne, šlo však o víc než jen o divadelní představení. Happening měl upozornit na humanitární krizi na hranici „pevnosti Evropa“.

Aktivistky a aktivisté, kteří stáli za čtvrteční akcí v Praze, poslali do světa tento otevřený dopis:

„Naše performance vyjadřuje solidaritu s lidmi, kteří zbytečně mrznou a umírají na hranicích Polska a Běloruska. Nelze dále přihlížet lidskému utrpení a chovat se k němu jen jako k další politické intrice. Tady už nejde jen o politiku. Na hranicích umírají nevinní lidé, kteří se stali obětí politických her diktátorů. Polské a běloruské úřady je už týdny jen posílají z místa na místo, o azyl lidé žádají marně. Polsko svým nelidským jednáním navíc porušuje mezinárodní úmluvy.

Na místě jsou také ženy, děti, seniorky a senioři. Nemají střechu nad hlavou, teplé jídlo, ani jakoukoli naději do budoucna. Nikdo neví, co s nimi bude. Evropské instituce se k situaci staví chladně – humanitární pomoc je stále nedostatečná, někteří politici a političky (například čeští poslanci ODS) chtějí na místo poslat ozbrojené složky. Ty ale lidem mrznoucím na hranicích, často v ohrožení života, pramálo pomůžou.“

Neplánovanou součástí happeningu se nakonec stali také příslušníci Policie ČR, kteří celou akci vyhodnotili jako nežádoucí a legitimovali některé účastníky se stupidním odůvodněním, že se nacházení v blízkosti chráněného objektu, to jest polské ambasády.

Jak pomoci?

Vedle účasti na dnešní demonstraci Proti pevnosti Evropa: Solidaritu s uprchlíky místo policejních obušků můžete uprchlíky na polsko-běloruských hranicích podpořit taky prakticky.

Iniciativa Pomáháme lidem na útěku ve čtvrtek 18. listopadu vyhlásila finanční sbírku, jejíž výtěžek bude předán uskupení Grupa Granica, jež sdružuje organizace pomáhající uprchlíkům přímo u hranic. Darovat peníze můžete na darujme.cz. Během čtyř dnů už přispělo více jak 500 lidí částkou 400 tisíc korun. Je potěšující vidět, že mnohým není lhostejné utrpení druhých.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy