Anarchistická federace

„Obušek je nejlepší humanitární pomoc“

Zpráva o veřejných akcích kolektivu NeBoj proti nelidskému zacházení s uprchlíky na polsko-běloruské hranici.

Jebat ODS

Promítání na ministerstvo vnitra

Ve čtvrtek 18. listopadu od sedmé večer promítala na budovu ministerstva vnitra v Praze skupina aktivistů a aktivistek z autonomního kolektivu NeBoj fotky z polsko-běloruské hranice a logo Občanské demokratické strany (ODS) s nápisy jako „Obušek je nejlepší humanitární pomoc“ nebo „Co média nevidí, to nás nebolí“. Touto neveselou satirou reagovali na její vyjádření v minulém týdnu, kdy poslanecký klub ODS podpořil postup polské vlády a pohraničníků a žádal poslat na pomoc polské vládě české policisty. Polské represivní složky přitom už několik týdnů brání v přístupu médiím a humanitárním organizacím na hranice a porušují evropské právo, když odváží uprchlíky zpět za hranice a neumožňují jim žádat o azyl. Akcí apelovali zejména na ostatní politické strany a instituce, „aby braly vážně humanitární krizi, která se na polsko-běloruské hranici odehrává. A namísto podpory porušování lidských práv žádali od Polska okamžité umožnění přístupu humanitárních organizací a novinářů a konec hrubého porušování evropského práva.“

V manifest kolektivu NeBoj mimo jiné stojí: „Tisíce lidí na útěku, včetně malých dětí, jsou dlouhé týdny uvězněny v lesích mezi běloruskými a polskými represivními složkami. Polsko jim bráni ve vstupu do země, Bělorusko zase znemožňuje návrat. Tepoty v noci se v noci pohybují okolo nuly a bezohledný přístup obou stran si vyžádal už řadu obětí na lidských životech. Hraniční oblasti se začalo přezdívat ,zóna smrti‘. Přes to do ní Polsko brání v přístupu novinářům i humanitární pomoci, pro lidi zneužité běloruským režimem má místo jakékoli pomoci připraven jen ostnatý drát a vodní děla. (…) Zároveň silně odsuzujeme Lukašenkův režim, který zneužívá zranitelnou skupinu, jako jsou lidé na útěku, k politickým cílům a podporujeme sankce proti běloruskému režimu. Následky za toto jednání ale musí nést právě tento režim, ne lidé zoufale žádající o pomoc, kteří dnes umírají na hranicích. Postup Evropy musí být solidární a respektovat lidská práva.

Happening před polskou ambasádou

Ještě před promítáním na budovu ministerstva vnitra v ten samý sem kolektiv NeBoj uspořádal před polskou ambasádou happening ukazující osud uprchlíků chycených v pasti na polsko-běloruské hranici.

Cedule značící hranici Evropské unie. Zmatení a zoufalí lidé přebíhající z běloruské strany na polskou a zase zpět. Obušky a krev. Pro kolemjdoucí možná podivné zpestření všedního dne, šlo však o víc než jen o divadelní představení. Happening měl upozornit na humanitární krizi na hranici „pevnosti Evropa“.

Aktivistky a aktivisté, kteří stáli za čtvrteční akcí v Praze, poslali do světa tento otevřený dopis:

„Naše performance vyjadřuje solidaritu s lidmi, kteří zbytečně mrznou a umírají na hranicích Polska a Běloruska. Nelze dále přihlížet lidskému utrpení a chovat se k němu jen jako k další politické intrice. Tady už nejde jen o politiku. Na hranicích umírají nevinní lidé, kteří se stali obětí politických her diktátorů. Polské a běloruské úřady je už týdny jen posílají z místa na místo, o azyl lidé žádají marně. Polsko svým nelidským jednáním navíc porušuje mezinárodní úmluvy.

Na místě jsou také ženy, děti, seniorky a senioři. Nemají střechu nad hlavou, teplé jídlo, ani jakoukoli naději do budoucna. Nikdo neví, co s nimi bude. Evropské instituce se k situaci staví chladně – humanitární pomoc je stále nedostatečná, někteří politici a političky (například čeští poslanci ODS) chtějí na místo poslat ozbrojené složky. Ty ale lidem mrznoucím na hranicích, často v ohrožení života, pramálo pomůžou.“

Neplánovanou součástí happeningu se nakonec stali také příslušníci Policie ČR, kteří celou akci vyhodnotili jako nežádoucí a legitimovali některé účastníky se stupidním odůvodněním, že se nacházení v blízkosti chráněného objektu, to jest polské ambasády.

Jak pomoci?

Vedle účasti na dnešní demonstraci Proti pevnosti Evropa: Solidaritu s uprchlíky místo policejních obušků můžete uprchlíky na polsko-běloruských hranicích podpořit taky prakticky.

Iniciativa Pomáháme lidem na útěku ve čtvrtek 18. listopadu vyhlásila finanční sbírku, jejíž výtěžek bude předán uskupení Grupa Granica, jež sdružuje organizace pomáhající uprchlíkům přímo u hranic. Darovat peníze můžete na darujme.cz. Během čtyř dnů už přispělo více jak 500 lidí částkou 400 tisíc korun. Je potěšující vidět, že mnohým není lhostejné utrpení druhých.


V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy