Anarchistická federace

Za Stanislava Tomáše

Anarchisté a anarchistky vzpomenuli na Roma, jehož život loni ukončil policejní zásah, na který navázaly rasistické projevy policejních a politických špiček.

Praha

Minulý týden jsme si připomněli smrt, na niž Česko chtělo zapomenout. Stanislava Tomáše, jehož život skončil 19. června 2021 v Teplicích buď při, nebo těsně po zadržení policií. Asi si ten příběh pamatujete – respektive tu část, kterou zdůrazňovala média, policajti a politici: Stanislava zaklekla policejní hlídka ve stavu zřejmé drogové nepříčetnosti a on zemřel.

Jenže když se řekne A, má zaznít i B: policie se během dlouhého „zákroku“ v rozporu se svými, zákonem danými povinnostmi zkrátka vykašlala na sledování zdravotního stavu člověka, kterého tiskla proti letním sluncem rozpálenému chodníku. Když Stanislav ztratil vědomí – což se podle všeho stalo přímo pod kolenem policajta –, neposkytla mu první pomoc.

To neříkáme jen my, ale i zástupkyně ombudsmana [1], která navíc zjistila, že se policie zvlášť nepřetrhla ani s voláním záchranky. Přestože hlavně místní Romové od začátku varovali, jak celý případ zavání, a konkrétně podezření na neposkytnutí první pomoci se vyloženě nabízelo [2], reakcí ze strany politiků a většiny médií bylo vehementní se zastávání policie. A to i když milovníci uniforem evidentně ani zhruba netušili, co se v Teplicích stalo. I když prvotní rozmazané záběry vzbuzovaly znepokojivé vzpomínky na americkou policejní vraždu George Floyda.

Policajti, vědomi si převahy ve společnosti, kde by leckomu nevadilo, ani kdyby Roma třeba přímo uškrtili, začali mlžit. Jak ukázala zástupkyně ombudsmana, například výpovědi policejní hlídky jsou zcela v rozporu se svědectvím záchranářů potvrzujících, že v době jejich příjezdu již Stanislav nevykazoval známky života [3] – což ale kontrolní orgány policie nijak neznepokojuje [4].

Proč to nenecháme být? I když si zkusíme odmyslet, že každý člověk – bez ohledu na drogy nebo dokonce barvu kůže – má prostě právo nezemřít na ulici bez pomoci a za všeobecného nezájmu, odmítáme se podílet na všudypřítomné apatii, pokrytectví a rasismu.

I když jsou hnusné, ale nedávné časy přímých pokusů o pogromy snad minulostí, zvlášť sever Čech je plný symbolického i otevřeného násilí na Romech. Když policajt bezdůvodně zmlátil teleskopickým obuškem romského brigádníka při sběru technického konopí, prošlo to i u soudů [5]. Případ smrti mladého Roma Miroslava Demetera v Žatci – provázený taky podivnou policejní neochotou něco zvlášť řešit – zůstává dodnes nejasný [6]. Média a politiky to nezajímalo, a na názor místních znepokojených Romů se majorita vykašlala. Proč asi.

Myslíte, že jde „jen“ o Romy, takže je to fuk? „Nikdy se neptej, komu zvoní hrana, zvoní tobě,“ psal kdysi John Donne: do sféry těch, za které se netruchlí a proti kterým si kdokoli – včetně policie – může dovolit cokoli, jde spadnout zatraceně rychle. Lidé bez domova by mohli vyprávět [7]. Teď, kdy nás všechny svírá drahota, zuří inflace a ceny energií i nájmů se utrhly ze řetězu, se mějme dvojnásob na pozoru, pokud nás napadne, že je někdo příliš na okraji, než aby na jeho životě záleželo!

Hrana může zazvonit ledaskomu. I proto odmítáme mlčet o smrti Stanislava Tomáše a chceme spravedlnost.

AF-Praha
Kolektiv 115


Poznámky:
[1] – https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/9980
[2] – https://denikreferendum.cz/clanek/32848-co-zatim-nevime-o-policejnim-zasahu-proti-stanislavu-tomasovi
[3] – https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/9880
[4] – https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/10368
[5] – https://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/policista-ktery-zbil-romskeho-brigadnika-za-udajny-sber-marihuany-podle-soudu-trestny-cin-nespachal
[6] – https://www.advojka.cz/archiv/2017/1/zivot-za-ktery-se-netruchli
[7] – https://a2larm.cz/2017/11/cilem-je-vycistit-mesto-od-bezdomovcu/

Související odkazy:
Policie usvědčena ze lhaní
A3: Zabíjet a lhát
Demonstrace za Stanislava Tomáše
Na romských životech záleží
Černí, bílí, spojme síly!
Ochránci pořádku?
Smrt Stanislava Tomáše nezůstane zapomenuta
Zabíjet a lhát
Policie ČR: Na romských životech nezáleží


Verze pro tisk 22.6.2022 AF-Praha

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)