Anarchistická federace

Černí, bílí, spojme síly!

Proslov AF na demonstraci „Na romských životech záleží“, která se konala 30. června v Praze.

banner

Jako anarchisté a anarchistky už víc než 30 let vystupujeme proti všem projevům rasismu, stejně jako proti policejnímu násilí. Není tedy divu, že přicházíme i u příležitosti smrti Stanislava Tomáše, kde se obě zmíněná témata propojují. K celé věci se nyní chceme vyjádřit v následujících deseti bodech.

Za prvé. Nevěříme obratem ušité policejní verzi, že zásah fízlů neměl žádný vliv na Tomášovu smrt. Vždyť sami policejní papaláši se při své tiskovce zamotali do toho, kde měl údajně zemřít. A klečet pět a půl minuty v hicu plnou vahou na krku někomu s nemocným srdcem není zrovna slučitelné s životem.

Za druhé. Ohrazujeme se proti klasické fízlácké strategii, jejímž účelem je odvést pozornost od svého činu více než nechutným způsobem – dehonestací oběti. A nyní i snahou o její kriminalizaci in memoriam. Jako kdyby jim jeho smrt nestačila.

Za třetí. Je nám jasné, že fízlové zuří kvůli tomu, že jejich zákrok někdo natočil a zveřejnil. Podle svědků z místa činu jim fízlové zakázali pod pohrůžkou vězení o věci mluvit a v jednom případě měli vymazat záznam z mobilu. Bez videozáznamu, který už obletěl celý svět, by celou věc smetli pod koberec s konstatováním, že další Rom zemřel kvůli drogám.

Za čtvrté. Vyjadřujeme svůj odpor vůči politikům, kteří bez rozmyslu ihned přispěchali podpořit policejní verzi a vyjádřit smrtícímu zásahu svou podporu. Fízlové a politici se vzájemně potřebují. Jedni poskytují hrozbu a násilí vůči nespokojeným a spodině, zatímco druzí poskytují těm prvním politické krytí.

Za páté. Přijde nám jako naprosto nechutné pohrdání lidským životem, jak to fízlové a politici předvedli. Žádná známka lítosti nad zmarněným životem. Jasný vzkaz, že když jde o Roma či drogově závislého, nestojí jeho či její život vůbec za řeč. Politici v tom umí chodit, což můžeme vidět na faktu, že přes 30 tisíc obětí covidu je pro ně jen statistická položka, kterou jsou ochotni přijmout, jen aby mohly zajistit chod velkého průmyslu.

Za šesté. Krásně se ukazuje, že lidské životy nemají v kapitalismu stejnou hodnotu. Na jedné straně Tomáš, oběť bezmyšlenkovitého přidušení, je líčen jako podřadný člověk. O jeho smrti se politici vyjadřují bez špetky úcty. Na straně druhé Kellner, který zemřel při adrenalinové zábavě na Aljašce, zatímco ostatní měli dovoleno akorát sedět doma a chodit do fabrik. Člověk, jehož lichvářský byznys si vyžádal nejednu sebevraždu a spousty zničených životů, byl líčen skoro jako spasitel a politici se mu snažili nacpat do zadku i po smrti.

Za sedmé. Fízlové pociťují značnou beztrestnost za své činy. Je tomu tak po celém světě. Nemá cenu si dělat o této instituci násilného charakteru žádné iluze. Sami máme s fízly bohaté zkušenosti, s jejich brutálními zásahy, týráním na stanicích a různorodou šikanou. Samostatnou kapitolou je pak policií vykonstruovaná kauza Fénix. Ani za tu nenese nikdo odpovědnost, i když to fízlové u soudu projeli na celé čáře.

Za osmé. Není pravda, že zásah proti Tomášovi neměl nic společného s rasismem. Pokud jste v této zemi Rom nebo Romka, je mnohem větší pravděpodobnost, že nedostanete práci, že vám nepronajmou byt, že zažijete různé ústrky a projevy pohrdání, že vás budou buzerovat fízlové. A také mnohem větší pravděpodobnost, že proti vám zasáhnou tak, že to nepřežijete. Tato rasistická pravděpodobnost je stejná tady jako ve Spojených státech.

Za deváté. Respektujeme žal a hněv, který nyní Romové projevují. Fízlové byli v sobotu v Teplicích na jejich rozhořčení připraveni s obušky. Vyhrožovat umí. Veřejnosti dokonce vyhrožují v plátku nazvaném Policejní noviny, že kdo „sáhne na uniformu, musí očekávat cokoliv, protože to se nedělá!“. Zastrašit se nedáme.

Za desáté. Nadále budeme vystupovat proti všem projevům rasismu a policejního násilí. Černí, bílí, spojme síly!


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Alterglobalizační hnutí od Seattlu přes Janov až do Prahy

16. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - This is what democracy looks like …(více)

Klima a film: Kodaňské trauma a změna strategie

30. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Just do it! …(více)