Anarchistická federace

Demonstrace za Stanislava Tomáše

Policejní zabití Stanislava Tomáše vzbudilo silné rozhořčení u nás i v celé Evropě.

Stanislav Tomáš

Romové a Romky jsou smutní a naštvaní ze smrti Stanislava Tomáše, který 19. června zůstal bezvládně ležet pod kolenem zasahujícího policisty v Teplicích. Jsou si totiž moc dobře vědomi toho, že skutečnost, že jste tmavší barvy pleti, mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost sociální i policejní šikany, a při policejním zásahu i toho, že ho nemusíte přežít. Jsou rozhořčeni z přístupu policejních a politických papalášů, kteří si policejní zákrok pochvalují a dávají ostentativně najevo, že je celá věc uzavřena prohlášením, že policejní zákrok spočívající s mnohaminutovém klečení na krku neměl na smrt Stanislava Tomáše pražádný vliv.

Není tedy divu, že vychází do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s bleskurychlým uzavřením celé věci ze strany policie a své znechucení nad (žel standardním) rasistickým přístupem policejního vedení a politických špiček. V České republice se k Romům přidávají antirasisté z širokého antiautoritářského hnutí, zatímco liberálové zdánlivě odsuzující rasismus jsou při smrti Roma jako obvykle zticha.

Politici i policie si ale stále jedou svou a jsou sami se sebou spokojení. Věc mají od samého počátku za uzavřenou. Hlasu Romů a Romek nikdy nepřikládali žádnou váhu. Je tragikomické, že ministr vnitra i premiér jsou členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Ten druhý dokonce předseda této rady. Přitom oba nečekali na žádné důkladnější prošetření a ihned se za policejní zákrok postavili a policii pochválili. Romům a Romkám tak cynicky vyslali jasný signál absence jakéhokoli respektu.

Zde je přehled některých akcí, které se od smrti Stanislava Tomáše konaly v ČR i v zahraničí. Je až příznačné, že v českých mainstreamových médiích, která často přebírají rasistické stereotypy, se o nich zpravidla vůbec nic nedozvíte, jako kdyby se vůbec nekonaly.

* 21. června romští aktivisté Štefan Pongo a Jozef Miker založili na místě zásahu pietní místo, kam postupně přicházeli lidé zapalovat svíčky. Během dvou dnů se zde vystřídaly stovky lidí.


* 21. června ve večerních hodinách zároveň prošla centrem Prahy skupina antifašistů a antifašistek za skandování hesel „V Teplicích to byla vražda“, „Policejní vrazi“ nebo „Naší zbraní je solidarita“.


* 24. června se nejen Romové a Romky sešli ve skotském Glasgow na vigilii za Stanislava Tomáše. Na akci promluvila také původem česká Romka žijící nyní ve Skotsku. Mimo jiné zaznělo: „Je to pro nás velmi důležité, protože my jako komunita se musíme zvednout a postavit se proti policejní brutalitě a co nejširší možnou měrou musíme sdílet to, co se stalo Stanislavovi.“ (Více ZDE.)


* 25. června uspořádala protest proti rasismu před českou ambasádou v Berlíně organizace Roma Trial. Podpořily ho romské nevládní organizace i neromské organizace zabývající se bojem proti rasismu.


* 26. června proběhlo v Teplicích pietní shromáždění za zemřelého za účasti několika stovek Romů a Romek. Promluvy byly prokládány modlitbami, zpěvem romské hymny a spontánním skandováním: „My chceme pravdu!“, „Hanba policii!“, „My jsme tady doma!“… Po skončení oficiální části akce se lidé rozhodli jít k nejbližšímu policejnímu oddělení dát najevo svůj názor. Před policejní stanicí ale byli již nachystaní robokopové s obušky v rukou a pod pohrůžkou násilí donutili přítomné se rozejít. (Více ZDE.)


* 26. června proběhl protest proti rasismu a diskriminaci vůči Romům v Dublinu.

* 26. června se konalo protestní shromáždění v Madridu.


* 27. června zorganizovala spolu s dalšími organizacemi romská studentská asociace Romů a Romek (HÖR – Hochschüler innenschaft Österreichischer Roma und Romnja) setkání ve Vídni na náměstí Lidských práv. Přítomní na konci akce zapálili svíčky před památníkem Marcuse Omofumy, nigerijského žadatele o azyl v Rakousku, který během deportace zemřel na následky policejní brutality a jeho smrt se stala symbolem protirasistických hnutí v zemi. (Více ZDE.)


* 29. června se před českým velvyslanectvím v rumunském hlavním městě Bukurešti sešlo asi 400 Romů a Romek. Banu Ionut Alin z nevládní organizace Aresel prohlásil: „Důvod, proč jsme dnes vyšli do ulic, je ten, že tento institucionalizovaný rasismus je přítomen čím dál víc. Je to rostoucí trend extremistického přístupu vůči romské komunitě.“ (Více ZDE.)


* 30. června svolalo do Prahy demonstraci seskupení mnoha antiautoritářských kolektivů a jednotlivců, do kterého se zapojila i Anarchistická federace. Asi 200 lidí, včetně asi 20 Romů a Romek, vyjádřilo svůj nesouhlas s postupem policie a postojem politiků. Zazněla slova odsuzující přístup, kdy na životech některých lidí evidentně nezáleží. (Více ZDE.)


* 30. června se v Srbsku konal pochod stovek lidí k Velvyslanectví České republiky v Bělehradě, kde předali své požadavky. Pořádající organizace Opre Roma Serbia se vyjádřila: „Smrt Stanislava Tomáše způsobená policií v českých Teplicích je nejnovějším příkladem policejní brutality vůči Romům. Jedná se o zemi, která systematicky sterilizovala romské ženy a oslabovala vzdělání romských dětí. V této zemi je prezident otevřeně rasistický a předseda vlády právě poděkoval policii za to, co se stalo Stanislavu Tomášovi.“ (Více ZDE.)


* 1. července proběhlo protestní shromáždění v Itálii.


* 2. července se v Maďarsku konal protest před českou ambasádou v Budapešti.


* 3. července se protestovalo v severomakedonském Skopje. Pochodu, který končil u českého velvyslanectví, se účastnila více než tisícovka lidí. (Více ZDE.)


* 3. července se konala za účasti 450 lidí demonstrace u českého velvyslanectví v bulharském hlavním městě Sofie. Lidé pokračují v kampani zasíláním dopisů na české velvyslanectví. (Více ZDE.)


* 3. července proběhla protestní akce v Paříži.

* 3. července se v Maďarsku konal protest skupiny lidí před českou ambasádou v Budapešti. Byly zapáleny svíčky na památku zesnulého.


* 4. července se konal mítink před českou ambasádou v Londýně, kde byly položeny květiny, zapáleny svíčky a posléze byl předán na ambasádu protestní dopis.


* 5. července se před českým konzulátem v Drážďanech konalo protirasistické shromáždění. Objevily se zde nápisy Roma Lives Matter a byly zapáleny svíčky na památku Stanislava Tomáše.


* 5. července byl v Drážďanech vyvěšen transparent na budově, kde sídlí Klub RM 16.


* 6. července se před českým velvyslanectví v kosovské Prištině sešlo asi 200 lidí na akci organizované romským občanským hnutím Opre Roma Kosovo. Drželi nápisy jako „Jsme Tomáš“ nebo „Kolik jich nebylo natočeno?“ „Vyjadřujeme naše znepokojení ohledně brutality (české) policie a žádáme vyšetřování případu, protože Romové v Evropě si zaslouží respekt,“ řekl zástupce místní nevládní organizace Roma Veritas Kosova. (Více ZDE a ZDE.)


* 6. července uspořádalo místní občanské hnutím Hrdí Rómovia na slobodnom Slovensku protest v Bratislavě.

* 10. července se konala v Ústí nad Labem demonstrace proti rasismu a diskriminaci, kterou svolala nově vznikající romská politická strana Roma Luma. (Anarchistické federaci bylo nabídnuto mít na akci projev, což jsme s poděkováním odmítli, vzhledem k tomu, že akce slouží mj. k prezentaci politické strany, což by odporovalo stávajícímu konsenzu federace.) „Sleduje nás celý svět a celý svět nás podporuje,“ zdůrazňovali řečníci na shromáždění, kterého se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí. (Více ZDE a ZDE.)Související odkazy:
Na romských životech záleží
Černí, bílí, spojme síly!
Ochránci pořádku?
Smrt Stanislava Tomáše nezůstane zapomenuta
Zabíjet a lhát


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Alterglobalizační hnutí od Seattlu přes Janov až do Prahy

16. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - This is what democracy looks like …(více)

Klima a film: autonomní zóny aneb jak se žije na stromě

7. 12. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - okupace hamabašského lesa, ZAD a NOTAV …(více)