Anarchistická federace

Policie usvědčena ze lhaní

Zpráva zástupkyně ombudsmana říká, že Stanislav Tomáš zemřel při zákroku policistů.

pieta

Dne 19. června došlo v Teplicích k zásahu policie proti Stanislavu Tomášovi, který tento zákrok nepřežil. Policie i přes svou snahu zastrašovat svědky incidentu byla nucena reagovat na tuto událost, jelikož se na veřejnost dostalo video dokumentující, jak spoutanému Tomášovi klečí fízl víc jak pět minut na krku, což velmi připomínalo smrt George Floyda ve Spojených státech, která vyvolala tolik nevole po celém světě. Svým způsobem by šlo o policejní zabití z důvodu demence policistů, kteří rádi klečí lidem na krku, aniž by jim došlo, že by to mohlo být smrtelně nebezpečné. Jenže následné výroky policejních špiček a předních politiků – zejména ministra vnitra Hamáčka a premiéra Babiše – z celé věci udělaly rasistickou kauzu, z níž vyplynulo, že proti Romům a feťákům je dovoleno cokoliv a každý takový musí počítat s tím, že může skončit jako Stanislav Tomáš. Úřady také přišly s verzí, že Tomáš zemřel až v sanitce, nebo že zemřel až v nemocnici. A okamžitě prohlašovaly, že předběžná pitva prokázala, že zákrok neměl na jeho smrt žádný vliv.

Na věc obratem zareagovala i Anarchistická federace (AF), jednak informováním o věci na svých webových stránkách, vydáním tematického čísla nástěnných novin A3 s titulem „Zabíjet a lhát“, účastí na spontánní demonstraci 21. června a podílem na organizaci pražské demonstrace „Na romských životech záleží / Roma lives matter“ 30. června. Tady AF ve svém proslovu představila několik bodů, které se kauzy týkají: Nedá se věřit obratem ušité policejní verzi, a kdyby neexistoval záznam zásahu, o případu by se mlčelo; je nepřijatelná dehonestace oběti, politické krytí policejního násilí, beztrestnost policie i absence lítosti nad zmařeným životem; ukazuje se rozdílná cena života boháče a chudáka (třeba na příkladu krále lichvářů Kellnera); není pravda, že zásah proti Stanislavu Tomášovi neměl nic společného s rasismem, pokud jste Rom, je mnohem větší pravděpodobnost, že policejní zákrok nepřežijete; v Teplicích ukázala policie, že je připravena na rozhořčené Romy a Romky s obušky v rukou. Naneštěstí touto demonstrací zájem koalice antiautoritářských skupin, kterou AF vyzvala k pokračování například mezinárodním akčním týdnem, o danou kauzu pominul. Přitom demonstrace za spravedlnost pro Stanislava Tomáše se konaly po celé Evropě, zejména z iniciativy tamních romských skupin. Skoro to vypadalo, že zájem o případ je větší za hranicemi než v Česku. U Romů ze strachu a přivyknutí na život oběti systémového rasismu a u antiautoritářů z důvodu umění nacházet zástupné problémy, proč nespolupracovat.

Policie se postarala o další dějství této tragédie, když několikrát zamítla provedení nezávislé pitvy, kterou požadovala prostřednictvím právního zástupce rodina zemřelého. Cynicky tak čekala na okamžik, kdy už rodina neunese situaci, kdy zesnulý leží dlouhé týdny v mrazicím boxu, a přistoupí k pohřbení jeho ostatků. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která by měla čistě teoreticky činnost policie prošetřovat, ji jako vždy kryje s tím, že v jednání policistů nespatřuje trestný čin. Jak jinak, když je podřízená ministrovi, který má od začátku v celé kauze jasno. Jinými slovy: Zemřel Rom, tak proč se tím vůbec vzrušovat. Naštěstí existují lidé, jako jsou Jožka Miker či Míra Brož a další, kteří nechtějí nechat kauzu Stanislava Tomáše usnout. Postarali se o právní zajištění. Počítají s tím, že se věc potáhne několik let a jsou odhodlaní pokračovat až ke štrasburskému soudu pro lidská práva. Míra Brož říká: „Obecně si myslíme, že zákrok byl nepřiměřený, vedený s přehnanou razancí a podle našich poznatků policisté následně po upadnutí pana Tomáše do bezvědomí neposkytli panu Tomášovi první pomoc a ani se nepokusili ho resuscitovat, přivolali posily a jen čekali na příjezd záchranářů, zatímco pan Tomáš ležel v bezvědomí spoutaný na chodníku; když dorazila sanitka, policisté neměli u sebe klíče od starého typu pout, která mu předtím nasadili, a záchranáři museli s úkony čekat do té doby, než přijelo další policejní vozidlo, které přivezlo klíčky od starého typu pout. Podezřelá se také jeví skutečnost, že policisté údajně z akce nemají žádné videozáznamy, přestože zasahující policisté byli kamerovou technikou vybaveni.“ A dodává, že nebýt zveřejněného videa „Stanislav Tomáš by skončil jako další čárka ve statistice Romů, které zabily drogy“.

V úterý 23. listopadu se případ projednával také v Evropském parlamentu, kde ho mnozí europoslanci přirovnali ke kauze George Floyda a podivovali se, proč zůstává dlouhodobě bez odezvy. „Stanislav Tomáš, evropský občan, Rom, občan České republiky zemřel po brutálním policejním zákroku. Byl udušen,“ prohlásil poslanec za španělské socialisty López Aguilar. Europoslanci z ČR se do diskuse nezapojili. Někteří reagovali až na pozdější dotazy. Ukázalo se, že se nijak neliší od Babiše, který v minulosti policistům za smrtelný zákrok poděkoval. Protagonisté stran nastupující vládní koalice se v tomhle od Babišovy vlády nijak neliší, i když se ve volbách zaštiťovali heslem „Změna“. Změna, která znamená žádnou změnu. Čeští europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Alexandr Vondra (ODS) vyzvali kolegu Lópeze Aguilara, aby se okamžitě omluvil za své výroky, v nichž zpochybnil vyšetřování českých úřadů. Naše lži si nenecháme znevažovat! „Je naprosto neakceptovatelné, aby pan López Aguilar zpochybňoval na evropské půdě nezávislost vyšetřování českých úřadů v případu pana Tomáše. Naprosto ignoroval fakta a svou neznalostí celého incidentu se dopustil šíření naprosto odporných dezinformací, se kterými se snaží Evropská unie dlouhodobě bojovat,“ prohlásil Zdechovský.

Opravdu, policii bychom křivdili, kdybychom prohlašovali, že je v této kauze nečinná. Padl první trest. Žena dostala podmínečně půl roku za vyhrožování zapálením policejní stanice, jehož se měla dopustit telefonicky pár dní po zásahu. O případu informoval server ROMEA, přičemž dodal: „S výhrůžkami vypálením se setkala i organizace ROMEA v roce 2016, kdy muž na facebookovou stránku organizace umístil komentář ,Vypálit celou Romeu‘. V tomto případě došla policie i státní zastupitelství k závěru, že se nejednalo o trestný čin a výhrůžku označilo za případ ,jakéhosi lidového glosátorství na internetu‘.“ Další nepřímý vzkaz Policie ČR, že na romských životech, na rozdíl od těch policejních, nezáleží.

Z policejních pohlavárů, Hamáčka, Babiše, Vondry a Zdechovského ale udělala pokrytce a lháře mj. zpráva zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové. Odkrývá, že policisté zavolali záchrannou službu až s tříminutovým zpožděním, ačkoli nutnost lékařského ošetření byla podle ní od počátku zjevná. Navíc nikdo z policistů také nemonitoroval zdravotní stav člověka, vůči kterému zákrok směřoval. Včas se tak nezjistilo, že přestal vykazovat známky života. Třetí pochybení vidí Šimůnková v tom, že po kolapsu dotyčného mu policisté nesejmuli pouta z rukou a nezahájili okamžitou resuscitaci vlastními silami. Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje pak podle ní pochybilo tím, že při interním šetření události nedostatečně zjistilo skutkový stav, když opominulo absenci výpovědí osádky prvního vozidla záchranářů. Záchranářka např. uvedla: „Byl spoutaný za zády. Policisté ho pouze rukou přidržovali u země, aby jim neutekl. Já, když jsem přistoupila k pacientovi, tak jsem zjistila, že pacient leží na břiše, nevydává zvuky, zkontrolovala jsem mu karotídu, ale neměl hmatný tep. Již v tuto chvíli měl pacient zástavu oběhu, tzn. že nedýchal. Následně jsem požádala o okamžité naložení na nosítka a naložení pacienta do sanitky.“ Druhý záchranář vypověděl: „Po položení na lehátko jsem teprve v tuto chvíli muži viděl do obličeje. Přitom jsme zjistili, že má rozšířené zornice, což byla známka toho, že nejeví známky života. Následně kolegyně zjistila, že pacient má srdeční zástavu.“ To vše je v rozporu s výpovědí fízlů, kteří tvrdí: „Tento muž ze země vstal vlastními silami, byť byl malátný, proto byl dále podpírán v podpaždí policistou a členem posádky ZZS.“

Odcházející vláda dala jasně najevo své odhodlání politicky krýt policejní zabití Roma. Přední postavy stran nově přicházející vlády daly najevo, že v tom hodlají pokračovat. Dočkáme se spravedlnosti pro Stanislava Tomáše? A bude antiautoritářské hnutí schopné v této věci pozvednout hlas, jenž bude víc než osamoceným výkřikem?


Související odkazy:
A3: Zabíjet a lhát
Demonstrace za Stanislava Tomáše
Na romských životech záleží
Černí, bílí, spojme síly!
Ochránci pořádku?
Smrt Stanislava Tomáše nezůstane zapomenuta
Zabíjet a lhát
Policie ČR: Na romských životech nezáleží


Verze pro tisk 20.12.2021 -kl-
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy