Anarchistická federace

Policie ČR: Na romských životech nezáleží

Rasismus je v policejní praxi standardem a policie se nám to snaží dokazovat den co den.

Sokolov

Zemřel Rom, tak proč se tím vůbec vzrušovat

V sobotu 24. července se konalo poslední rozloučení se Stanislavem Tomášem, jehož poslední životní zkušeností byl několikaminutový policejní zákrok z 19. června, po němž zůstal bezvládně ležet pod kolenem zasahujícího fízla. Rozloučit se s ním přišlo asi 60 lidí a na poslední cestě mu hrála čtyřčlenná romská kapela. Na místě byl k vidění nespočet věnců, na něž se mimo jiné složily i mnohé romské organizace ze zahraničí, jelikož stejně jako Romové a Romky u nás mají ve svých zemích zkušenosti s předsudky a šikanou ze strany policie a smrt Stanislava Tomáše se jich tak přímo dotýká, i když ho osobně nemuseli vůbec znát. (Fotoreport z pohřbu ZDE.)

Vedení policie nadále hraje svou hru na to, že policejní zásah neměl s Tomášovou smrtí nic společného, a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která by měla čistě teoreticky činnost policie prošetřovat, ji jako vždy kryje s tím, že v jednání policistů nespatřuje trestný čin. Jinými slovy: Zemřel Rom, tak proč se tím vůbec vzrušovat.

Po celé Evropě se konala řada demonstrací požadujících spravedlnost pro Stanislava Tomáše. K důslednému vyšetření incidentu vyzvala dokonce Rada Evropy i česká pobočka Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Reakcí na tyto požadavky bylo jedině to, že policie několikrát zamítla provedení nezávislé pitvy, kterou požadovala prostřednictvím svého právního zástupce rodina zemřelého. Cynicky tak čekala na okamžik, kdy už rodina neunese situaci, kdy zesnulý leží dlouhé týdny v mrazicím boxu, a přistoupí k pohřbení jeho ostatků.

Jistě každému na mysl přijde otázka, proč když si je policie svými závěry tak jistá, tak vehementně odmítala oponentní pitvu. Stejně tak se na mysl dere i odpověď, zvláště pokud si promítneme záběry posledních okamžiků Stanislavova života.

Pomáhat (zastrašit napadené) a chránit (násilníky)

Další školou rasistické praxe české policie se stal incident, jenž se odehrál v pátek 23. července v Sokolově. Ačkoli média celou věc rámovala jako střet vodáků s místními Romy, ve skutečnosti šlo o útok rasistických fotbalových chuligánů, kteří krátce předtím ochcávali prostor nádražní haly, aby následně napadli romské dítě a poté zranili několik Romů, včetně dvaapadesátileté ženy, která skončila se zlomenou rukou, a staršího Roma, kterého podle výpovědí pořezali nožem. Přitom podle svědků nezapomněli vyřvávat: „Černý svině, zabijeme vás, do plynu s váma!“

Server antifa.cz obratem zveřejnil identitu několika útočníků, známých násilníků, z nichž se někteří věnují bojovým sportům a/nebo je provází angažmá v ultrapravicových skupinách, všechny pak spojuje to, že fandí pražské Slávii, která má už tak problémy s distancováním se od jejich rasistických projevů, jako byla fotografie s transparentem „Kamara – just a nigger“, která způsobila velké rozhořčení ve fotbalové Evropě.

Velmi typický je postoj fízlů, kteří dorazili na místo. VIDEO pořízené jedním z napadených jasně ukazuje, že když se na místě objevila policie, fízlové se postavili do jednoho bloku s chuligány proti rozhořčeným Romům a rasisti se napadeným za zády fízlů vysmívají a dobře se baví. Zatímco s útočníky se někteří fízlové takřka přátelsky vybavují, na Romy jsou připraveni s teleskopickými obušky. Útočníci nebyli policií vůbec zadrženi. Dokonce ještě potom měli zbít dalšího Roma, tentokrát čtrnáctiletého chlapce.

Policie se v médiích plácá po ramenou, jak díky početnému nasazení předešla eskalaci konfliktu. I když má městská policie v prostoru kamery a musela zaznamenat pražské ultrapravičáky, jak dělají na nádraží bordel, na scéně se bezpečnostní složky objevují, až když se začínají shlukovat Romové a vypadá to, že by mohlo jít pro útočníky do tuhého. Na VIDEU jedna z Romek vypovídá o reakci jednoho z fízlů po rasistickém slovním útoku chuligána na její osobu. Fízl na ni dle jejích slov zamířil pistolí a vyzval ji k odchodu s výhrůžkou, že jestli ji bude muset vyzvat opakovaně, tak vystřelí. I na tomto VIDEU je vidět odlišný přístup policie k útočníkům a k Romům, přičemž k zastrašení mají k dispozici policejního psa bez náhubku. Podle dalších výpovědí se fízlové posmívali Romům, že berou sociální dávky (viz VIDEO).

Jednání policistů na místě údajně vyšetřuje Odbor vnitřní kontroly. Kdybyste si měli vsadit na výsledek, jaký myslíte, že by byl asi kurz na možnost, že bude nějaký fízl usvědčen a policie se veřejně omluví? Jinak věc prý policie vyšetřuje jako přečin výtržnictví. O rasovém podtextu napadení ani slovo.

V neděli 25. července demonstrovaly kvůli útoku i chování policie v Sokolově desítky Romů a Romek. Akci ale pod svou patronací měla nově vznikající strana Roma Luma, která – jak se zdá – využívá podobných příležitostí jako svou předvolební agitku, což akce tohoto druhu dost devalvuje, jako tomu bylo například při nedávném shromáždění v Ústí nad Labem. Nemluvě o lidech, jako je romský populista David Mezei, jenž pro svou publicitu využil sestru Stanislava Tomáše a zřejmě se v souvislosti s jeho smrtí také podvodně obohatil předstíranou sbírkou (více ZDE).

Pohřeb Stanislava Tomáše v Teplicích

Rasističtí fízlové bok po boku s rasistickými útočníky v Sokolově

Protestní shromáždění v Sokolově

Zdroje:
https://a2larm.cz/2021/07/fotoreport-posledni-rozlouceni-se-stanislavem-tomasem/
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/primy-prenos-pohreb-stanislava-tomase-v-teplicich
https://antifa.cz/content/slavisticni-chuligani-na-vode
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/policejni-reditel-policie-karlovarskeho-kraje-videa-ze-zasahu-setri-odbor-vnitrni-kontroly
http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/v-sokolove-napadla-skupina-agresivnich-mladiku-romske-dite-a-pak-dalsi-romy.eskalaci-konfliktu-zabranila-policie-ktera-cely
http://www.romea.cz/cz/publicistika/komentare/komentar-falesny-prorok-mezei-a-romska-elita

Související odkazy:
A3: Zabíjet a lhát
Demonstrace za Stanislava Tomáše
Na romských životech záleží
Černí, bílí, spojme síly!
Ochránci pořádku?
Smrt Stanislava Tomáše nezůstane zapomenuta
Zabíjet a lhát


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Kodaňské trauma a změna strategie

30. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Just do it! …(více)

Klima a film: autonomní zóny aneb jak se žije na stromě

7. 12. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - okupace hamabašského lesa, ZAD a NOTAV …(více)