Anarchistická federace

A3: Žádná změna se nekoná

Kdyby mohly volby něco změnit, už dávno by je zakázali. Stahujte, tiskněte a šiřte říjnové číslo nástěnných novin A3!

A3

Myšlenkově vyprázdněná předvolební agitace se nesla pouze v duchu Babiš ANO nebo ne. Druhá volba byla vykládána jako „volba pro změnu“. Dokonce i koalice starých (nechvalně) známých pravicových partají SPOLU si vytkla slovo „změna“ jako jediný bod své předvolební kampaně a neváhala ho beze smyslu omílat neustále dokola jako kolovrátek bez příze.

Babišův podnikatelský projekt na politickém kolbišti – strana ANO – sice porazil všechny ostatní partaje, ale je mu to k ničemu, i kdyby se spojil s dalším politickým podnikatelem Okamurou, jehož fašistická SPD se také dostala do sněmovny. Faktickým vítězem se stala koalice SPOLU, která může s další koalicí Pirátů a Starostů pohodlně vládnout. Co nás tedy čeká za změnu?

Předtím, než začneme beznadějně hledat odpověď na tuto otázku, uveďme ještě pár poznámek k volbám:

Skoro 35 procent oprávněných voličů nevolilo. Mohli bychom tedy samolibě prohlásit, že vítězem jsou vlastně anarchisté a anarchistky se svou výzvou, aby lidé nevolili, tzn. neúčastnili se cirkusu, který je má za pouhé šašky, co můžou leda tak jednou za čtyři roky zažít falešný pocit, že o něčem rozhodují. Smysl by to ale mělo, kdyby tito lidé vyslechli i další výzvu, a to k permanentní politické aktivitě mimo struktury a pravidla daná buržoazní demokracií, jež je jen politickým krytím kapitalistického řádu.

Propadly tradiční levicové strany. Žádný důvod ke smutku. To, co předváděly KSČM a ČSSD, bylo více než odpudivé – podpora vládnoucího miliardáře, naprostá absence sociální empatie a solidarity k lidem na útěku či na sociálním dně. Nevěříme na obrodu těchto stran, jejich místo je už jen na politickém hřbitově.

Jsme rádi, že se ke korytu nedostala policejní partaj Roberta Šlachty, kterého máme jednou provždy zafixovaného jako šéfa policejního oddělení, které uměle vykonstruovalo kauzu Fénix, v jejímž rámci psal Šlachta lživé kádrové posudky. Kauza s údajnou teroristickou skupinou, jejíž polovinu tvořili policejní agenti-provokatéři, skončila u soudu blamáží, stejně jako Šlachtova Přísaha u voleb, i když nemálo lidí se nechalo nachytat na jeho protikorupční rétoriku. Přitom by měli být poučeni, že ti, kdo nejvíc křičí proti korupci, jsou po získání moci ti nejzkorumpovanější. Také návrat soudnictví do 50. let, jak by si to Šlachta přál, se tedy zatím nekoná.

Takže kde je ta změna? Ať pátráme, jak pátráme, mimo změny estetické, tzn. že Babiše nahradí u premiérského žlabu jiný panák, žádnou nenacházíme.

Když tu bude vláda koalice SPOLU, změní se nějak sociální nerovnosti? Ne. Ubude kapitalistického vykořisťování? Ne. Budou o podobě měst rozhodovat místo developerů lidé? Ne. Bude dostupnější bydlení? Ne. Budou mít lidé možnost odvolávat poslance? Ne. Bude nová vláda humánně přistupovat k lidem prchajícím před válkami a bídou? Ne. Prosadí rovné postavení pro neheterosexuální páry? Ne. Dá přednost životům a zdraví lidí před zájmy velkého průmyslu? Ne. Zajistí urychlené ukončení fosilního průmyslu? Ne. Prosadí veřejnou dopravu zdarma? Ne. Nechá zbourat potupný Mariánský sloup na Staroměstském náměstí? Ne.

A podobně bychom mohli pokračovat dál a dál. Jsme tedy jen svědky dalšího vyprázdnění významu jednoho slova. „Změna“ v podání vítězné koalice znamená žádnou změnu.

Tím, že se žádná změna nekoná, se ale dočkáme prohloubení jedné velmi výrazné změny, jejíž projevy jsou celoplanetární. Ať s Babišem či s asociálními pravičáky v čele, čeká nás jedině změna klimatická. Ač podle průzkumů tento problém trápí většinu obyvatel, všechny strany se mu odmítají věnovat a strkají jak ten pštros hlavy do písku. A tak změnu v přístupu k osudu budoucích generací nečekejte. Stejně jako změnu v otázce masivního vymírání druhů.

Babiš během svého vládnutí sledoval především zájmy svého byznysu. Jenže staré pravičácké strany, které se nyní ve volbách dostaly opět k moci, v minulosti umožnily vznik Babišova ekonomického impéria. Stejně tak se zasloužily o to, aby si privilegovaní užívali výhod, jako je nižší daňová zátěž a daňové ráje, zatímco největší zátěž je na obyčejných pracujících a vůči těm nejchudším, kteří už tak trpí škrty v různých oblastech, jsou aplikovány různé restrikce.

Kapitalismus sobecky kořistící z lidí, zvířat a přírody se kosmetickou změnou ve vládě nijak nemění. Stejně tak se nijak nemění naše odhodlání zničit ho a nahradit bezstátní společností řídící se principy svobody, samosprávy a solidarity.


A3 (říjen 2021) ke stažení ZDE.

Stahujte, tiskněte, šiřte!

Nástěnné noviny A3 vydává Anarchistická federace každý měsíc. Jsou určené zejména k šíření prostřednictvím výlepu v ulicích či vyvěšování na pracovištích a ve školách.


Verze pro tisk 24.10.2021 Nakladatelsví AF

Píšou jinde

Odkazy