Anarchistická federace

Novinky z Hamburku V

Neděle je ve znamení protestu proti represím. Turecko se nemusí přibližovat EU, EU se přibližuje Turecku.

Hamburk

* Na Deníku Referendum si přečtěte komentář Petra Jedličky, v němž se mj. trefně píše: „Teze, že kdyby nebylo násilností, psalo by se více o smyslu protestů, platí jen teoreticky. Ve skutečnosti se píše buď trochu o smyslu protestů a hodně o výtržnostech, nebo vyjde jen několik telegrafických zpráv o holé skutečnosti, že se protestovalo bez násilí.“

* Summit v Hamburku přišel asi na 200 milionů eur.

* Po sobotní demonstraci (VIDEO) obsadila policie čtvrť Schanzenviertel, kde minulou noc došlo k největším nepokojům. Policejní komanda odchytávala jednotlivce, nasazeni byli opět militarizovaní fízlové s automatickými puškami. I v dalších čtvrtích byli napadáni nenásilně se chovající lidé skupinami policistů a vodními děly (VIDEO). Po jejich řádění zůstává mnoho zraněných. Docházelo k rozsáhlým perlustracím a šacování kolemjdoucích. Fízlové se také soustředili kolem squatu Rote Flora a v noci zaútočili vodními děly na lidi v okolí. Evidentně už nejde o nic víc než demonstraci policejní síly. Odpovědí je skandování „Nazi-policie pryč z Hamburku“ a „My jsme v klidu a co vy?“ Proč někomu nerozbít pěstí nos, když je to starostou i kancléřskou označeno za „excelentní práci“.

* Šéf policejních operací si v sobotu v noci vymyslel, že nechá individuálně zkontrolovat a natočit každého pasažéra zvláštního vlaku, v němž ve vraceli demonstranti směrem na jih Německa a dále do Švýcarska. Po zásahu právního týmu však fízlové nakonec absolutní kontrolu cestujících vzdali. Ti za skandování antikapitalistických hesel nastoupili. Fízlové si tak mohli připsat další „úspěch“ – zpoždění vlakových spojů.

* Probíhají také mohutné kontroly na silnicích z Hamburku.

* Na násilí ze strany policie si stěžovali turisté, kteří byli napadeni, když popíjeli v ulicích Hamburku.

* V neděli po poledni se za účasti několika stovek lidí koná demonstrace proti represím a za propuštění zadržovaných demonstrantů. Asi stovka jich je stále držena ve speciálním zařízení v Hamburg-Harburgu. I tady se demonstruje. Opět dochází k provokacím ze strany fízlů, kterých je přítomno neadekvátně obrovské množství. Ozývá se kritika katastrofálních podmínek v detenčním centru.

* V ulicích Hamburku se zapojily stovky lidí do úklidu.

* Kdo je kvůli Hamburku naštvaný na policii nebo si snad naivně myslí, že šlo o excesy jednotlivců, pláče na špatném hrobě. Policie jako instituce vznikla v první polovině 19. století právě z potřeby likvidovat masové akce nespokojenosti a převzít kontrolu nad ulicemi, které byly prostorem interakce neprivilegovaných. Více se o tom dočtete v článku „Počátky policie“ v jarním čísle anarchistické revue Existence.

Související odkazy:
Block G20
Poznej svého protivníka
#BlockG20 – colour the red zone!
Hamburk zdola
Novinky z Hamburku
Novinky z Hamburku II
Novinky z Hamburku III
Novinky z Hamburku IV


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Queer, socialismus a umění

30. 4. 2018, Praha

Ve stejné době, kdy se začal Edward Carpenter angažovat v hnutí utopického socialismu, začal také psát o soudobé kultuře a umění a současně bojovat za emancipaci neheterosexuálních lidí. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme