Anarchistická federace

Novinky z Hamburku II

Další várka útržků z probíhajících protestů proti vládcům světa a teroru jejich hlídacích psů.

Hamburk

 * Vlnu solidarity s protesty proti G20 podnítila policejní šikana protestních kempů, které se nejprve policie svévolně snažila zakázat a po rozhodnutí soudu, že tábory jsou legální, se fízlové jali prosazovat nový zákaz, že v kempech se nesmí spát a vařit. Tato zvůle odhalující policejní strategii deprivace základních biologických potřeb protestujících naštvala spoustu obyvatel Hamburku, kteří si nepřejí, aby jejich město bylo spojováno s takovýmto policejním terorem. Stovky z nich se nabídly, že poskytnou protestujícím ubytování u sebe doma. Nabídky zněly třeba: „Na naší zahradě jsou k dispozici tři stany.“ „Jsem žena se dvěma dětmi. Uvítáme další ženy. Spaní v obýváku na nafukovací matraci, pohovce a posteli.“ „Nabízím svou kancelář jako místo na spaní.“ Apod. Stadion fotbalového klubu FC St. Pauli poskytl asi 200 lůžek a také prostor nezávislému mediálnímu centru, v části ochozů jsou pořádány tiskové konference. Divadlo Schauspielhaus nabídlo ubytování ve svém foyer a na svou budovu vyvěsilo transparent „Spánek není zločin“. Fízlové se v jednu chvíli snažili zamezit lidem v přístupu do budovy. Své kapacity nabídly také hamburské farnosti. Vlna solidarity byla opravdu obrovská.

* Po středečním soudním rozhodnutí je policejní postup vyhodnocen jako nezákonný, takže kempy se vrací ke svému původnímu účelu.

* V úterý večer ve čtvrti St. Pauli probíhala požitkářská protestní party „Massencornern gegen G20“. Na veselící se a popíjející lidi však napochodovaly stovky nabuzených fízlů a nechyběly ani čtyři kropicí vozy. Pod záminkou potenciálního nebezpečí a zajištění dopravy fízlové vystavili přítomné nebezpečí ublížení na zdraví a dopravu naopak na dlouhou dobu zablokovali. Jejich řádění se neobešlo bez zraněných a zadržených. Na ulicích byla vidět krev. Fízlové se opakovaně snažili bránit novinářům ve focení a natáčení.

* Ve středu 5. července se za doprovodu osmi mobilních sound systémů konala obří rave party proti G20 s názvem „Demorave: Lieber Tanz ich als G20“, a to za účasti až 30 000 lidí. I přes občasné policejní provokace proběhla akce v klidu, avšak hlučně a ve víru tance. Ve večerních hodinách napadali fízlové lidi v ulicích, jako vždy bez ohledu na to, že by se něčeho dopouštěli.

* Potíže kvůli represivním opatřením měl vlak vypravený ze Švýcarska, přesto se tamním demonstrantům podařilo do Hamburku dostat, i když se zpožděním. Přes hranice nebyl vpuštěn autobus jedoucí z Holandska. Fízlové také bezdůvodně zadrželi skupinu Italů na letišti v Hamburku. Po lidech v autobusech fízlové požadovali, aby jim ukazovali obsah svých telefonů.

* Za účasti 2000 lidí a 75 iniciativ z celého světa se konal dvoudenní kontrasummit, „Summit globální solidarity“, který reflektoval zejména otázku klimatické spravedlnosti. Panelistům na debatě mírového hnutí, kteří mluvili o spolupráci namísto konfrontace, o nebezpečí jaderné války, eskalaci konfliktu zájmů mezi státy NATO a Ruskem či válce na Blízkém východě, naslouchalo více než 400 hostů.

* Ve městě se už konalo také množství uměleckých protestů a performancí. Ve středu prošlo městem „1000 zombies“.

* Velké množství hamburských drobných obchodů a podniků vyjadřuje ve svých výlohách solidaritu s protesty a odpor vůči G20.

* Dnes se konal antikapitalistický pochod „Welcome to Hell“ se zhruba 12 000 účastníky. Předcházel mu koncert u přístavu. Před demonstrací i za ní byla nasazena vodní děla a obrněné transportéry. Fízlové ji po 200 metrech zablokovali. Následně zaútočili, i když bylo shromáždění pokojné. Vodní děla jedou naplno, obušky sviští a vzduch je nasycen pepřovým sprejem. Lidé si sedají na silnici a skandují, že v Hamburku nechtějí „nazi-polizei“. Zdravotní hlídky z řad protestujících mají napilno. Videa, která se objevila na sociálních sítích, jsou více než výmluvná. Svědci hlásí brutální útoky fízlů. Několik lidí odvezli zdravotníci (podle jednoho z videí někteří z nich vyjadřují své opovržení policisty). Jsou zprávy o zlomeninách a vážnějších zraněních. Přes probíhající blokády a násilnosti ze strany „ochránců pořádku“ demonstrace pokračuje.

* Kvůli policejním manévrům, které byly spojené s příjezdem různých despotů, kolabovala doprava, v horku museli lidé čekat v autech celé hodiny, bez možnosti jít na toaletu, bez ohledu na děti apod.

* Protesty proti policejní eskalaci násilí zazněly od některých levicových poslanců i v německém Bundestagu.

* Fízlové se bezesporu snaží, aby se zkorumpovaní zahraniční politici a autokrati cítili jako doma. I Německo chce ukázat, že dokáže protestujícím obyvatelům zavřít huby, jako se tomu děje třeba v Turecku, Brazílii, Rusku či Spojených státech. Ve skutečnosti však fízlové ukazují porušováním ústavy, „preventivní“ šikanou a bezdůvodnými násilnostmi, jak moc se bojí hlasu odporu. Pro obyvatele Hamburku teď nejsou ničím jiným než ze řetězu puštěnými násilnými klauny, kteří kradou děckám stany.

Související odkazy:
Block G20
Poznej svého protivníka
#BlockG20 – colour the red zone!
Hamburk zdola
Novinky z Hamburku


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Queer, socialismus a umění

30. 4. 2018, Praha

Ve stejné době, kdy se začal Edward Carpenter angažovat v hnutí utopického socialismu, začal také psát o soudobé kultuře a umění a současně bojovat za emancipaci neheterosexuálních lidí. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme