Anarchistická federace

Existence č. 2/2017: Ochránci pořádku

Přečtěte si v novém čísle naší anarchistické revue, proč by se heslo A.C.A.B. mělo „zařadit do kánonu lidových moudrostí“.

Existence č. 2/2017

Dalo se očekávat, že nový design anarchistické revue Existence, který jsme představili v minulém čísle, bude přijat jak s nadšením, tak s nepochopením. A také se tak stalo. Důvody změny jsme vysvětlili minule a nemá cenu je opakovat, a tak pokračujeme vytyčeným směrem s jednou změnou. Toto číslo se nám jaksi rozrostlo na více stran. S tím souvisí i navýšení doporučené ceny na pokrytí nákladů (což se nám mimochodem už dlouho nepovedlo).

A proč větší rozsah čísla? Bezesporu kvůli tématu a nutno přiznat, že se ani nevešlo všechno, co jsme měli původně v plánu. A čemu že se to věnujeme? Ochráncům pořádku. Prostě fízlům a policii jako takové. Někdo možná namítne, že tohle téma už tady bylo. Ano, represi jsme se už párkrát věnovali. Vždy ale trochu z jiného úhlu. A nejinak je tomu i tentokrát. Rozhodli jsme se zaměřit na policii coby instituci, která je součástí širšího represivního aparátu s jeho nástroji dohledu, podrobení, donucení, hrozby, ukáznění, trestu, izolace a msty.

Pokud si někdo myslí, že je tu policie v první řadě proto, aby pomáhala obyčejným lidem a chránila jejich blaho, pak by nebylo s podivem, kdyby takový jedinec chodil také s nadšením k volbám v hlubokém přesvědčení, že politici hájí jeho zájmy. A jistě miluje i svého zaměstnavatele v dobré víře, že jeho motivace je dána tím, aby měli lidé práci a propadli se k nim nějaké ty sladké drobky z koláče, který sice upekli, ale hlavní díl jeho konzumace se odehrává někde zcela jinde.

Jenže celý represivní aparát je tu především proto, aby chránil pořádek. Pořádek si ale nepředstavujte jako zametenou ulici. Pořádek je systém s určitými hodnotami, určitou ideologií (do zblbnutí deklarovanou či umně skrytou) a s určitou třídou privilegovaných, kteří mají z jeho nastavení profit – materiální i sociální. Pořádek je určován mocí a moc je koncentrována v rukou mocenských a ekonomických elit. A ty nutně potřebují sílu, která by tuto moc nastolovala, udržovala, prohlubovala a rozšiřovala. Autoritářská moc je držena při životě ideologií, a když ta nestačí, pak hrubou silou, a je jedno, zda psychologického či fyzického rázu. Vždyť strach před zákonem není nic jiného než strach před ránou pendreku, úředním šikanováním či pohledem skrze zamřížované okno.

Abychom lépe pochopili roli policie, není od věci zabrousit do minulosti a zapátrat, jak tato instituce vůbec vznikala. K tomu nám posloužil přepis přednášky Davida Whitehouse. Vzhledem k tomu, že „ochránci pořádku“ sami sebe vidí jako výkonné rameno zákona, bude více než žádoucí podívat se, odkud se takové zákony v historii vlastně vzaly. Tady dáváme slovo klasiku anarchistické teorie Petru Kropotkinovi, který odhaluje důmyslnost zákoníků, jež kombinují pravidla pro běžné fungování společenství (např. nezabiješ) s prosazením vlastních zájmů (např. budeš platit daně).

Pokud jste se stávajícím pořádkem nespokojeni, dříve nebo později na policii narazíte. V takovém okamžiku je dobré zapomenout na naivní představu „nemůžou nám nic udělat, když jsme se ničeho špatného nedopustili“. A to platí na všech kontinentech, jak u nás, tak třeba v případě projevů nespokojenosti ve Spojených státech. Nejenže můžete být pohlazeni teleskopickým obuškem nebo se nedobrovolně účastnit pepřového dýchánku, můžete klidně strávit nějakou dobu ve vazbě nebo být odsouzeni v absurdním a zjevně zinscenovaném procesu. O svých zkušenostech vypráví v rozhovoru anarchista Igor Ševcov.

Věnujeme se i různým podobám represe. Sergej Gavrilin se vyznává z toho, jak se nechal naverbovat běloruskou státní bezpečností. V textu Peti Kosova se před námi na příkladu Itálie i dalších evropských zemí otevírá neuvěřitelný příběh o systémovém boji proti levici, v němž bok po boku stojí represivní složky, fašističtí teroristé a mafie. Provázanost policie a narkomafie přibližují zkušenosti z Mexika a anarchistický antropolog David Graeber rozebírá, jak se z policie v USA stal nástroj na represivní vybírání peněz od těch nejchudších, aby se mohly přelévat do kapes věřitelů jednotlivých měst.

A co dalšího na stránkách jarního čísla Existence najdete? Představíme vám letos zesnulého španělského anarchosyndikalistu Josého Luíse Garcíu Rúu a známého anarchistického karikaturistu Johna Oldaye. V článku Víctora Muñoze Cortése se vrátíme k osudům anarchistického hnutí za dob Pinochetovy diktatury a Vadim Damier vás seznámí s historií environmentálního hnutí v Německu, kde narazíte na stoupence přímé akce i zelené poslance Bundestagu. Vedle toho se věnujeme nástinům hlubinně ekologické transformace, která by byla východiskem z ekologické krize. Další ohlédnutí za čáru vyznačující Českou republiku bude mířit do Francie, kde se protestovalo proti zákoníku práce, a do Běloruska, kde se lidé vzepřeli Lukašenkově dani z nezaměstnanosti.

Jako obvykle nechybí přehled akcí domácího antiautoritářského hnutí a texty nástěnných novin A3 za poslední čtvrtrok. S naším recenzentem se můžete podivovat nad vydáním brožury Anarchie & alkohol od CrimethInc. a téma předchozího čísla připomínáme ve stručném přehledu některých teoretických koncepcí odmítajících práci.

Přejeme inspirativní četbu.

48 stran A4, doporučený příspěvek na pokrytí nákladů 45 Kč.
PDF ke stažení ZDE.
Verze pro čtečky e-knih a podobná zařízení: EPUB nebo MOBI.

K zakoupení na některých akcích antiautoritářského hnutí, koncertech a festivalech a na distribučních místech:
Infocentrum Salé (Orebitská 14, Praha 3 – Žižkov),
Rekomando (Trojanova 9, Praha 2),
Autonomní sociální centrum Klinika (Jeseniova 60, Praha 3)
Klub Futra (Masarykova třída 1000, Orlová),
Antikvariát Černý pes (Sedláčkova 20, Plzeň),
Družstevní kavárna Inkognito (Husova 24, Plzeň),
Tři ocásci (zatím bez adresy, Brno).

Internetové distribuce: xBASTAx, Papagájův hlasatel, Chyba crew, Miruus Levyt

Pro zájemce ze Slovenska doporučujeme objednávat na: Salto Mortale (sust[a]riseup.net).

Na jednotlivých distribučních místech se objevují publikace Nakladatelství AF zpravidla se zpožděním. Děkujeme za pochopení.


10.4.2017 Nakladatelství AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme