Anarchistická federace

Novinky z Hamburku III

Co německá policie zasela, nyní sklízí. Protesty proti G20 nabírají na síle.

Hamburk

* Ve čtvrtek údajně prohnali demonstranti prohnaného policejního mluvčího, který zrovna mluvil na kamery.

* Policie stále omílala něco o očekávaných 8000 násilných demonstrantech na akci „Welcome to Hell“. Násilí se ale dopouštěla sama, když se rozhodla oddělit černý blok od zbytku demonstrace. Odpovědí na její řádění jí bylo několik letících lahví a kamenů. Demonstrace, na které zbylo asi 10–12 000 lidí je ve večerních hodinách opět v masovém měřítku napadena policí. Po celou noc nedá obyvatelům Hamburku spát rachot vrtulníků a houkajících sirén.

* Média zpravidla papouškovala policejní verzi událostí. Místní novináři však situaci komentovali věcněji a upozornili, že policii naprosto schází soudnost, když například těžkooděnci brání dodávkám jídla do protestního kempu či napadají pokojně se bavící lidi. Policie mluví o desítkách zraněných ve svých řadách. Není důvod nepředpokládat, že většina takovýchto policejní „zranění“ jsou obdobné simulace, jak tomu bývá u nás (a vlastně všude jinde), hodně také napovídá video, kde fízlové při jednom z útoků seskakují ze zídky a několik se jich přitom slušně rozplácne.

* Na jedné z podpůrných tiskových konferencí padla informace, že po čtvrtečních protestech je zadržováno 120 lidí, 14 lidí muselo být hospitalizováno, tři zranění jsou prý ve vážném stavu, jeden člověk se ocitl za mřížemi navzdory otevřené zlomenině. Zraněných lidí, kteří byli ošetřeni na místě, je bezpočet. Právníkům byl protiprávně zamezován přístup k zadržovaným.

* Zasedání G20 se koná skryté v halách výstaviště velikosti pěti fotbalových hřišť. Některé haly skrývají policejní techniku. Vše je součástí neprodyšně uzavřené červené zóny. Dokonce i několika akreditovaným novinářům byl odepřen vstup.

* Německá unie novinářů vyzvala oficiálně policejní špičky, aby jejich lidé přestali násilně napadat žurnalisty a bránit jim ve výkonu jejich povolání.

* V pátek už policie pláče, že je jich „jen“ 20 tisíc, a žádá o další posily z jiných částí země.

* Menší protestní akce a blokády za účasti desítek až stovek lidí (celkem asi 5000 lidí) probíhají na mnoha místech již od ranních hodin. Policie hrozí násilím, blokující lidi odtahuje, sviští obušky. Jinde vznikají další blokády. U mostu Schwanenwik použila policie vodní dělo, demonstranti se jí posmívají: „Tohle je hamburské počasí.“ Podařilo se narušit modrou zónu, kde jsou zakázána veškerá shromáždění. Přibývá zraněných. Policie mlátí zejména nenásilné demonstranty, ti skandují: „My jsme klidní a co vy?“

* Hlavní hvězdy summitu se dostaly na místo bez problémů nebo jen s menšími obtížemi. Někteří delegáti se ale museli vracet a volit zdlouhavé objížďky. Na Gorch-Fock-Wall jeden z diplomatických vozů srazil a málem přejel cyklistu.

* U hlavního nádraží se sešlo asi 1500 studentů na akci „Mládež proti G20“. Mladí se nenechali zastrašit ani nasazením militarizované policie. Ve svých projevech vyjádřili solidaritu s dalšími protestními akcemi a odsoudili bezohledné chování policie. Někteří přiznali nově nabytou zkušenost, že pokud nic neděláte, ještě to neznamená, že vás policie nezmlátí.

* Dopoledne proběhla blokáda přístavu, která měla za cíl ochromit „logistiku kapitálu“. Účastnily se jí stovky lidí, akce byla veselá a uvolněná, a to i navzdory počátečnímu zdlouhavému policejnímu obklíčení.

* Desítky černě oděných lidí bez jakékoli přítomnosti policie řádily ráno ve čtvrti Altona, padlo jim za oběť několik výloh korporací, bank a franšízových provozoven, odnesly to bankomaty a zahořelo několik luxusních aut. U nádraží Altona shořelo policejní auto. (Jako by nepochopitelná policejní logika říkala, že je třeba napadat jen poklidné protestující, a takovýchto demoličních akcí si nevšímat.) Dalšími cíli radikálů se staly například pětihvězdičkový hotel Park Hyatt, okna nedaleké policejní stanice či místní radnice. Jedna světlice prý těsně minula policejní vrtulník. Některé ničení se však zdá zcela zbytečné (např. autobusová zastávka).

* V Hamburg-Bahrenfeldu vylezlo po útoku policie několik demonstrantů na čtyřmetrový plot, který se s nimi zřítil. 14 lidí bylo převezeno do nemocnice.

* Demonstrace a střety s policií probíhají po celý den. Některá videa ukazují fízly hromadně dokopávající a pěstmi mlátící lidi ležící na zemi. Některé policejní kordony připomínají spíše chuligánskou bojůvku, když první řada útočí pěstmi na obličeje semknutých blokádníků.

* Tisíce lidí se účastní protestní cyklojízdy.

* Největší demonstrace proti G20 se očekává zítra, tedy v sobotu.

* Jde o rychle sebrané zprávy, takže nepřesnosti jsou možné. Přečtěte si také články o protestech, které dnes vyšly na A2larmu a Deníku Referendum.

Související odkazy:
Block G20
Poznej svého protivníka
#BlockG20 – colour the red zone!
Hamburk zdola
Novinky z Hamburku
Novinky z Hamburku II


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Queer, socialismus a umění

30. 4. 2018, Praha

Ve stejné době, kdy se začal Edward Carpenter angažovat v hnutí utopického socialismu, začal také psát o soudobé kultuře a umění a současně bojovat za emancipaci neheterosexuálních lidí. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme