Anarchistická federace

Vzpomínka na Honzu Kučeru

Přehled několika tryzen za Honzu Kučeru, zabitého v roce 2008

Vzpomínka 2020

Je to už dvanáct let, co byl v noci z 18. na 19. ledna v jedné z příbramských hospod pobodán devatenáctiletý antifašistický skinhead Jan Kučera. Stalo se tak během konfliktu místních punkerů a skinheadů s partičkou mladých příznivců neonacismu, která byla tragicky zakončena bitkou Honzy Kučery s Jiřím Fousem, jenž neváhal pokračovat v provokacích a použít nůž. Následkům zranění Honza podlehl 20. ledna 2008. Od té doby se každý rok konají na různých místech ČR a někdy i v zahraničí vzpomínkové akce různého charakteru. Nejinak tomu bylo i letos.

V Hranicích na Moravě antifašisté ze skupiny Kolektiv 161 vyvěsili transparent s podobiznou Honzy Kučery a nápisem „Nezapomeneme! Neodpustíme!“. Fotografie a krátké prohlášení se následně objevily na webové stránce OAF.

V Plzni se již několikrát konaly tryzny v podobě párty, kde hrála hudba, kterou měl Honza rád. Minulý rok z akce sešlo, jelikož se o její přípravě začalo mluvit až na poslední chvíli. Letos to ale místní antifašisté napravili a akci domluvili s potřebným předstihem. A tak se v sobotu 18. ledna mohla konat další Don’t Forget Party, tentokrát v Klubu Belfast. Krátce po osmé večer ozdobila prostor antifašistická vlajka a na stolku vedle DJského pultu hořely dvě svíčky u Honzovy podobizny. U gramofonů se vystřídali tři místní DJs a z Prahy přijel zahrát Ctibor Pribor. Pouštěly se desky napříč žánry – rock’n’roll, reggae, ska, punk a došlo i na Oi! klasiky, jako jsou Los Fastidios, Klasse Kriminale nebo Stages Bottles. Na improvizovaném parketu nebyla nouze o tanečníky. Dobrovolný vstup pokryl nejen náklady, ale podařilo se vybrat i necelou tisícovku, která byla benefičním příspěvkem na právní pomoc aktivistům perzekvovaným kvůli účasti na přímých akcích ve spojitosti s klimakempy, které každým rokem pořádá iniciativa Limity jsme my! Ta měla zrovna ten den v Plzni své plénum, takže slovo dalo slovo a akce se k vzájemné spokojenosti stala zároveň i jakousi afterparty pléna.

Další akcí, která se odehrála v sobotu 18. ledna, byl 11. díl tradičního olomouckého koncertu Punx night, který byl věnován právě památce Jana Kučery. Na akci vystoupily hc/punkové kapely z Česka a Polska, konkrétně Non President z Wojcieszówa, Skorup/A z Jelení Hory, Urbura z Francovy Lhoty, Human Fault z Vyškova, Prisoners of War z Olomouce a Continua Recto z Prostějova. V setu pořádající kapely zazněl proslov, který osvětlil, jak k tragédii před dvanácti lety došlo, a vzdal hold památce jak Jana Kučery, tak i dalším obětem neonacismu. Na koncertě se sešlo něco přes stovku lidí. V den akce byl v okolí Olomouce vyvěšen i vzpomínkový transparent, o který se postarali místní antifašisté.

Další vzpomínkovou akci na Honzu Kučeru, tentokrát nazvanou Our Music Our Scene! (šlo již o pátý podnik pod tímto označením), pořádala v sobotu 25. ledna fanouškovská parta Barflies crew. V sedm večer se otevřely dveře klubu Underdogs v Praze na Smíchově a návštěvníci začali postupně zaplňovat jeho sklepní prostory. Na místě bylo možné zakoupit oblečení značky True Rebel, které každým prodaným kusem přispívalo v rámci této akce na Psí útulek Lazec v Příbrami. Zhruba v osm hodin začala svou porci metalcoru do publika tlačit příbramská parta Pawnshop. Jako druhá v pořadí se na pódiu nachystala bratislavská Cenzura. Tento svižný oi!punk nechal málokterého přihlížejícího v klidu. Na Slováky navázalo trio Vysoké napětí ze Vsetína, takže roztančené publikum mělo tak akorát čas zajít na bar pro nový drink a tancovalo se dál. Poté se dostali ke slovu vinylové desky v podání pražského DJ, který publikum bavil zhruba do druhé hodiny ranní. Poté se i poslední z asi padesátky návštěvníků odebrali do hajan. Žel na akci kvůli nemoci nevystoupili L’anima libera z Otrokovic.

 

Související odkazy:
https://www.afed.cz/text/6933/nezapomeneme-neodpustime
https://www.afed.cz/text/6603/vzpominka-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/6579/nezapomeneme-neodpustime
https://www.afed.cz/text/5946/vzpominky-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/5488/vzpominka-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/5370/vzpominka-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/3512/nezapomeneme-neodpustime
https://www.afed.cz/text/3201/vzpominka-na-honzu
https://www.afed.cz/text/2961/vzpominkove-akce-na-honzu-kuceru-ve-vychodnich-cechach
https://www.afed.cz/text/2850/vzpominkove-akce-na-jana-kuceru


Verze pro tisk 29.1.2020 K161, AF-Olomouc, AF-Plzeň, -ma-

Píšou jinde

Podporujeme

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)