Anarchistická federace

Vzpomínka na Honzu Kučeru

Přehled několika tryzen za Honzu Kučeru, zabitého v roce 2008

Vzpomínka 2020

Je to už dvanáct let, co byl v noci z 18. na 19. ledna v jedné z příbramských hospod pobodán devatenáctiletý antifašistický skinhead Jan Kučera. Stalo se tak během konfliktu místních punkerů a skinheadů s partičkou mladých příznivců neonacismu, která byla tragicky zakončena bitkou Honzy Kučery s Jiřím Fousem, jenž neváhal pokračovat v provokacích a použít nůž. Následkům zranění Honza podlehl 20. ledna 2008. Od té doby se každý rok konají na různých místech ČR a někdy i v zahraničí vzpomínkové akce různého charakteru. Nejinak tomu bylo i letos.

V Hranicích na Moravě antifašisté ze skupiny Kolektiv 161 vyvěsili transparent s podobiznou Honzy Kučery a nápisem „Nezapomeneme! Neodpustíme!“. Fotografie a krátké prohlášení se následně objevily na webové stránce OAF.

V Plzni se již několikrát konaly tryzny v podobě párty, kde hrála hudba, kterou měl Honza rád. Minulý rok z akce sešlo, jelikož se o její přípravě začalo mluvit až na poslední chvíli. Letos to ale místní antifašisté napravili a akci domluvili s potřebným předstihem. A tak se v sobotu 18. ledna mohla konat další Don’t Forget Party, tentokrát v Klubu Belfast. Krátce po osmé večer ozdobila prostor antifašistická vlajka a na stolku vedle DJského pultu hořely dvě svíčky u Honzovy podobizny. U gramofonů se vystřídali tři místní DJs a z Prahy přijel zahrát Ctibor Pribor. Pouštěly se desky napříč žánry – rock’n’roll, reggae, ska, punk a došlo i na Oi! klasiky, jako jsou Los Fastidios, Klasse Kriminale nebo Stages Bottles. Na improvizovaném parketu nebyla nouze o tanečníky. Dobrovolný vstup pokryl nejen náklady, ale podařilo se vybrat i necelou tisícovku, která byla benefičním příspěvkem na právní pomoc aktivistům perzekvovaným kvůli účasti na přímých akcích ve spojitosti s klimakempy, které každým rokem pořádá iniciativa Limity jsme my! Ta měla zrovna ten den v Plzni své plénum, takže slovo dalo slovo a akce se k vzájemné spokojenosti stala zároveň i jakousi afterparty pléna.

Další akcí, která se odehrála v sobotu 18. ledna, byl 11. díl tradičního olomouckého koncertu Punx night, který byl věnován právě památce Jana Kučery. Na akci vystoupily hc/punkové kapely z Česka a Polska, konkrétně Non President z Wojcieszówa, Skorup/A z Jelení Hory, Urbura z Francovy Lhoty, Human Fault z Vyškova, Prisoners of War z Olomouce a Continua Recto z Prostějova. V setu pořádající kapely zazněl proslov, který osvětlil, jak k tragédii před dvanácti lety došlo, a vzdal hold památce jak Jana Kučery, tak i dalším obětem neonacismu. Na koncertě se sešlo něco přes stovku lidí. V den akce byl v okolí Olomouce vyvěšen i vzpomínkový transparent, o který se postarali místní antifašisté.

Další vzpomínkovou akci na Honzu Kučeru, tentokrát nazvanou Our Music Our Scene! (šlo již o pátý podnik pod tímto označením), pořádala v sobotu 25. ledna fanouškovská parta Barflies crew. V sedm večer se otevřely dveře klubu Underdogs v Praze na Smíchově a návštěvníci začali postupně zaplňovat jeho sklepní prostory. Na místě bylo možné zakoupit oblečení značky True Rebel, které každým prodaným kusem přispívalo v rámci této akce na Psí útulek Lazec v Příbrami. Zhruba v osm hodin začala svou porci metalcoru do publika tlačit příbramská parta Pawnshop. Jako druhá v pořadí se na pódiu nachystala bratislavská Cenzura. Tento svižný oi!punk nechal málokterého přihlížejícího v klidu. Na Slováky navázalo trio Vysoké napětí ze Vsetína, takže roztančené publikum mělo tak akorát čas zajít na bar pro nový drink a tancovalo se dál. Poté se dostali ke slovu vinylové desky v podání pražského DJ, který publikum bavil zhruba do druhé hodiny ranní. Poté se i poslední z asi padesátky návštěvníků odebrali do hajan. Žel na akci kvůli nemoci nevystoupili L’anima libera z Otrokovic.

 

Související odkazy:
https://www.afed.cz/text/6933/nezapomeneme-neodpustime
https://www.afed.cz/text/6603/vzpominka-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/6579/nezapomeneme-neodpustime
https://www.afed.cz/text/5946/vzpominky-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/5488/vzpominka-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/5370/vzpominka-na-honzu-kuceru
https://www.afed.cz/text/3512/nezapomeneme-neodpustime
https://www.afed.cz/text/3201/vzpominka-na-honzu
https://www.afed.cz/text/2961/vzpominkove-akce-na-honzu-kuceru-ve-vychodnich-cechach
https://www.afed.cz/text/2850/vzpominkove-akce-na-jana-kuceru


Verze pro tisk 29.1.2020 K161, AF-Olomouc, AF-Plzeň, -ma-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne a ječel 4

28. 3. 2020, Plzeň

Osvědčená tatérská kulturně osvětová benefiční akce, která se koná tradičně v plzeňské Papírně. Benefice pro Limity jsme my, Bosque Medicinal a Záchrannou a odchytnou službu pro zvířata Karlovy Vary. Zahrají Pio Squad, Esazlesa, Protijed, Manon Muert, Vont a další. Nebudou chybět Djs Evil Produst, JB, Tony Magor Vrtačka a Marek. Součástí budou přednášky, promítání dokumentů, benefiční bazar, infostánky a distra, sítotiskový a zinařský workshop, prodej tisků a flashů od zúčastněných tatérů. …(více)

8. Anarchistický festival knihy

23. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)