Anarchistická federace

Nezapomeneme! Neodpustíme!

Připomínáme si 11 let od zavraždění antifašistického skinheada Honzy Kučery.

Honza

Je tomu již jedenáct let, co nás opustil Honza Kučera. Bylo mu teprve 19. Měl rád zábavu a hrdě se hlásil ke skinheadské subkultuře. Zároveň nesnášel nácky a neváhal se jim postavit. Proto také zareagoval v noci z 18. na 19. ledna 2008 na provokaci v nacismu se vzhlížejícího Jiřího Fouse. Ten ho při tom několikrát bodl bajonetem. 20. ledna 2008 Honza na následky zranění umírá.

Zpráva o jeho smrti v nás vzbudila smutek a vztek. Na Honzově pohřbu se tehdy sešlo kolem 400 lidí, z nichž se mnozí po skončení obřadu vydali v tichém průvodu na místo vraždy. Na místě jsme při minutě ticha beze slov slíbili, že NEZAPOMENEME a NEODPUSTÍME!

Rok co rok se od té doby v těchto dnech konají na mnoha místech vzpomínkové akce různého druhu, od demonstrací, koncertů a hudebních párty (nyní např. 19. ledna v Ostravě), přes vyvěšování transparentů, malování graffiti a stříkání šablon až po zapalování svíček. Některé dokonce i v zahraničí. V roce 2012 Antifašistická akce při této příležitosti realizovala kampaň k darování krve. Právě ztráta velkého množství krve byla příčinou toho, že Honza svým zraněním podlehl.

Jeho vrahem byl člověk, který si své komplexy kompenzoval obdivem k nacistické ideologii, partou stejně smýšlejících a nenávistí k druhým. Kolik takových jemu podobných dnes běhá po ulicích, křepčí na koncertech Ortelu či vyřvává „Nic než národ“ na xenofobních pochodech?

Honza Kučera pro nás není žádným mučedníkem ani superhrdinou. Oceňujeme však jeho jasně antifašistický postoj i odhodlání postavit se za své přátele, stejnou měrou je nám zároveň líto ztráty jeho mladého života.

Vzpomínkový leták s výše uvedeným textem najdete ke stažení ZDE. Budeme rádi, když ho použijete při své vzpomínkové akci nebo budete šířit v ulicích či ve vašich oblíbených hospodách a klubech. Budeme také rádi, když nás budete o svých akcích informovat.


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)