Anarchistická federace

Vzpomínka na Honzu Kučeru

pietaTak jako v předchozích letech jsme si i letos připomněli smutné výročí smrti Honzy Kučery, antifašistického skinheada z Příbrami, který před třemi lety podlehl bodným zraněním, jež mu způsobil nacismem ovlivněný Jiří Fous. Pieta za Honzu se konala, jak v městě odkud pocházel a kde zemřel, tak i na dalších místech Česka a Slovenska.

Tak jako v předchozích letech jsme si i letos připomněli smutné výročí smrti Honzy Kučery, antifašistického skinheada z Příbrami, který před třemi lety podlehl bodným zraněním, jež mu způsobil nacismem ovlivněný Jiří Fous. Pieta za Honzu se konala, jak v městě odkud pocházel a kde zemřel, tak i na dalších místech Česka a Slovenska.

Nemá asi cenu opakovat, co se oné lednové noci roku 2008 v příbramské restauraci Na Chmelnici odehrálo. Byla to noc mrazivá ani ne tak kvůli zimnímu počasí, ale proto, že v náručí svých přátel pomalu vyhasínal život smrtelně zraněného Honzy. Nejen pro ně, ale i pro mnoho dalších, kteří Honzu přímo znali, nebo s ním sdíleli stejný zájem v punkové hudbě a skinheadské subkultuře či stejný antifašistický postoj, to byla nepřekonatelná rána. Nemluvě o utrpení jeho nejbližších.

Jeden z účastníků příbramské piety, antirasisticky založený skinhead Marek, se svěřil: "Během Honzova pohřbu, když zněla píseň Heart full of pride od kapely Perkele, jsem brečel. Nezastírám to a nestydím se za to. V tu chvíli, se slzami v očích, jsem si přísahal, že na Honzu nikdy nezapomenu." Nebyl bezesporu sám, a tak se i letos antifašisté a antifašistky, stejně jako někteří příznivci punkové a skinheadské subkultury rozhodli připomenout Honzovu památku.

Neonacistická provokace

Pozvánky, které zvaly 22. ledna do Příbrami, avizovaly večerní pochod a vzpomínkový koncert. Pietu za člověka, který se nebál postavit hajlujícímu psychopatovi s bajonetem, se však rozhodli narušit neonacisté, kteří na stránkách Národního odporu svolávali své příznivce do Příbrami na 15. hodinu. S typicky nacistickým slovníkem na pozvánce uváděli: „Řekněme už dost rozpínavosti a násilným útokům antifašistické lůzy, ukažme jim naši sílu a odhodlanost bránit odkaz našich předků, naše ulice, naše města, naši zemi!“ Tím, že svolali demonstraci proti „drogám, anarchii a levicovému teroru“ de facto potvrdili fakt, že oproti 90. letům se již dlouho necítí být pány ulic, ale že sklízejí od údajných „feťáků“ to, co sami zaseli.

Nutno říci že tato neonacistická akce, kterou iniciovali starší příbramští neonacisté společně s Národním odporem Krušnohoří, se stala další epizodou ve sporu neonacistických „tradicionalistů“ a „modernistů“. Mezi ty první se dají zařadit někteří starší aktivisté Národního odporu a další aktéři nazi-skinheadské scény 90. let. Mezi ty druhé patří především skupiny Autonomních nacionalistů, výjimku mezi nimi tvoří například Autonomní nacionalisté Plzeňsko, kteří chtějí být se všemi zadobře a tento neonacistický podnik v Příbrami podpořili.

Nácků se nakonec v Příbrami ukázalo 38, což je opravdu málo, když vezmeme v potaz pozvánku na webu Národního odporu, která čteností dalece předčila všechny ostatní příspěvky na této virtuální vlajkové lodi českých neonacistů.

Když míjeli náměstí T.G.Masaryka bylo na nich vidět, že jsou rádi za přítomnost policie. Zde jim totiž vyšla vstříc početnější skupina antifašistů, která se na místě srazu piety vyskytovala ještě před jejím oficiálním začátkem.

Neonacisté zamířili k místu vraždy, kde po chvíli postávání jeden z nich přečetl psané prohlášení o zneužívání drog ze strany „levicové lůzy“ a o zavražděném Janu Kučerovi, což bylo doprovázeno ze stany ostatních nácků trapnými posměšky. Poté pokračovali před klub, kde se měl večer odehrát vzpomínkový koncert. Člověk, který byl na místě, jejich příchod popsal: "Na náměstí došli zcela tiše a působili jaksi demoralizovaně. Chvíli na to se rozešli."

náckové

Pietní pochod Příbramí

Pietní pochod za Honzu Kučeru začal na náměstí T.G.Masaryka. Již hodinu před začátkem akce se na místě nacházelo zhruba 100 antifašistů a antifašistek, ke kterým brzy přibývaly desítky dalších a dalších. Pořadatelé ještě byli nuceni vyjednávat s úřady a policií podmínky shromáždění, o nichž pak ostatní informovali. Policie si vymínila, že lidé v mrazivém počasí toho dne nemohou mít ani šálu přes pusu. O půl sedmé se zformoval průvod asi tří stovek lidí, včetně přátel Honzy Kučery a místních antifašistů a antifašistek. V čele byl nesen transparent „Navždy v našich srdcích“, nechyběly Honzovy portréty, květiny, smuteční věnce. Pochod měl tichý a důstojný charakter, a to i přes některé snahy o obstrukce ze strany úřadů a policie. Minimálně tři účastníci piety se měli dopustit přestupku údajným maskováním, dva z nich policie vytáhla z průvodu a dočasně zadržela.

Poblíž místa, kde byl Honza před třemi lety smrtelně zraněn, zazněl spontánní, předem nepřipravený, a o to emotivnější proslov jednoho z účastníků piety. Za svitu hořících světel následovala minuta ticha. Poté několik lidí odneslo na místo vraždy věnec, květiny a zapálili zde svíčky. Následně průvod pokračoval až na náměstí J. A. Alise, kde se nachází klub ve kterém se již připravoval vzpomínkový koncert. Před zcela naplněným sálem zahrála, vedle domácích kapel Kung-fu Girls a Thalidomide, také legendární německá skupina Stage Bottles, kterou měl v oblibě právě i Honza Kučera. Zpěvák skupiny před obecenstvem prohlásil, že je pro něj čest hrát právě na tomto koncertě. V prostorách klubu byly vyvěšeny portréty obětí neonacistického násilí z posledních let, mezi nimiž převládali především odpůrci fašismu z Ruska.

Příbramský antifašista Tomáš se vyjádřil: „Jsem rád, že se tu sešlo tolik lidí, i když bohužel při připomenutí tak smutný události. Honzova vražda, ale i ta provokace neonacistů během piety ukazují, že nacismus je furt kolem nás, že to není něco, co zmizelo a co můžeme ignorovat. Fašouni i dnes ničí životy. Tohle nás utvrzuje, že i dnes je proti nim třeba bojovat.“

pieta

pieta

pieta

Další vzpomínkové akce

Vzpomínkové akce se nekonaly jen v Příbrami. Tak jako v předchozích dvou letech i letos si antifašisté, punks a skins připomínali Honzovu památku na různých místech. Přinášíme přehled těch, o nichž jste nás sami informovali.

Rakovník
Na koncertě, který se konal 14. ledna v Rakovníku vyvěsili pořadatelé vzpomínkový transparent.

pieta

Čáslav
V předstihu třetího výročí smrti Honzy Kučery svolala místní skupina Československé anarchistické federace (ČSAF) pietní akci na náměstí Jana Žižky z Trocnova v centru Čáslavi. Na vzpomínkové akcí se v sobotu 15. ledna ve večerních hodinách sešlo společně přibližně 20 místních antifašistů a antifašistek. Na prostranství frekventovaného náměstí u morového sloupu byla instalována Honzova fotografie, zapáleny svíčky a položen věnec. Zástupce pořádající skupiny přednesl krátký proslov, po kterém následovala minuta ticha. Večer proběhlo diskusní setkání. Místní skupina ČSAF - Střed děkuje všem, kteří přišli uctít Honzovu památku.

pieta

pieta

Pardubice
Ve čtvrtek 20. ledna se uskutečnil pietní průvod v Pardubicích. Od RC Ponorka se zformovalo čelo průvodu, který čítal padesátku antifašistů a antifašistek a vydal se pod Zelenou bránu, kolem krajského úřadu a přes Pernštýnské náměstí. Celou cestu se skandovala antifašistická hesla, takže průvod byl opravdu nepřehlédnutelný. Pod Zelenou branou proběhla samotná pieta, zapálení svíček a minuta ticha. Byly zde přečteny dva projevy, jeden za ČSAF - Východ a druhy za AFA - Východní Čechy. Pořadatelé děkují všem, co přišli a uctili Honzovu památku.

pieta

pieta

Jindřichův Hradec
Jihočeští antifašisté a antifašistky uspořádali v sobotu 22. ledna vzpomínkový pochod v Jindřichově Hradci.

pieta

Bratislava
Památku Honzy Kučery si připomněla také antifašistická mládež v bratislavském klubu Intergalaktická Obluda. Vyvěsil se transparent připomínající oběti neonacistického násilí, na Honzovu počest byly zapáleny svíčky a v klubu hrála hudba, která mu byla blízká.

pieta

pieta

Teplice
Vzpomínkové graffiti od místních antifašistů.

pieta

Trenčín
V trenčínském klubu Lúč se konal 22. ledna za účasti asi tří stovek lidí a ve skvělé atmosféře koncert kapel Edelweiss Piraten, Innoxia Corpora, Ilúzia a Dáša Fon Fľaša. U vstupu se rozdávaly vzpomínkové letáčky na Honzu Kučeru a další zavražděné antifašisty. Na pódiu visela velká plachta s Honzou a projev Edelweiss Piraten k výročí jeho smrti provázel obrovský potlesk a skandování celého klubu.

Strakonice
22. ledna vyvěsili pořadatelé na koncertě ve Strakonicích vlajku AFA a vylepili památeční plakáty na Honzu. Dvě z vystupujících kapel v proslovech mezi písničkami Honzovu památku také připomněly.

Humenné
V Humenném proběhla vzpomínková akce na Honzu Kučeru.

Ostrava
Vzpomínkový transparent na silničním mostě.

pieta

Poděbrady
V Boss baru se v sobotu 22. ledna konal "Vzpomínkový koncert pro Jan Kučeru" za účasti kapel Proces of Decay, E.D.A.E. a Komplex viny. Akce proběhla pod organizační záštitou Lázně noise industries a ČSAF.

Praha
Vzpomínkové graffiti

pieta

Znojmo
Improvizovaný pomníček k výročí smrti Honzy Kučery s květinou se objevil ve Znojmě.

pieta

Příbram
Transparenty na dálnici Praha-Příbram.

pieta

pieta
Verze pro tisk 26.1.2011 antifa.cz

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

11. Anarchistický festival knihy

25. - 26. 5. 2024, Praha

publikace / přednášky / workshopy / debaty …(více)