Anarchistická federace

Ze zápisků mědky

Recenze na beletristickou knihu antropoložky Nastassji Martin „Věřit v šelmy“

obálka

Nakladatelství Neklid vydalo svou první beletristickou knihu. Přesto najdeme jeden průsečík s ostatními publikacemi, co zatím v Neklidu vyšly. Jejich autoři a autorky zpravidla pocházejí z akademického prostředí a nejinak je tomu i u Nastassji Martin, která napsala knihu Věřit v šelmy.

Jde o šestatřicetiletou antropoložku, která se ve svém výzkumu specializuje na obyvatelstvo a kosmologii Dálného severu. Ve 23 letech se připojila ke společnosti lovců a sběračů na Aljašce, jimž se věnovala ve své diplomové práci. Později vydala o této své zkušenosti knihu Les Âmes sauvages: face à l’Occident, la résistance d’un peuple d’Alaska (Divoké duše: rezistence aljašského lidu tváří v tvář Západu). Další svůj výzkum prováděla na Kamčatce mezi Eveny a podílela se na dokumentárním filmu z této oblasti (Kamtchatka: un hiver en pays évène).

Stěžejním mezníkem v jejím životě je 25. srpen 2015, kdy se v kamčatských horách střetla s medvědem, jenž jí ukousl část čelisti, zatímco ho zahnala ránou cepínem. Tuto událost zpracovala v knize Věřit v šelmy, která byla prvně vydána v roce 2019. Na obálce českého překladu se píše, že jde o román. Sice nejsem žádný literární kritik, ale osobně bych knihu za román neoznačil. Jedná se spíš o jakési vyprávění, které se drží linie klíčového střetu s mědvědem, pobytu v ruské nemocnici a následného zápasu s francouzskými zdravotnickými zařízeními, aby se, jak to jen šlo, mohla autorka vrátit na „místo činu“ a odtud zase zpět do západní „civilizace“. To celé je pak protkáno vzpomínkami na různé detaily a pocity a úvahami, a napsáno na míle daleko akademickému jazyku – naopak často velmi rozmazaně až snově. A právě tento styl napomáhá proniknout do mlžného přemítání o animistickém vztahu autorky a medvěda. Dost možná, že právě jako antropoložka si Martin může dovolit myslet „nezápadně“, jelikož má povědomí o tom, že taková možnost tady vůbec je.

„Viděla jsem příliš jiný svět šelmy i příliš lidský svět nemocnic. Ztratila jsem své místo, hledám meziprostor. Prostředí, kde bych se zotavila.“ Právě toto hledání sebe sama v nové situaci je centrem celého příběhu. Na jedné straně odcizenost vlastní světu, z něhož přichází, na straně druhé opojně jiný svět v severských končinách, kde čas plyne zcela jinak, avšak ani zde život není oproštěn od vlivů modernity a zároveň starých pověr.

Nakonec zjišťujeme, že její osobní hledání koresponduje s jejím přístupem k antropologickému výzkumu: „Přiblížím se, nechám se uchvátit, vzdálím se nebo uteču. Vrátím se, uchvacuju, překládám.“


Nastassja Martin: Věřit v šelmy. Neklid 2022. 114 stran, 225 Kč, k dostání na neklid.org.


Recenze na další knihy od Neklidu:
Anarchie tady a teď
Ženy nepatří na druhou kolej
Když věda neslouží moci
Komunální přepych
Přenašeči vzdoru a rebelie
Dvakrát sláva Jamesi C. Scottovi
Evoluce a revoluce
Kapitalismus smrdí. Už dlouho
Boj za chléb a růže
Kde přistát?
S etickým kompasem a vizí
My jsme důstojnost
Chybějící kapitola Vzpoury proti zkáze
Jak vše bude jednou jinak


Verze pro tisk 24.7.2022 -jk-
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy