Anarchistická federace

Securitas – záruka tureckého fašismu

Bezpečnostní agentura prolezlá českou státní správou se bezvýhradně pase na tureckém fašismu.

Turecko

Známe ji z nádraží, nemocnic, fotbalu. Prohledává nás, když jdeme do práce i z práce. Korporace, která postaví do řady zkrachovalé bouchače, co hrozně chtěli k policii, ale trestní rejstřík byl proti, a vedle nich ZTP a babičky s dědečky, kteří se musejí plahočit a ponižovat kvůli nízkému důchodu a na zádech nosit nalepené tři červené puntíky. Securitas je největší bezpečnostní agentura v Česku a velkou měrou se přiživuje na státních zakázkách. Securitas je po G4S druhou nejmocnější bezpečnostní agenturou světa a před dvaceti lety dokonce pohltila „pinkertonce“, v minulosti proslulé především najímáním darebáků a stávkokazů na krvavé potlačování rozkvětu dělnického hnutí v USA.

Státní-korporátní správa ČR

Současné národní státy si velmi dávají záležet na tom, aby privatizace správy probíhala pomalu pokoutně, mimo pozornost. Takovému procesu říkají politici „úspory“. Externalizace státní správy je korytem pro velké firmy s vazbami na politiky a radní nebo nadnárodní korporace s takzvaným celosvětovým renomé. Jedním takovým privátním hráčem ve státní správě je bezpečnostní agentura Securitas. Tahle firma má kanceláře ve všech krajích a podle „hlídače státu“ získala od roku 2015 do dnešních dnů v Česku 79 státních, respektive veřejných zakázek. Hodnota zakázek činí podle registru smluv asi 2,6 miliardy Kč, ale u mnoha smluv není částka uvedena. To se týká hlavně zajištění bezpečnostních služeb v uprchlických táborech.

Zakázky se jinak týkají velmi rozmanitého spektra institucí. Jedná se např. o požární signalizaci pro hasiče, ale většinou ostrahu budov jednotlivých ministerstev, Českých drah, muzeí, radnic, Hydrometeorologického ústavu, Dopravního podniku, Státní tiskárny cenin, ČEPRO, ČEZu, dětských domovů, domovů důchodců, nemocnic Pardubického kraje, Nemocnice Na Homolce, Ústřední vojenské nemocnice, IKEMu, základních a středních škol, Akademie múzických umění, Českého vysokého učení technického v Praze, Vysoké školy báňské atd.

Jak bývá pro velký byznys zvykem, účastní se Securitas v Česku také mnohých dotačních programů. Korporace v poslední době čerpala v Česku dotace v hodnotě asi 8,3 milionů Kč. Částka nezahrnuje dotace z programu Antivirus, o něž požádala čtyřikrát. Přitom Securitas dominuje „bezpečnostnímu byznysu“ i v soukromé sféře. Stará se například o zabezpečení a ostrahu bank jako Česká spořitelna, ČSOB, ING a MONETA, nebo velkých podniků jako Amazon, LEGO, Plzeňský Prazdroj, SONY atd.

Boj proti terorismu s.r.o.

Švédská nadnárodní korporace Securitas úzce spolupracuje také s tureckým státem, a dokonce mu poskytuje ideologickou podporu. Sensormatic je součástí turecké větve Securitas již od roku 2011. Specializuje se na sledovací technologie. Její široké portfolio sahá od jednoduchých zařízení proti krádežím v obchodech po složité sledovací systémy s analytickým softwarem na rozpoznávání obličejů propojené audiomonitorovacími systémy a elektronickými zámky. Sensormatic se nezabývá jen vývojem technologií, ale zároveň je instaluje a obsluhuje.

Sensormatic alias Securitas zajišťuje v Turecku zabezpečení soudům, budovám Erdoğanovy Strany spravedlnosti a rozvoje, dohled v ulicích v tureckých městech, střeží vojenské prostory a hlavně věznice. Sensormatic poskytuje tureckým věznicím senzory na monitoring plotů a vchodů, dále elektronické zámky a audio a video sledovací systémy. To se týká i tzv. věznic typu F s přísnými izolačními pravidly bez možnosti kontaktu s okolním světem, které jsou vyhrazené politickým vězňům. Securitas se v Turecku angažuje v 62 věznicích, z toho jsou čtyři věznicemi typu F. Díky fízlovacímu systému korporace Securitas je turecký represivní aparát tolik efektivní.

Spolupráce a přiživování na tureckém fašismu je vědomé a vykazuje četné znaky vlastního zápalu. Securitas se zabývá i výcvikem elitní složky turecké policie Jandarma, která je odpovědná za domácí teror a represe proti opozici. Korporace také svou měrou přispívá k turecké propagandě. Ve svých pravidelných tiskových zprávách kopíruje rétoriku tureckého státu. Zejména během podlých invazí do Afrínu v roce 2018 a do Serekaniye a Girê Spî v roce 2019 hojně využívala spojení „teroristé YPG/PKK/KCK“ a invazi do Rojavy prezentovala jako „legitimní zájem tureckého státu“.

Securitas také od roku 2016 vede vlastní interní kampaň a pronásleduje zaměstnance s vazbami na kurdské svobodářské hnutí. Čistky mezi zaměstnanci obhajuje bojem proti „teroristům z PKK/YPG“ a soustavným prohlašováním, že tyto organizace popírají hodnoty tureckého státu, a tudíž i hodnoty agentury Securitas. Securitas je sice soukromou firmou, jenže díky svým aktivitám a stanoviskům jedná jako státní instituce, takže by s ní i podle toho mělo být nakládáno jako se součástí tureckého fašismu a jeho represivního aparátu.

Proti tureckému fašismu

Kurdské milice porazily Islámský stát, a nyní vzdorují likvidaci páchané druhou největší armádou v NATO. Turecký stát pokračuje v útocích na rojavskou samosprávu a civilisty a neštítí se ani používání chemických zbraní. V okupovaných oblastech jako Afrínu, Serekaniye a Girê Spî vojensky prosazuje demografické změny. Podniká nepřetržité bombové útoky na Şehba, Manbidž, Eyn Îsa a Til Temir a hrozí dalšími invazemi. Rojavské antifašistky a antifašisté opět vyzývají k akčním dnům, které se plánují na 26.–28. listopadu. Historie nekompromisního antifašistického odporu je psána tolika skvělými ženami a muži, kteří ztratili své životy, a tolik skvělých lidí nasazuje život každý den s jediným cílem: Zničit turecký fašismus!


Zdroje:
https://riseup4rojava.org/securitas-turkey-and-collaboration-with-fascism/
https://www.hlidacstatu.cz/hledat?q=ico%3A43872026
https://smlouvy.gov.cz/vyhledavani?party_idnum=43872026
https://securitas.jobs.cz/kdo-jsme/
https://www.sensormatic.com.tr/en/who-we-are

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/7122/koreny-tureckeho-fasismu-i
https://www.afed.cz/text/7123/koreny-tureckeho-fasismu-ii
https://www.afed.cz/text/7457/stat-neni-reseni
https://www.afed.cz/text/7206/osm-let-od-zacatku-rojavske-revoluce
https://www.afed.cz/text/7211/spolecne-a-mezinarodne-proti-misogynii-a-patriarchatu
https://www.afed.cz/text/7271/100-jmen-100-duvodu
https://www.afed.cz/text/7240/vyssi-vzdelavani-v-rojave
https://www.afed.cz/text/7242/z-kobane-do-sveta-povstante-proti-fasismu
https://www.afed.cz/text/7247/jak-muzete-podporit-revoluci-v-rojave
https://www.afed.cz/text/7334/vzpominka-na-lorenza
https://www.afed.cz/text/7221/interbrigada-tekosina-anarsist-i
https://www.afed.cz/text/7222/interbrigada-tekosina-anarsist-ii


Verze pro tisk 30.11.2021 -tk-

Píšou jinde

Odkazy