Anarchistická federace

Anarchistický festival knihy

Osmý ročník bookfairu je přede dveřmi. Připomeňme si ty předešlé.

Bookfair2021

8. Anarchistický festival knihy se bude konat v neděli 20. června na venkovním prostranství pražského klubu Cross. Stejně jako v předešlých letech nebude chybět stánek Nakladatelství Anarchistické federace. V loňském roce se festival kvůli pandemické situaci nekonal, podívejme se ale na léta předešlá, kdy jsme se mezi anarchistickými publikacemi pohybovali ještě bez roušek. Vedle stánků různých vydavatelů, distribucí, organizací a kolektivů, nikdy nechyběl bohatý doprovodný program a skvělé veganské občerstvení, stejně jako úžasná atmosféra.

1. ročník

Premiéru měl pražský bookfair 20. dubna 2013. Konal se současně na třech místech na Žižkově: v Bajkazylu, Infocentru Salé a klubu Final, v němž probíhaly přednášky. My jsme se prezentovali hned tou první: „Anarchistické nakladatelství jako součást celku“. Dále se představily Nakladateľstvo Bod zlomu ze Slovenska a anarchistický publikační projekt Što čitas? z Chorvatska. Arnošt Novák držel přednášku „Gramsci je mrtvej – anarchistické proudy v nejnovějších sociálních hnutích“ a Petar Jandrić mluvil na téma „Skutečné brány ve virtuální realitě, virtuální brány ve skutečném světě“. Nakladatelství AF připravilo výstavu nástěnných novin A3, autorské čtení z nově vydané básnické sbírky Pokání a nově představilo tituly Marikanský masakr a Sabaté – městská guerilla ve Španělsku.

2. ročník

Ve dnech 19. a 20. dubna 2014 hostily bookfair klub Pilot, kde se nacházely stánky, a Café V lese, kde probíhalo přednáškové pásmo, na němž promluvili např. člen kolektivu CrimethInc. o situaci v USA nebo anarchisté z Ukrajiny. Nakladatelství AF představilo během prezentace v Café v Lese knihu Jedu do Magadanu a v klubu Pilot práci Anarchistická publicistika 1990–2013. V rámci dětského koutku jsme zorganizovali dílnu Klíčení a jako součást výročního projektu Bakunin 2014 jsme prodávali grafické listy s podobiznou Michaila Bakunina.

3. ročník

Třetí ročník pražského anarchistického bookfairu proběhl ve dnech 8.–9. května 2015 v prostorách autonomního sociálního centra Klinika. Byl odstartován přednáškou Boba Kuříka a Arnošta Nováka „Revoluce a mnoho tváří autonomie“. Páteční podvečer pak patřil hudební produkci v podání italských (Ojne, Discomfort) a českých (Non Nod, I Am Pentagon) kapel. Sobotní program začal vycházkou a později povídáním, které se vztahovaly k osobě někdejšího žižkovského anarchisty Michaela Káchy. Antifašistická akce prezentovala knihu Neviditelné vraždy, kterou vydala společně s Nakladatelstvím AF. To dále lákalo na komiks Likvidátor ve Španělsku 1937 a brožurky Historie anarchismu na Kavkaze a Michael Kácha (1874–1940). Přednášelo a diskutovalo se například o militantním výzkumu, o politických a sociálních aspektech nacionalistického populismu v Polsku, o mezinárodní antiautoritářské platformě proti kapitalismu Beyond Europe, o činnosti polského kolektivu SPINA. Asi největší zájem byl o moderovanou diskusi na téma represí vůči antiautoritářskému hnutí a jak jim čelit. Odhadem akci navštívilo 300–400 lidí.

4. ročník

V sobotu 14. května 2016 jsme se sešli opět na Klinice. Naše nakladatelství zde představilo knihu Vadima Damiera Dějiny anarchosyndikalismu. Zapojili jsme se také do čtení s knihou, kterou jsme sice přímo nevydali, ale podíleli jsme se na její přípravě – Exodus od Petra Silajeva. „Přednáškový sál“ Kliniky měl na programu interaktivní představení Ženy na cestě, prezentaci KPK ke stávce v továrně IGW, diskusi o typografii anarchistických publikací nebo přednášku ABC o represivním tažení proti anarchistům. V „amfiteátru“ na zahradě Kliniky se odehrála debata Ondry Slačálka, Boba Kuříka a Arnošta Nováka na téma národa z anarchistických perspektiv. Bookfair byl zakončen akustickým vystoupení několika interpretů.

5. ročník

Do třetice na Klinice. Konkrétně v sobotu 13. května 2017. Akci ale předcházel páteční warm up, do něhož jsme se zapojili zorganizováním přednášky Mikoly Dziadoka o vězeňském systému a represích v Bělorusku. Na samotný bookfair dorazily dobré dvě stovky lidí. Na našem stánku jsme představili dvě knižní novinky, a to Deník konfidenta a Příběhy Starého Antonia. K prvně jmenované knize jsme připravili výstavu originálních koláží, kterými je ilustrovaná. Zajistili jsme také benefiční bazar na podporu publikačních aktivit a za stejným účelem i nabídku kubánských doutníků od našich iberoamerických kamarádů. První bod přednáškového bloku programu zajistila AF – vystoupil Mikola Dziadok, aby popsal běloruské sociální protesty. Matěj Senft představil světovou komiksovou tvorbu s podvratným zaměřením. KPK přispěli rozborem role a limitů továrních výborů v Rusku roku 1917. Dervim Valerian držel přednášku s názvem „Střední východ: válka, uprchlíci, revoluce a referendum, arabská zima“. Panelová diskuse rozebírala vztah hudebních subkultur a politiky. A na závěr se hovořilo o komunitním bydlení a o chystaných protestech v Hamburku. Tento ročník však velmi vázl po organizační stránce a jeho program byl zveřejněn teprve den předem.

6. ročník

Pošesté jsme se sešli v sobotu 19. května 2018 v prostorách Eternie na pražském Smíchově a bylo znát, že organizačně jde o ročník velmi našlápnutý. Na stánku Nakladatelství AF se nově objevily tituly Ocelové století od Vadima Damiera, Páskové a chuligáni od Romana Laubeho, Malatesta (životopisné poznámky) od Vernona Richardse a Paralelní svět v barvě z pera Mikoly Dziadoka. Mikolu jsme navíc pozvali, aby v rámci programu svou knihu představil. Premiéru zde mělo nakladatelství Neklid s knihou Komunismus (nejen) pro děti. Asi nejvýznamnějším přednášejícím byl Peter Gelderloos, s kterým jsme se rovnou domluvili na vydání českého překladu jeho práce Anarchie funguje. V přednáškovém bloku se dále představily skupiny SOL!S a Limity jsme my, mluvilo se o postanarchismu, o antifašismu ve Spojených státech, o represích proti anarchistům a antifašistům v Rusku, KPK hovořili o sebeorganizaci pracujících a Robin Yassin-Kassab o válce v Sýrii. V promítací místnosti měli návštěvníci festivalu možnost zhlédnout filmy To je náš dům!, Bullfight, Za uhelnou oponou nebo dokument o antifašismu v USA. Došlo také na akustickou i reprodukovanou hudbu a schodiště Eternie zdobila výstava současné mexické grafiky.

7. ročník

Ve dnech 18. a 19. května 2019 se bookfair vrátil na Žižkov, kde se konal v Prostoru39, v Bike Jesus a v infoshopu Salé. Stánky se nacházely hned ve třech patrech Prostoru39. V tom nejvyšším byl i ten náš, jenž představoval vedle starších i zcela nové tituly, a to A-písnička, Anarchie funguje a Radikální buddhismus. Obě posledně jmenované knihy byly představeny v rámci přednáškového bloku. Zpěvník byl pak propagován přímo na ulici, když hned několik interpretů zahrálo písně z jeho obsahu. Program 7. ročníku byl velmi nabitý: Anarchisté ve stávkovém boji v letech 1880 až 1938“, „Nová prekarizace: Příběhy každodenního vykořisťování na univerzitě a v práci“, „Sociální stát versus sebeorganizace pracujících“, „Výzvy a strategie klimatického hnutí“, „Mimo stát a strany: politika autonomní levice“, „Antifašistické umění v Čechách“, „Mikrofon je naše bomba“, „Konstruování genderu skrze odstraňování chlupů“, „Tělo jako prostor anarchistické strategie“, „O Fénixu a jemu podobných“… Část programu se odehrávala i v neděli, třeba přednášky Fridays For Future či Pražské solidární sítě SOL!S.

Už teď se těšíme na všechny návštěvnice a návštěvníky 8. ročníku. U stánku Nakladatelství Anarchistické federace vás budeme očekávat s již dříve vydanými knihami a brožurami, s řadou čísel anarchistické revue Existence, včetně toho nejnovějšího, které je věnováno Petru Kropotkinovi, a s nově připravenými tituly, které vám představíme v následujících dnech.

Pokud se chcete nějakým způsobem do příprav festivalu zapojit, neváhejte kontaktovat organizátory na mailu anarchistbookfaircz[a]riseup.net.


Verze pro tisk 6.6.2021 Nakladatelství AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy