Anarchist Federation

Vzpomínka na Lorenza

18. března jsme si připomněli druhé výročí smrti internacionalisty Lorenza Orsettiho, jenž padl při obraně rojavské samosprávy.

Lorenzo

Ve čtvrtek 18. března připomněl na sociálních sítích Výbor na obranu revoluce v Rojavě jedno smutné výročí. Před dvěma lety, 18. března 2019, byl v boji proti tzv. Islámskému státu v jeho poslední baště v syrském Baghúzu zabit třiatřicetiletý italský internacionalista, anarchista a antifašista Lorenzo „Orso“ Orsetti. Lorenzo pocházel z Florencie a v řadách kurdských milic YPG bojoval od září 2017. Po prodělání výcviku se účastnil obranných bojů proti tureckým okupantům a Tureckem placeným džihádistickým milicím v kantonu Afrín. Později se se svojí jednotkou přesunul na jihovýchod Sýrie, aby bojoval proti ISIS.

Na našem webu jsme před dvěma lety zveřejnili Lorenzův vzkaz, který zanechal, jelikož věděl, že v ve svém boji může snadno přijít o život. Mimo jiné v něm napsal: „Jenom bojem proti individualismu a egoismu v každém z nás můžeme dosáhnout změny. Jsou to těžké časy, já vím, ale nezoufejte, nevzdávejte se naděje, nikdy! Ani na vteřinu. I když se zdá, že je všechno ztraceno, když se zlo, které trápí Zemi a lidstvo, jeví jako nepřekonatelné, musíte najít sílu a povzbuzovat sílu u svých kamarádů.“ Jeho pohřbu, který se konal 23. června 2019 v jeho rodné Florencii, se zúčastnily stovky lidí z různých měst a zemí, včetně jeho spolubojovníků z Rojavy.

Ani letos se na Lorenza nezapomnělo, jak ve virtuálním světě, tak v ulicích. Například Anarchistická federace v Livornu společně s Collettivo Anarchico Libertario uspořádaly vzpomínkový akt nazvaný „Za Lorenza, za Rojavu, za svobodu“. V pozvánce z 13. března stálo:

Před dvěma lety byl v Baghouzu na severovýchodě Sýrie zabit Lorenzo Orsetti, když bojoval za svobodu a internacionalismus. V souladu s ideály spravedlnosti, svobody a rovnosti se v roce 2017 rozhodl připojit k boji obyvatel Rojavy a YPG/YPJ, bojovat proti islámskému státu po boku Tikko a v posledních měsících ve formaci Tekoşina anarşist (anarchistický boj) pod jménem, které přijal v Rojavě – Tekoşer Piling.

Během posledních dvou let turecký stát pokračoval v bombardování a pozemních útocích při své válce proti kurdskému obyvatelstvu a kurdskému osvobozeneckému hnutí v Rojavě a severním Iráku. Tato válka má za cíl zmařit vyhlídky na mír a radikální změny ve společnosti, za kterou Lorenzo bojoval a obětoval svůj život.

Tuto válku proti svobodě nevede pouze Turecko, ale všechny státy. Protože alternativní zkušenost jako Rojava je sama o sobě hrozbou pro hegemonickou a válečnou podstatu států. Ale také proto, že takový příklad pravděpodobně oživí naději na sociální revoluci v jiných částech světa. Proto i v Itálii, stejně jako v Německu, Francii a dalších zemích, byli a jsou kamarádi, kteří přímo podporovali boj obyvatel Rojavy, předmětem pronásledování ze strany státu.

Na demonstraci v Livornu, která se konala v den výročí, tedy ve čtvrtek 18. března, se sešlo asi šest desítek lidí před pamětní deskou padlých partyzánů. V projevech byl připomenut Lorenzův internacionalistický odkaz, byla vyjádřena solidarita Eddimu Marcuccimu a všem kamarádům, kteří jsou v Itálii a dalších zemích stále pronásledováni za to, že se přidali k boji za samosprávu v Rojavě. Zmíněna byla také dramatická situace všech, kteří jsou uvězněni v žalářích po celém světě, zejména politických vězňů v Turecku. Mimo jiné bylo konstatováno, že 18. březen je také symbolickým datem pro mezinárodní revoluční hnutí. Je to 150 let od povstání Pařížské komuny a 100 let od pádu Kronštadtu. „Sociální revoluce je dnes jedinou možnou vyhlídkou tváří v tvář realitě státu, kapitálu a patriarchátu, které na globální úrovni utužují autoritářské sevření miliard lidí za účelem zachování moci, privilegií a zisků.“

Připomeňme ještě další smutné výročí. Před třemi roky, 15. března 2018, byla v Afrínu při tureckém bombardování zabita britská dobrovolnice bojující v řadách ženských milic YPJ (nejprve proti tzv. Islámskému státu, později proti turecké invazi), anarchistka a feministka Ann Campbell (kurdským jménem Hêlîn Qaraçox).


Print version 30.3.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

Next events:

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

Links