Anarchistická federace

Další anarchista zemřel v boji s Islámským státem

V pondělí 18. března 2019 zemřel v boji s Islámským státem anarchista Lorenzo Orsetti.

Orso

Je to jen pár dní (15. března), co jsme si připomínali rok od úmrtí šestadvacetileté britské anarchistky Anny Campbellové. Zemřela během raketového útoku turecké armády (spojence ČR v NATO), když po boku kurdských milic YPJ bránila město Afrín.

Nyní přinášíme další smutnou zprávu. V pondělí 18. března 2019 byl bojovníky tzv. Islámského státu (IS) zabit třiatřicetiletý italský anarchista Lorenzo „Orso“ [Medvěd] Orsetti. Také on bojoval jako internacionalista po boku YPG, kde přijal jméno Tekoşer. Zemřel poté, co se jeho skupina v Baghuzu, v jihovýchodní části Sýrie, v blízkosti hranic s Irákem dostala do obklíčení. Jde o jednu z posledních oblastí působení IS v Sýrii. IS na videu následně zveřejnila doklady mrtvého Lorenza se vzkazem „Italský křižák zabitý při střetech ve městě Baghuz“.

Když šel Orso asi před rokem a půl bojovat proti fašistům z IS, kteří ztělesňují ideu duchovního, politického a ekonomického porobení, a na podporu bezstátní autonomie v Rojavě, která je naopak vizí svobodného uspořádání společnosti, počítal s tím, že se již nemusí vrátit. Zanechal proto následující vzkaz:

Ahoj. Pokud čtete tato slova, tak to znamená, že už nejsem na tomto světě. Nebuďte ale příliš smutní. Ničeho nelituji, zemřel jsem při tom, co jsem považoval za správné – bránil jsem slabší a byl věrný ideálům spravedlnosti, rovnosti a svobody.

Navzdory mému předčasnému odchodu byl můj život naplněný a jsem si téměř jistý, že jsem odešel s úsměvem na tváři. Nemohl bych si přát víc.

Přeji vám všechno nejlepší na světě a doufám, že se i vy se rozhodnete jednoho dne obětovat svůj život pro druhé (pokud jste to už neudělali), protože to je jediná možnost, jak změnit svět.

Jenom bojem proti individualismu a egoismu v každém z nás můžeme dosáhnout změny. Jsou to těžké časy, já vím, ale nezoufejte, nevzdávejte se naděje, nikdy! Ani na vteřinu.

I když se zdá, že je všechno ztraceno, když se zlo, které trápí Zemi a lidstvo, jeví jako nepřekonatelné, musíte najít sílu, povzbuzovat sílu u svých kamarádů. Jsou to ty nejtěžší chvíle, kdy nejvíce potřebujeme vaše odhodlání.

A vždy si pamatujte, že „každá bouře začíná s první kapkou“. Buďte tou kapkou.

Miluji vás všechny, doufám, že si budete vážit těchto slov v nadcházejících časech.

Serkeftin!

OrsoTekoşer Lorenzo.

Lorenzův otec prohlásil, že je na svého syna právem hrdý: „Jsme na něj pyšní, že se rozhodl pomoci Kurdům. Zemřel kvůli tomu, čemu věřil. (…) Jsme zlomeni zármutkem, ale také šťastní, protože přes to vše učinil důležitou volbu.“ Lorenzo pocházel ze čtvrti Rifredi toskánské metropole Florencie, narodil se 13. února 1986 a vystudoval uměleckou školu.

Zdroje:
https://www.firenzetoday.it/cronaca/lorenzo-orsetti-orso-ucciso-isis.html
https://www.tgcom24.mediaset.it/mondo/isis-abbiamo-ucciso-un-italiano-in-siria-il-padre-di-lorenzo-orsetti-caduta-tutta-la-sua-squadra-_3197632-201902a.shtml

 


Verze pro tisk 20.3.2019 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Social Screenings: Akira

11. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)