Anarchistická federace

Prostějovská vzpomínka

Další příspěvek k letošní připomínce kořenů Prvního máje.

hrob

První máj letos anarchisté a anarchistky trávili různě – společnou demonstrací v Praze, antifašistickou protiakcí a squaterským večírkem v Brně či kolektivní historickou vycházkou v Duchcově. Pokud jste neměli možnost ten den dorazit na některou z uvedených akcí, mohli jste zvolit jiný způsob připojení se k prvomájové tradici, jako to například udělal náš kamarád a sympatizant historického spolku Zádruha, který se vydal na městský hřbitov v Prostějově položit symbolický rudý karafiát na dobře dochovaný hrob jednoho z významných organizátorů Prvního máje v roce 1890, dělnického básníka, redaktora dělnických listů a sociálního demokrata Josefa Krapky-Náchodského.

Krapka se narodil 22. 7. 1862 v Pavlišově u Náchoda a zemřel 13. 4. 1909 v Prostějově. Původně byl truhlářským dělníkem. Nějaký čas pobýval také ve Vídni. Jako tajemník Politického klubu dělnického v Čechách se aktivně zapojil do příprav a průběhu Prvního máje v Praze na Střeleckém ostrově. Napsal Dělnickou hymnu k 1. máji, kterou v březnu 1890 vydal v desetitisícovém nákladu časopis Nový Věk Svobody (později už prezentovaný jako časopis neodvislých socialistů, tedy anarchistů) a byla pražským policejním ředitelstvím zakázána. Její první sloka zněla: „Co znamenají těch lidů davy?/ Co provolání té slávy?/ Že veselí se celý kraj,/ aj, zavítal k nám 1. máj.“ První 1. máj na Střeleckém ostrově Krapka také kolem 11. hodiny dopoledne zahajoval. V letech 1897–1903 byl Krapka tajemníkem výkonného výboru české sociální demokracie a členem užšího výboru celorakouské sociální demokracie. Spolu s ním v hrobě odpočívá i jeho žena Beta Krapková, která se také aktivně účastnila dělnického hnutí. Na organizaci Prvního máje 1890 Krapka později vzpomínal: „Dělnictvo samo chopilo se myšlenky té a přicházelo k nám, abychom věc vzali opravdu do ruky. Pravím ještě jednou – my byli dělnictvem téměř donuceni, abychom provedli agitaci pro slavení 1. května.“


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Hluková olympiáda

25. 4. 2019, Praha

Na nacionalistickém shromáždění v centru Prahy vystoupí Tomio Okamura, Marine Le Pen či xenofobní kapela Ortel. Přijďte na protestní hlukovou olympiádu! Netřeba se oficiálně kvalifikovat, stačí dorazit ideálně ve sportovním oděvu a s jakýmkoli hlukovým doplňkem typu pánví, dud, hrnců, trumpet, altových saxofonů či píšťalek. …(více)

Benefiční odpoledne za Kliniku

26. 4. 2019, Brno

Připravili jsme si pro vás promítání, tetovací workshop a benefiční tetovačky s tématickými motivy od skvělé Elišky JEN SEN Tattoo! V průběhu celého podvečera navíc bude Bajkazyl plný veganských chálek. …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Benefiční bazar pro Kliniku

11. 5. 2019, Praha

Na sobotu 11. května svoláváme k účasti na benefiční akci na podporu kolektivu autonomního sociálního centra Klinika. Zaplníme prostor Studia Paměť různým second hand / recyklovaným zbožím: oblečení, květiny, LP desky, vetešnictví, autorská tvorba. Primárním motivem je věnovat výtěžek na podporu kolektivu. Přijďte si k nám pořídit nějaké pěkné kousky za dobrovolný příspěvek a podpořte tím dobrou věc. …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Jarní bezpeněžní zóna

25. 5. 2019, Plzeň

"Dej co nepotřebuješ, vezmi co se hodí“. Chystáte-li se na BZ přijít, projděte svou domácnost a vezměte s sebou věci, které nepoužíváte, ale jiní by je mohli plnohodnotně užívat. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)