Anarchist Federation

A1M: Společně proti fašizaci

Report z letošního Anarchistického Prvního máje v Praze

Praha

Letošní Anarchistický První máj je zdárně za námi, takže nezbývá než se za ním poohlédnout a přiblížit jeho průběh těm, kteří*ré se ho letos z nějakého důvodu nemohlx zúčastnit.

Anarchistická federace (AF) si nechtěla hrát jen na vlastním písečku, takže ke spoluorganizaci přizvala i ostatní pražské skupiny. Zapojil se především Kolektiv 115, další kolektivy a jednotlivci pak participovalx zejména na místě, ať už proslovy, starostí o kulturní program, distry či přípravou občerstvení. Díky všem se tedy celá akce vydařila a mohlx jsme si skvěle užít tento pro nás tak symbolicky významný den.

Co se týče programu, moc jsme se nezabývalx inovacemi a přebralx scénář předchozích dvou let, jenž po několika dřívějších rocích poklidných prvomájových pikniků přinesl do ulic skutečné oživení. Aby však byla nějaká změna, rozhodlx jsme společně neakcentovat tolik téma práce, které k Prvnímu máji neodmyslitelně patří, a zaměřit se na problém postupující fašizace, jejíž projevy můžeme sledovat ve světě a jejíž tendence lze pozorovat i v Česku. Jak stálo v úvodu pozvánky: „Fašouni už dávno nejen vystrkují růžky, ale prorostli do všech pater politiky. Jsme v éře bullshitu, válek, genocidy, omezování práv, klimatické krize a rostoucího autoritářství. V éře, kdy se zdají výhledy svobody, rovnosti a solidarity horší než kdy předtím.“

Povedl se výlep plakátů, do něhož se v Praze zapojilo četné dobrovolnictvo, které mělo možnost nabrat si plakáty při speciálních otvíračkách infoshopu Trhlina. V rámci AF všechny tentokrát předčila zlínská skupina, která plakáty vylepovala v kombinaci s tematickými čísly anarchistického měsíčníku A3. Pár dní před Májem se také konalo společné malování transparentu.

Střelák

Na tradičním místě anarchistických Prvních májů, na pražském Střeleckém ostrově, jsme se začalx pomalu scházet kolem jedenácté. Postupně přicházející účastnictvo i kolemjdoucí se mohlx zastavit u připravených dister Neklidu, Dekonstrukce a Nakladatelství AF. To naše bylo doplněno několika čísly nástěnných novin A3 na rozdávání, věnovaných tématům práce, fašizace a ženských práv. Začalo se s přípravou veganského občerstvení, které pak bylo celou dobu k dispozici. O to se postaral kolektiv Food not Bombs Žižkov. Na výběr bylo sladké (perníky, koláče…) i slané (různé druhy chlebíčků) a samozřejmě nechyběla ani káva. Rozdával se leták AF „Společně proti fašizaci“, v němž mj. stálo: „Vyslovovat se proti projevům fašizace nestačí. Je třeba být radikální, tzn. jít ke kořenu. Proto se my, anarchistky a anarchisté zároveň stavíme proti systému nerovnosti a vykořisťování, jenž se nazývá kapitalismus. Proto se stavíme proti systému útlaku a dohledu, jenž se nazývá stát.“

Po nějaké době, co probíhal piknik a volná zábava, se někteří přesunulx k pamětní desce prvního pražského Prvního máje dělnictva, jenž se datuje do roku 1890. Tady byl po přivítání přečten projev za AF k 30. výročí jejího založení, zakončený slovy: „Slavíme. A hodláme tomu věnovat celý rok. Tak slavte s námi. Vždyť co je anarchie? – Velká oslava života. Slavme! Organizujme se! Odporujme! Bavme se! Tvořme! A pečujme o sebe! Federace žije – boj pokračuje!“ Další projevy zazněly za iniciativu Limity jsme my a Alt*Pride. Byla jen trochu škoda, že proslovy byly na megafon a ne na lepší ozvučení. K desce byla také položena improvizovaná kytice. A nakonec vystoupil Prague Revolutionary Choir se sborových setem revolučních písní.

Centrum

Krátce nato se větší část účastnictva (ne všichni pokračovalx pochodem) zařadila za ústředním transparentem „make fascist afraid again“ (vzhledem k tomu, že pochod prochází vždy centrem plným zahraničních turistů, angličtina rozhodně nebyla na škodu). Po stranách se pak skvěly transparenty s hesly „Nedej fašistům žádnou šanci. Stand with Hungarian queers“, „Proti politice strachu. Pravicový populismus není alternativa“, „Uprchlíci vítejte. Turisti táhněte“ a „Planeta hoří. Autoritářství sílí. Nerovnosti rostou. Organizujme se!“.

Pochod byl velmi živý, skandovalo se od začátku do konce. Mohl čítat více než 300 demonstrujících. Bylo v něm velké množství mladých lidí a také mnoho kvír osob. Součástí byl i propalestinský blok. Ohledně jeho vytvoření bylo organizátorstvo osloveno na poslední chvíli a jeho zařazení vzhledem k tématu demonstrace „Společně proti fašizaci“ bylo více než žádoucí, jelikož Palestina je místem, kde v současnosti probíhá cílená dehumanizace a genocida původního obyvatelstva. V té souvislosti se krátce debatovalo o vhodnosti přítomnosti národních vlajek, ale převládl postoj, že v takovýchto případech jde především o symboliku utlačovaných a vyvražďovaných, ne o propagaci nějaké autoritářské entity.

Trasa vedla ze Střeleckého ostrova po Národní třídě na Můstek, odtud ulicí Na Příkopě na náměstí Republiky, kde se zahnulo ulicí Na Poříčí na Těšnov, a tam už to bylo kousek ulicí Ke Štvanici a po magistrále na Hlávkův most. Z něho se sešlo na ostrov Štvanice, kde byl pochod oficiálně ukončen. Pokud byl v ulici tramvajový provoz, snažilx jsme se mu nebránit a jít jedním jízdním pruhem, což celý průvod pěkně natáhlo a vypadal tak k naší radosti se vším tím množství vlajek opravdu impozantně.

Štvanice

V prostoru u mostu se dalších pár hodin o zábavu staral sound system, jenž doprovázel pochod. Vedle transparentů, které se objevily na demonstraci, byla ještě vyvěšena hesla „Luxus pro všechny. Teplo, pohoda, vyvlastnit oligarchy“, „My* jsme tady doma. * LGBTQIA+, Romové, imigranti, znevýhodnění“. Bylo dost času podívat se, co je v distrech. Opět tu byla ta od Neklidu a Dekonstrukce. Přibyl benefiční merch Kajfariki, antifašistických bojovníků na Ukrajině. A distro AF navíc nabízelo benefiční trička Solidarity Collectives, různé DIY nášivky a vinily jedné z interpretek večerního koncertu, největší zájem však byl o nové číslo anarchistické revue Existence na téma anarchistické geografie. Rozdávaly se pozvánkové samolepky na Anarchistický festival knihy, který se bude konat ve dnech 14.–15. června. O veganské občerstvení se tentokrát postarala aktivistická kuchyně Cocina Perdida. Vedle drobností na zub nabízela vynikající hot dogy a buritos.

Tím, že pochod proběhl centrem poměrně rychle, vznikla docela dlouhá prodleva. Byl to však skvělý čas pokecat, odpočinout si či se zúčastnit workshopu AF „Prostor pro reflexi a budování silného hnutí“ (věnujeme mu samostatný report). Navíc celou dobu se objevovalx noví lidí, kteří nestihlx pochod.

V šest se otevřely dveře klubu, kde chvíli nato začala živá hudební vystoupení. Jako první zahrála kapela Favorite Obsession, jejich poměrně klidný sound vystřídala divočina v podání formace Kronstadt. Dále vystoupila skupina Nervy, na kterou navázalx Toyota Vangelis a na úplný závěr Klara Wodehn se Zagami Jericho.

O přestávkách mezi kapelami došlo venku na proslovy. První vstup byl od kvír kolektivu Dekonstrukce, v němž mj. jasně zaznělo: „Teď je čas, kdy musíme být nekompromisnější něž kdy dřív a kdy můžeme formulovat naše požadavky na opravdové kvír osvobození, které je propojené s dalšími boji.“ Další pauzu vyplnil Kolektiv 115, jenž skupinově v kouři dýmovnic tematizoval problém masového turismu v Praze v kontrastu s nehumánním přístupem k uprchlíkům: „Snít o Praze bez turistů je touhou po lepším světě, kde bude město sloužit všem bez rozdílu. Kde lidi nebudou dávat většinu platu za nájem a kde solidarita a sousedství nebudou zapomenutý slova.“ Poslední projev toho dne zazněl z úst člena AF, jenž konstatoval, že hodně věcí je sice na hovno, ale není to důvod přestat bojovat za lepší svět. Zároveň se věnoval zdravé kultuře aktivistických kolektivů a v závěru poznamenal: „Nesmíme se tak bát fízlů, ale ani vlastních potřeb, emocí a různých názorů uvnitř hnutí. Organizujme se – ať už v existujících kolektivech nebo vlastních afinitních skupinách. Tvořme pečující, vzdělávací a militantní struktury, mějme důvěru v hledání konsenzu a buďme ohleduplní a podporující ne proto, že je to dobré, ale proto, že bez toho nemůžeme nikdy vyhrát.“

Tento citát budiž také závěrem tohoto ohlédnutí za anarchistickým Prvním májem 2025.


(fotky od houbový čaj a černý kafe)


Written elsewhere

Links