Anarchistická federace

Il Molino po nájezdu buldozerů

Samosprávné sociální a kulturní centrum ve švýcarském Luganu bylo vyklizeno a částečně zbouráno.

Il Molino

V noci ze soboty 29. na neděli 30. května zbouraly buldozery část sociálního centra il Molino, poté co bylo nějakou dobu předtím evakuováno. V sobotu odpoledne se ještě konala demonstrace na podporu centra, které působí v prostoru bývalých obecních jatek od roku 2002 a od loňského března mu hrozilo vystěhování. Akce začala v centru Lugana a skončila dočasnou okupací jedné léta nevyžívané budovy. Radnice to vzala jako záminku svého tvrdého postupu. Zažalovala všechny účastníky této okupace a nechala nejen vyklidit il Molino, ale dokonce ho i přes noc zničit.

Kdo někdy navštívil il Molino, jediné samosprávné sociální centrum v italsky mluvící části Švýcarska, která měla od roku 1996 dodnes jen tři taková místa, ví, že během čtvrt století vždy nabízelo mnoho kulturních a hudebních akcí, aktivity projevující solidaritu s místními nebo mezinárodními boji, těmi „zdola“. Nacházela se tu knihovna a knihkupectví, konferenční/promítací sál, kavárna, bar, zkušebny a krásný koncertní sál. Il Molino poskytlo zázemí mnoha iniciativám a kolektivům, bylo vždy základnou pro organizování výjezdů na protesty proti G8, WEF a na akce, které nás spojují v boji proti nadvládě a vykořisťování. Právě zde našla místní anarchistická skupina prostor, který bylo možné spravovat jako základnu a kde se organizovalo mnoho aktivit, prezentací knih či sbírek pro anarchistické noviny Umanità Nova.

V posledních dekádách těmito prostory prošly všechny instance široce pojatého antiautoritářského hnutí a mnoho projektů bylo a stále je stále v plánu. Teď jsou tu sutiny a zamčené dveře, ale ani sutiny nezastaví ty, kteří jsou připraveni oživit myšlenku sociální emancipace.

V neděli 31. května se konal hlučný protest před tiskovou konferencí radnice. O den později se lidé sešli v centru města a pochodovali k domu starosty. V sobotu 5. června se konala obrovská demonstrace za účasti asi 3000 lidí proti vystěhování il Molina a proti represím vůči jeho samosprávě. Z náměstí Riforma přejmenovaného na náměstí Rivolta se šlo k sutinám, kde se skandovalo „Hanba, hanba“. Bylo slyšet množství projevů. Jeden z aktivistů z il Molina při té příležitosti prohlásil: „… jde o pokračování cesty, která přesahuje tento okamžik, jenž má své kořeny v historii sociálních bojů za svobodnou existenci lidstva, aniž bychom prosili o dovolení… naše vize je jasná, sny na obzoru… je nezbytné vydat se touto cestou bez odkladu už kvůli naší důstojnosti a pokračovat v uskutečňování budoucnosti…“ Skupina asi 20 lidí v černém během pochodu posprejovala a rozbila výklad banky. Průvod se od této skupiny distancoval a poklidně pokračoval dál.

Podporu sociálnímu centru il Molino vyjádřilo množství skupin, organizací a osobností kulturního světa italsky mluvící části Švýcarska.


Zdroje:
https://www.inventati.org/molino/sabato-5-giugno-corteo-a-lugano/
https://umanitanova.org/?p=14259
https://www.liberatv.ch/news/cronaca/1515726/la-cultura-deplora-quanto-accaduto-all-ex-macello-le-ruspe-hanno-colpito-un-simbolo-importante

Související odkazy:
Španělsko: Squaterská vesnice Fraguas žije dál
Konec divadla Empros?
Za obnovení squatu Libertatia
Køpi wagenplatz pod hrozbou vyklizení
Naši komunitu bagry nezničí! vzkazují slovinští squateři


Verze pro tisk 11.6.2021 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Punx for Myanmar

25. 6. 2021, Plzeň

Benefiční koncert a krátká přednáška o situaci v Myanmaru …(více)