Anarchistická federace

Svobodu pro chilské vězně

Výzva z webu Mezinárodní asociace pracujících k solidaritě pro chilské vězně.

foto

Drazí kamarádi,
od chilských lidových protestů proti zvýšení cen jízdenek na metro, ostatních dopravních služeb a proti neoliberální politice tamní vlády bylo zatčeno více než 11 300 lidí, z nichž 2500 je stále ve vězení. Mnoho z nich je ve vazbě, a i když už byli předmětem širokého vyšetřování, trestu se pořád nedočkali. Předpokládáme, že cílem tohoto zatýkání bylo potlačit protesty a postavit je mimo zákon.

Vězni, kteří jsou v chilských věznicích od 18. října 2019, jsou zbaveni svobody kvůli obvinění z prolomení zábran (které jsou u vchodu do metra) a také kvůli dalším obviněním carabineros (chilská policie), jako je například žhářství, agrese proti policii, rabování, stavění barikád, vypalování kostelů a bankovních úřadů atd.

Mnoho z těchto obvinění neuspělo kvůli nedostatku důkazů nebo proto, že se prokázalo, že jsou nepravdivá. Společnost obecně považuje tato stíhání za pomstu státu proti povstání, za odplatu vládnoucí elity.

Už na začátku prosince byla spuštěna kampaň a zveřejněna výzva k osvobození vězňů zadržených při nepokojích. Vyvinul se tím tlak na kongresmany, ministry a samotnou vládu s cílem zamezit vazebnímu uvěznění, aby tito lidé mohli vyšetřovací období trávit v domácím prostředí. Aby carabineros neporušovali lidská práva obviněných. Víme, že došlo k vážným zraněním demonstrantů, včetně mučení a/nebo vražd. Malá část zadržených zůstává v předsoudní vazbě na policejním ředitelství.

Vyzýváme všechny anarchisty na planetě, aby se připojili k této kampani, zasílali dopisy chilské vládě prostřednictvím jejich velvyslanectví a konzulátů. Požadujeme okamžité propuštění protestujících z chilského povstání. Také se obracíme na ty, kdo mají možnost organizovat demonstrace před chilskými velvyslanectvími, konzuláty a chilskými společnostmi.

Solidarita je jedinou zbraní pracujících a utlačovaných v boji proti státu a kapitalismu!

Germinal Anarchist Group (IWA Friends)
Anarchist Assembly of Bio Bio

 

Zdroj:
Freedom for Chilean Prisoners
(Překlad převzat z webu Kronika odporu a redakčně upraven.)

 

Související odkazy:
Chile: Sociální bouře pokračují
Chile: pokusná laboratoř neoliberalismu
Solidaritu s chilskými feministkami
Chile: Úkladná korporátní vražda


Verze pro tisk 31.12.2020 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Chraňme životy – zastavme průmysl

9. 3. 2021, Praha

Za uzavření zbytných průmyslových podniků a spravedlivé sdílení sociálních důsledků pandemie. Od 17.00. Úřad vlády ČR (Nábřeží Edvarda Beneše 4).

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme