Anarchistická federace

Solidaritu s chilskými feministkami

Prohlášení Anarchistické federace Rosa Negra k fašistickým útokům a pobodání tří feministických aktivistek v Chile.

Chile

Anarchistická federace Rosa Negra vyjadřuje bezpodmínečnou solidaritu feministkám a feministům bojujícím po celém Chile za svobodné legální potraty! Podpořit chceme zvláště feministické kolektivy Coordinadora Feminista 8 de Marzo, Coordinadora Feministas en Lucha a další organizace aktivní v tomto boji.

Ve středu 25. července 2018 zaplavilo ulice Santiaga padesát tisíc feministek a jejich sympatizantů bojujících za legalizaci potratů. Pochod byl zároveň připomenutím pátého výročí dne, kdy feministky obsadily katolickou katedrálu během zvláštní bohoslužby vedené arcibiskupem, na níž nechyběli všichni biskupové, politici a primátor metropole. První feministická okupace se stala v Chile milníkem. Feministické hnutí zde od roku 2013 vykvetlo v opravdu masovou záležitost a dnes čile zasahuje do politických debat.

Vzestup feministického hnutí se netýká jen Chile. V Uruguayi byl po letech boje v roce 2012 legalizován potrat do dvanáctého týdne těhotenství. Chile mělo spolu se Salvadorem donedávna nejpřísnější zákony zavedené za Pinochetovy éry. Nepřipouštěly potrat za žádných okolností. V srpnu 2017 kongres schválil novelu umožňující potrat, pokud je naplněna jedna ze tří podmínek: život matky je v ohrožení, plod nemůže přežít, nebo pokud došlo ke znásilnění čtrnáctileté dívky a mladší. Také v Argentině je legalizace potratu na spadnutí, hlasování je naplánované na osmý srpen.

Alondra Carrillo, mluvčí organizace Coordinadora Feminista 8 de Marzo ve svém článku píše: „Již několik let pronásleduje svět přízrak a v tomto případě je to přízrak feminismu.“ Má pravdu. Přízrak feminismu roste a patriarchální nadvláda je den ode dne slabší. Systém útlaku se dostává do úzkých, trpí záchvaty a ti, kteří ztrácejí politickou a ekonomickou moc se uchylují k násilí. V reakci na ženskou emancipaci bylo zformováno Sociální vlastenecké hnutí. Jedná se o partu patriarchálních nacionalistů bojující proti legalizaci potratů a „genderové ideologii“. Jejich šéf, Pedro Kuntsman tvrdí, že akceptují gaye, jelikož nechtějí strkat nos do toho, co lidé dělají v posteli, ale feministky považují za samice, které je nutné sterilizovat. Několik stovek mužů z této fašistické organizace se shromáždilo, aby zablokovali feministický pochod. Ulici postříkali zvířecí krví, napadli organizátorky průvodu a tři ženy pobodali. Ke zmaření lidského života naštěstí nedošlo. Stojíme po boku všech feministek a jejich sympatizantů, kteří dnes pochodují proti fašistickému útoku.

Po tomto neštěstí chilské feministky zaplavily sociální sítě fotkami z masového průvodu s jasným komentářem: „Nebojíme se!“ Nevystraší je fašistické útoky ani lhostejnost policie, přesto že jsou další na ráně. Feministické hnutí si je vědomo toho, že nyní usiluje o změnu legislativy, ale boj za práva žen musí probíhat v ulicích, v sousedství a na pracovišti.

Není cesty zpět! Přízrak feminismu je tu, aby změnil svět.

Zahraniční sekretariát Anarchistické federace Black Rose / Rosa Negra, 26. července 2018

 

Zdroj:
http://libcom.org/news/we-are-not-afraid-chilean-feminism-rises-face-fascist-attacks-28072018


Verze pro tisk 2.8.2018 Zahraniční sekretariát AF

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Wobblies

3. 9. 2019, Praha

Promítání v D-zóně …(více)

Lidová kuchyně pro srub Černorudých skautů

7. 9. 2019, Praha

Benefiční veganská lidová kuchyně na Salé …(více)

Critical Readings: Sara Ahmed - The Promise of Happiness (6)

12. 9. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

DIY Karneval - Make Music, Not Weapons

14. 9. 2019, Praha

More info soon …(více)

Naši nepřátelé v modrém // Our Enemies in Blue

17. 9. 2019, Praha

Přednášet bude Kristian Williams, anarchista a autor knih Our Enemies in Blue a Fire The Cops!. Dozvíme se o historii policie ve Spojených státech, o jejích počátcích jako otrokářských hlídkách až do dnešní éry její militarizace a policejní činnosti v sousedstvích. Zvláštní pozornost bude věnována roli policie při represích vůči sociálním hnutím. …(více)

RIOT OVER RIVER - společně proti rasismu 4

21. 9. 2019, Praha

Čtvrtý ročník antifašistického hudebního festivalu s dobrovolným vstupným. Přes dvacet kapel na venkovní a vnitřní scéně v Crossu, kousek od řeky. …(více)

Zažít Řehořovu jinak

21. 9. 2019, Praha

Pojďte si užít naši krásnou ulici plnou pohody, umění, dobrého jídla a pití. Všichni jsou zváni. …(více)

FoodNotBombs Vegan Fest

21. 9. 2019, Praha

Festival veganského jídla s doprovodným programem na plácku venku před cross][club v Holešovicích. Vstup zdarma. …(více)

Benefice pro Kliniku - Adacta, Rozpor a další

27. 9. 2019, Brno

Zveme každýho na benefiční festival pro squat Klinika v pátek 27.9. do brněnského Yacht clubu! Pro Kliniku zahraje devět kapel v rytmu hardcore punku, crustu, antifašistického black metalu a grindcore! Veškerý výtěžek z koncertu poputuje pro Kliniku. …(více)

Support your squat

5. 10. 2019, Praha

Benefiční koncert pro Kliniku …(více)

8. Anarchistický festival knihy

16. 5. 2020, Praha

TBA you can contact us! …(více)