Anarchistická federace

Solidaritu s chilskými feministkami

Prohlášení Anarchistické federace Rosa Negra k fašistickým útokům a pobodání tří feministických aktivistek v Chile.

Chile

Anarchistická federace Rosa Negra vyjadřuje bezpodmínečnou solidaritu feministkám a feministům bojujícím po celém Chile za svobodné legální potraty! Podpořit chceme zvláště feministické kolektivy Coordinadora Feminista 8 de Marzo, Coordinadora Feministas en Lucha a další organizace aktivní v tomto boji.

Ve středu 25. července 2018 zaplavilo ulice Santiaga padesát tisíc feministek a jejich sympatizantů bojujících za legalizaci potratů. Pochod byl zároveň připomenutím pátého výročí dne, kdy feministky obsadily katolickou katedrálu během zvláštní bohoslužby vedené arcibiskupem, na níž nechyběli všichni biskupové, politici a primátor metropole. První feministická okupace se stala v Chile milníkem. Feministické hnutí zde od roku 2013 vykvetlo v opravdu masovou záležitost a dnes čile zasahuje do politických debat.

Vzestup feministického hnutí se netýká jen Chile. V Uruguayi byl po letech boje v roce 2012 legalizován potrat do dvanáctého týdne těhotenství. Chile mělo spolu se Salvadorem donedávna nejpřísnější zákony zavedené za Pinochetovy éry. Nepřipouštěly potrat za žádných okolností. V srpnu 2017 kongres schválil novelu umožňující potrat, pokud je naplněna jedna ze tří podmínek: život matky je v ohrožení, plod nemůže přežít, nebo pokud došlo ke znásilnění čtrnáctileté dívky a mladší. Také v Argentině je legalizace potratu na spadnutí, hlasování je naplánované na osmý srpen.

Alondra Carrillo, mluvčí organizace Coordinadora Feminista 8 de Marzo ve svém článku píše: „Již několik let pronásleduje svět přízrak a v tomto případě je to přízrak feminismu.“ Má pravdu. Přízrak feminismu roste a patriarchální nadvláda je den ode dne slabší. Systém útlaku se dostává do úzkých, trpí záchvaty a ti, kteří ztrácejí politickou a ekonomickou moc se uchylují k násilí. V reakci na ženskou emancipaci bylo zformováno Sociální vlastenecké hnutí. Jedná se o partu patriarchálních nacionalistů bojující proti legalizaci potratů a „genderové ideologii“. Jejich šéf, Pedro Kuntsman tvrdí, že akceptují gaye, jelikož nechtějí strkat nos do toho, co lidé dělají v posteli, ale feministky považují za samice, které je nutné sterilizovat. Několik stovek mužů z této fašistické organizace se shromáždilo, aby zablokovali feministický pochod. Ulici postříkali zvířecí krví, napadli organizátorky průvodu a tři ženy pobodali. Ke zmaření lidského života naštěstí nedošlo. Stojíme po boku všech feministek a jejich sympatizantů, kteří dnes pochodují proti fašistickému útoku.

Po tomto neštěstí chilské feministky zaplavily sociální sítě fotkami z masového průvodu s jasným komentářem: „Nebojíme se!“ Nevystraší je fašistické útoky ani lhostejnost policie, přesto že jsou další na ráně. Feministické hnutí si je vědomo toho, že nyní usiluje o změnu legislativy, ale boj za práva žen musí probíhat v ulicích, v sousedství a na pracovišti.

Není cesty zpět! Přízrak feminismu je tu, aby změnil svět.

Zahraniční sekretariát Anarchistické federace Black Rose / Rosa Negra, 26. července 2018

 

Zdroj:
http://libcom.org/news/we-are-not-afraid-chilean-feminism-rises-face-fascist-attacks-28072018


Verze pro tisk 2.8.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Social Screenings: The Battle of Algiers

19. 8. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Children of the Revolution

25. 8. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)