Anarchistická federace

Solidaritu s chilskými feministkami

Prohlášení Anarchistické federace Rosa Negra k fašistickým útokům a pobodání tří feministických aktivistek v Chile.

Chile

Anarchistická federace Rosa Negra vyjadřuje bezpodmínečnou solidaritu feministkám a feministům bojujícím po celém Chile za svobodné legální potraty! Podpořit chceme zvláště feministické kolektivy Coordinadora Feminista 8 de Marzo, Coordinadora Feministas en Lucha a další organizace aktivní v tomto boji.

Ve středu 25. července 2018 zaplavilo ulice Santiaga padesát tisíc feministek a jejich sympatizantů bojujících za legalizaci potratů. Pochod byl zároveň připomenutím pátého výročí dne, kdy feministky obsadily katolickou katedrálu během zvláštní bohoslužby vedené arcibiskupem, na níž nechyběli všichni biskupové, politici a primátor metropole. První feministická okupace se stala v Chile milníkem. Feministické hnutí zde od roku 2013 vykvetlo v opravdu masovou záležitost a dnes čile zasahuje do politických debat.

Vzestup feministického hnutí se netýká jen Chile. V Uruguayi byl po letech boje v roce 2012 legalizován potrat do dvanáctého týdne těhotenství. Chile mělo spolu se Salvadorem donedávna nejpřísnější zákony zavedené za Pinochetovy éry. Nepřipouštěly potrat za žádných okolností. V srpnu 2017 kongres schválil novelu umožňující potrat, pokud je naplněna jedna ze tří podmínek: život matky je v ohrožení, plod nemůže přežít, nebo pokud došlo ke znásilnění čtrnáctileté dívky a mladší. Také v Argentině je legalizace potratu na spadnutí, hlasování je naplánované na osmý srpen.

Alondra Carrillo, mluvčí organizace Coordinadora Feminista 8 de Marzo ve svém článku píše: „Již několik let pronásleduje svět přízrak a v tomto případě je to přízrak feminismu.“ Má pravdu. Přízrak feminismu roste a patriarchální nadvláda je den ode dne slabší. Systém útlaku se dostává do úzkých, trpí záchvaty a ti, kteří ztrácejí politickou a ekonomickou moc se uchylují k násilí. V reakci na ženskou emancipaci bylo zformováno Sociální vlastenecké hnutí. Jedná se o partu patriarchálních nacionalistů bojující proti legalizaci potratů a „genderové ideologii“. Jejich šéf, Pedro Kuntsman tvrdí, že akceptují gaye, jelikož nechtějí strkat nos do toho, co lidé dělají v posteli, ale feministky považují za samice, které je nutné sterilizovat. Několik stovek mužů z této fašistické organizace se shromáždilo, aby zablokovali feministický pochod. Ulici postříkali zvířecí krví, napadli organizátorky průvodu a tři ženy pobodali. Ke zmaření lidského života naštěstí nedošlo. Stojíme po boku všech feministek a jejich sympatizantů, kteří dnes pochodují proti fašistickému útoku.

Po tomto neštěstí chilské feministky zaplavily sociální sítě fotkami z masového průvodu s jasným komentářem: „Nebojíme se!“ Nevystraší je fašistické útoky ani lhostejnost policie, přesto že jsou další na ráně. Feministické hnutí si je vědomo toho, že nyní usiluje o změnu legislativy, ale boj za práva žen musí probíhat v ulicích, v sousedství a na pracovišti.

Není cesty zpět! Přízrak feminismu je tu, aby změnil svět.

Zahraniční sekretariát Anarchistické federace Black Rose / Rosa Negra, 26. července 2018

 

Zdroj:
http://libcom.org/news/we-are-not-afraid-chilean-feminism-rises-face-fascist-attacks-28072018


Verze pro tisk 2.8.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Odpadledne A ječel III

19. 4. 2019, Plzeň

Připravujeme pro Vás další benefiční mejdan"Odpadlednea Ječel vol.3", který se uskuteční 19.4.2019 (pátek velikonoční) a samozřejmě ve svělém prostoru plzeňské Papírny. Začínáme v 13:30! …(více)

Benefice na Tattoo Circus

20. 4. 2019, Praha

Lidová kuchyně na Salé …(více)

Benefice na bulharský prostor Fabrika Avtonomia

20. 4. 2019, Praha

Fabrika Avtonomia je kulturní samosprávný prostor v bulharské Sofii, který je založený na myšlenkách solidarity a anti-autoritářství. V současné době je pomalu jediným místem v bulharském hlavním městě, kde se dají pořádat DIY koncerty a akce experimentálnějšího ražení, nemluvě o rovnostářských politických aktivitách. …(více)

Public Assembly

23. 4. 2019, Praha

D-Zona collective will host a public assembly, open to everyone interested in learning more about our activities. Propositions and suggestions of those interested in actively collaborating are welcome. …(více)

promítání dokumentu Síť

24. 4. 2019, Plzeň

Represe proti antifašistům a anarchistům v Rusku – promítání s diskusí v družstevní kavárně Inkognito. …(více)

Promítání: Sacco a Vanzetti

25. 4. 2019, Praha

Promítání v Salé + večeře …(více)

Critical Readings - Franz Fanon

25. 4. 2019, Praha

čtení v D-zóně …(více)

Netancuj, jak Duka píská

27. 4. 2019, Praha

Taneční demo proti Pochodu pro život …(více)

Benefice na Anarchistický festival knihy

2. 5. 2019, Praha

Punctum (Krásova 27, Praha 3), vystoupí: Sestry Maschinovy, Neřvi mi do ucha, Shakk-Attack, Ejczka …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)