Anarchistická federace

Chile: Úkladná korporátní vražda

Korporace zabila aktivistku, stát se svým represivním aparátem ji kryl.

Chilský stát 19. ledna konečně přiznal barvu. Mapučská aktivistka Macarena Valdés Muñoz nespáchala sebevraždu. Byla zavražděna v přítomnosti svého ročního dítěte a teprve potom pověšena na oprátku, aby to vypadalo jako sebevražda. Skutečnost prokázala až druhá pitva. Dvaadvacátého srpna 2016 byla dvaatřicetiletá Macarena, matka čtyř dětí, nalezena oběšená ve svém domě v osadě Tranguil. Policie konstatovala jednoznačnou sebevraždu oběšením.

Mezi hlavní podezřelé patří vysocí činitelé rakouské korporace RP Global. Bez aktivní asistence státu by však k vraždě nemohlo dojít a nemohli by ji tak dlouho tutlat. Macarena byla totiž velmi agilní bojovnicí za práva domorodých Mapučů. Spolu se svou komunitou se snažila zabránit výstavbě soustavy osmi malých přehrad, které mají destruktivní dopad na zdejší životní prostředí.

Mapučové se domáhají spravedlnosti: „Odsuzujeme násilí a permanentní zastrašování páchané státem a hydroenergetickými společnostmi na lidech v Tranguile. Jediné, o co mají zájem, je obohacení na úkor přírodního a kulturního dědictví. Díky historickým zkušenostem v Latinské Americe víme, že tento zločin odpovídá způsobu, jakým stát a obchodní společnosti terorizují a umlčují odpor a rozmanitost původních národů.“

RP Global je korporace zabývající se obnovitelnými zdroji energie. Vznikla jako vedlejší projekt rakouské banky Erste, vlastnící například Českou spořitelnu, později se však osamostatnila. Soustava přehrad budovaná v horách Los Rios bude mít podle společnosti „zanedbatelný vizuální dopad“ a „intenzivní vazby s domorodci“. Intenzivní, to je to správné slovo vystihující situaci. Domorodci jsou ve střehu od roku 2012, kdy došlo ke schválení projektu. V roce 2015 začaly stavební práce a došlo k prvním střetům. Mapučská pohřebiště končí pod rypadly korporace RP Global. Firma navíc nemá vůbec zpracované dopady projektu na zdejší region.

Macarena byla potravinářka, manžel Rubén je přírodovědec a jejich vědecká práce je důležitým argumentem v boji proti výstavbě přehrad. Mapučové se zkoušeli bránit i peticemi a soudní cestou, brzy však přišly na řadu blokády. Státním úředníkům a manažerům RP Global odpor domorodců hatil plány na tučné zisky. Aparát se uchýlil k násilí a mnoho lidí skončilo ve vězení.

Prvního srpna 2016 strávila Macarena celý den na blokádě, která měla zabránit výstavbě vedení vysokého napětí. Blokáda byla úspěšná a guvernér Valdivie Patricia Morano Buchner se konečně zavázal k veřejnému jednání a přezkoumání situace a nařídil, aby RP Global stáhla své stroje. Jednání mělo proběhnout devatenáctého, jenže bylo odloženo, protože guvernér potřeboval víc času na dokončení auditu. V neděli 21. července byl v Tranguil viděn vůz společnosti RP Global. Uvnitř seděli Edgardo Jaramillo a Juan Luengo, kteří podle svědků tlačili na majitelku pozemku, na němž Valdésovi žili, aby je vystěhovala. Majitelka pozemku Monica Painemilla odmítla Valdésovy vystěhovat. Následující den byla Macarena nalezena mrtvá.

Monica Painemilla incident oznámila na policii, a ta se tím odmítla zabývat. Ještě ten den se vrátily stroje RP Global v doprovodu zásahové jednotky v obrněných vozech. Rozhněvaní Mapučové se postavili na odpor a stroje byly zase staženy, aby znovu dorazily 13. října se všemi razítky a masivní policejní asistencí. Vedení vysokého napětí bylo dokončeno a později i celé přehrada. Rodina Valdésových je zlomena a žádá, aby se na vraždu Macareny nezapomnělo.

Odpor Mapučů trvá pět set let. Anarchisté a anarchistky v Argentině a Chile dnes po jejich boku bojují proti fízlům a nenažraným podnikavcům z Evropy.

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/chile-lies-dam-lies-and-an-activist-murdered/

 

O boji Mapučů jsme psali také ZDE a ZDE.


Verze pro tisk 3.2.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme