Anarchistická federace

Odsouvejte chudobu, ne chudé

Zpráva o protestní akci plzeňského kolektivu Food not Bombs

Plzeň

V úterý 9. června při příležitosti zasedání Rady města Plzně se před radnicí na náměstí Svobody sešlo asi pětadvacet lidí – dobrovolníků a sympatizantů iniciativy Food not Bombs (FNB, Jídlo místo zbraní). Demonstrovali zde za velkého zájmu kolemjdoucích, jimž rozdávali letáky, za práva lidí bez domova a proti absenci systémových řešení pro lidi, kteří se vlivem nepříznivých životních situací ocitli na ulici.

Tichý protest zahájili pokleknutím, aby zároveň vyjádřili podporu demonstracím proti rasismu a policejnímu násilí, které probíhají ve Spojených státech, odkud se rozšířily i do mnoha evropských měst. Protestní akce nešla přehlédnout, a to už kvůli množství transparentů, na nichž stála hesla jako „Odsouvejte chudobu, ne chudé“, „Bydlení místo stanů“, „Na ulici může skončit každý“, „Stop kriminalizaci chudých“, „Solidarita místo plotů“ apod.

O činnosti kolektivu FNB-Plzeň jsme podrobně informovali ZDE. Nešlo o první veřejný protest proti dehumanizaci lidí bez domova ze strany vedení města. Prvně vystoupili se svou kritikou již 5. dubna (více ZDE).

Kolektiv FNB-Plzeň ve svém prohlášení k akci uvedl následující:

„Protestujeme proti absenci systémových řešení pro lidi, kteří se v důsledku životních proher nemohou uchýlit do bezpečí domova, kteří každý den čelí nenávisti a opovržení, od kterých se jako společnost odvracíme.

Protestujeme proti jejich kriminalizaci. Ještě máme v živé paměti vyjádření pana Zrzaveckého, že ,jednou z možností je vyvážet je za město. Ne do okrajových částí, protože to bychom jen problém přesunuli jinam, ale úplně mimo Plzeň. Vyvezete je několikrát a oni si třeba potom rozmyslí, jestli se do Plzně vrátí.‘

Protestujeme proti provizorním řešením v podobě stanů. O práci a bydlení dnes může přijít kdokoliv. Odsouvejte chudobu, ne chudé.“

Připomeňme, že zmiňovaný radní Zrzavecký byl v letech 2014 až 2018 primátor města Plzně za ČSSD, stranu, která se sice nazývá „sociální“, ale z úst jejích představitelů často padají naprosto asociální výroky, jako je to právě v tomto případě.

Související články:
FNB-Plzeň s rouškou
Solidaritu místo sběrných táborů
FNB dál pomáhá nejzranitelnějším
Jak to chodí ve Food not Bombs


Verze pro tisk 14.6.2020 -bj-
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Benefit na FNB Plzeň

24. 7. 2020, Plzeň

Akce na podporu místního kolektivu Food Not Bombs …(více)

Pivo s K115

24. 7. 2020, Praha

Neformální posezení u piva (limošky nebo vína) v Bike Kitchen na Štvanici …(více)

DIY Publishing Workshop

29. 7. 2020, Praha

…(více)

Procházka po Žižkově anarchistickém

12. 9. 2020, Praha

Komentovaná procházka dějinami anarchismu na Žižkově …(více)

Neposlušné Brno

24. 10. 2020, Brno

První ročník Knižního festivalu radikální imaginace …(více)