Anarchistická federace

FNB dál pomáhá nejzranitelnějším

Kolektivy Food not Bombs pokračují ve své solidární aktivitě na pomoc bezdomovcům a dalším potřebným.

FNB Hradec Králové

Na profilu skupiny Food not Bombs Ostrava se 14. března objevilo prohlášení kolektivů FNB v reakci na vyhlášení stavu nouze v souvislosti s pandemií koronaviru:

Solidarita je silnější než strach.
Přestože si uvědomujeme závažnost situace, hodláme pokračovat v naší činnosti a rozdávat jídlo všem potřebným bez rozdílu. Vyhlášený stav nouze dopadne nejhůře na lidi bez domova nebo ty nacházející se ve špatné finanční či sociální situaci. Tito lidé často nemají prostředky, aby se mohli zásobit potravinami nebo nemají tyto zásoby kde skladovat. Nehodláme rezignovat na pomoc nejslabším. Odmítáme nečinně přihlížet tomu, jak jsou nejzranitelnější vrstvy naší společnosti nechány napospas. Hodláme proto pokračovat v distribuci jídla všem potřebným. Současně však během rozdávání hodláme učinit taková opatření, abychom respektovali vládní nařízení, která byla vyhlášena v rámci prevence rozšiřování viru.
Naší zbraní je solidarita.“

Toto prohlášení zveřejnila také pražská skupina. Brněnský kolektiv sice z „důvodu bezpečnosti strávníků a strávnic“ odvolal vydávání jídla plánované na sobotu 14. března v Nových Sadech, avšak k výzvě se následně také přihlásil a ve své činnosti pokračuje. A tak v sobotu 21. března za dodržování vysokých hygienických opatření vydali brněnští aktivisté a aktivistky kolem sedmdesáti zavařovaček plných teplé gulášové polévky a chléb.

Roušky, rukavice a dezinfekce jsou samozřejmostí také v Hradci Králové, kde místní zarouškovaný kolektiv vydává polévku dopředu připravenou ve sklenicích.

Zavařovačky se tak nyní pro FNB stávají vyhledávaným artiklem. Ale nejde o jediné věci, kterými jim může každý přispět. Jelikož sociální služby omezily svou činnost a v situaci sociálního distancu a prázdných ulic je takřka nemožné vysomrovat nějakou tu korunu, Food not Bombs Plzeň vyhlásili na FB „sbírku věcí, které aktuálně lidem nejvíce chybí: trvanlivé potraviny, káva, čaj, roušky, šály, šátky. Stále platí, že sbíráme také: oblečení, neděravé boty a ponožky, stany, spacáky, deky, jídlo pro psy a kočky, hygienu, dámské vložky a tampony, mobily, nabíječky.“ Po svém pravidelném nedělním rozdávání 22. března tak mohli poděkovat všem, „kdo nám dovezli hrooomadu roušek, trvanlivých potravin, hygieny a oblečení. Dnes jsme vše šmahem rozdali.“

Podobně aktivisté z Food not Bombs Liberec rozdali v neděli 22. března potravinové balíčky a také roušky. A již týden předtím používali při přípravě jídla (zabalené chleby s hrachovou pomazánkou, rukolou a cibulí) rukavice, roušky i dezinfekci.

Je třeba si uvědomit, že lidé bez domova jsou vedle seniorů a seniorek jednou z koronavirem nejohroženějších skupin. Dlouhodobě trpí špatnou životosprávou, nemají přístup k dostatečné hygieně, trpí chronickými chorobami a špatným zdravotním stavem, obecně jsou diskriminováni v přístupu ke zdravotní péči. Pokud by se mezi nimi nemoc rozšířila, těžko budou „doma“ v karanténě nebo mít klid na „lůžku“.

Iniciativa Jako doma připravila deset tipů, jak bezpečně pomoci za časů corony. Vybíráme některé z nich:

* Šijte roušky, se kterými buď oslovujte organizace, které pracují s lidmi bez domova, nebo rozdávejte sami.
* Vyrábějte dezinfekční gely.
* Darujte organizacím, které pracují s lidmi bez domova, vitamíny, léky, jídlo, vlhčené ubrousky, peníze.
* Sledujte FB jednotlivých organizací ve svém městě. Všechny z nich každý den poptávají různé věci či dávají dobrovolnické výzvy.
* Podpořte lidi bez domova přímo tak, že jim vyrobíte materiální balíček.
* Zakládejte veřejné šatníky.

Solidarita s nejohroženějšími byl měla být nornou!
Bezpeněžními vztahy proti sobectví kapitalismu!


Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme