The Researcher
Promítání …(více)
AF30: Čtvrtý a poslední díl ohlédnutí za prvomájovými akcemi Anarchistické federace
V předchozím díle jsme si představily První máje, které byly vedle klasických anarchistických setkání provázeny Festivaly proti rasismu a koordinovanou snahou přicházet s trochu netradičnějším programem. Avšak nešlo si nevšimnout, že v letech 2013 a 2014 začala iniciativa i účast slábnout. Jisté oživení sliboval rok 2015, který však těsně před Májem poznamenala spektakulární razie v policií vykonstruovaném procesu Fénix. Následující roky měly prvomájové akce spíše symbolickou a piknikovou podobu, přičemž energii získaly opět v posledních letech, kdy se ze Střeláku vylily do ulic.
2015
V roce 2015 dala AF anarchistickému Prvnímu máji internacionální charakter, a to tím, že se spojila s aktivisty*kami ruské organizace Autonomní akce. Společně jsme chtělx vyjádřit, že neuznáváme hranice vojenských a ekonomických bloků, stejně jako je nám cizí rozdělování lidí rasismem a nacionalismem. Akci jsme zahájilx na Střeleckém ostrově. Již před jednou hodinou se začínalx scházet první lidé a početně převyšovat přítomné desítky tajných policistů a policistek. Nakonec se nás sešlo asi 300, což byl mimo jiné vzkaz přítomným Bretschneiderům, že jejich represivní snažení se minulo účinkem. Na místě bylo distro Nakladatelství AF a rozdávalo se čerstvé číslo anarchistického zpravodaje Zdola věnované tématu militarismu. Začátek akce zpříjemnily tradiční folkové písničky, některé ruštinou, což velmi potěšilo přítomné aktivisty a aktivistky z Ruska. Z ochozu schodiště zaznělo několik projevů. Úvodní reflektoval pár dní starou razii namířenou proti anarchistickému hnutí a hovořil o souvislostech militarizace společnosti. Další proslov se vrátil k policejní akci Fénix, načež následoval společný rusko-český proslov. Poté byly položeny květiny k pamětní desce. Zavlály černo-rudé prapory a dav byl připraven vyrazit na průvod Prahou. V čele se objevil dvojjazyčný transparent „Válku válce! / Война войне!“ s logy AF a Autonomní akce. Během pochodu se skandovala tradiční anarchistická, antikapitalistická a antimilitaristická hesla a kolemjdoucím se rozdával zpravodaj Zdola. Na náměstí Míru, kde akce končila, zazněl další rusko-český proslov a na úplný závěr byl poskytnut prostor k vyjádření jednomu ze zadržených při policejní akci Fénix. Večer navázal na demonstraci koncert, který mj. spolupořádaly Antifašistická akce a Anarchistický černý kříž. Zahrály kapely Zlá krev, Thalidomide, Železná kolóna, What We Feel a písničkář OiOipiratoi. Na koncert dorazilo kolem 250 lidí, vstup na akci byl dobrovolný a výtěžek putoval na náklady spojené s anarchistickým knižním festivalem.
Další akcí toho dne byla blokáda neonacistického pochodu Brnem, kterou svolala iniciativa Brno blokuje. Proti necelé dvoustovce nácků se sešlo téměř 2000 lidí. Blokády se zúčastnilo kromě radikálních antifašistů a antifašistek, anarchistů a anarchistek široké spektrum lidí z nejrůznějších nevládek a neziskového sektoru, dále obyvatelé sociálně vyloučených lokalit, kolem kterých pochod šel. Vzhledem k neschopnosti policie a rychlým přesunům blokujících museli náckové svoji trasu několikrát měnit, zastavovat a čekat, až jim fízlové vyčistí cestu. Nejdéle pak stáli na Moravském náměstí, kde došlo k potyčkám blokujících s policií, která nechala promlouvat obušky a slzný plyn.
2016
Na pozvání AF se od desáté hodiny na Střelecký ostrov trousilx anarchisté a anarchistky, kteří si mohli obohatit své radikální knihovničky o materiály Nakladatelství AF. Každý dostal výtisk bulletinu První máj. Každý mohl v klidu porozprávět s přáteli, k čemuž hrál písničkář, jenž je již inventářem těchto každoročních setkání. Po nějaké době se asi 80 přítomných přesunulo k pamětní desce odkazující k 1. květnu 1890. Tady zaznělo několik slov popisujících případ haymarketských mučedníků a bylo položeno několik rudých růží. Kolem jedenácté se anarchisté a anarchistky s černo-rudými prapory odebralx přes Národní třídu a Příkopy na náměstí Republiky, kde byla již asi stejně početná skupina lidí. Tam jsme se spojilx s dalším anarchistvem. Mimoto jste zde mohli narazit na feministky, zelené, piráty, mladé socdemácké „idealisty“, trockisty, aktivisty platforem KRISA, Proti projevům nenávisti… Postupně se tu sešlo kolem 250 lidí. Demonstrace proti daňovým rájům, kterou organizačně zaštítila platforma Zleva proti xenofobii, se po nějaké době pohnula z místa. V čele s transparentem „Spolupracujeme na budoucnosti“ a za skandování „Vyžeňme boháče z daňových rájů“ zamířila skrz Staré město. Během toho jsme vyhodilx jednoho bolševika se sovětskou vlajkou. Na náměstí Jana Palacha zazněly proslovy o daňových rájích, sociální nespravedlnosti, neoliberální ideologii, boji proti rasismu či o radikálním feminismu. Jeden z projevů zazněl také za AF a představila se tu i nová anarchofeministická skupina Nemrafky. Kolem jedné byla akce zakončena a několik aktivistů*ek ještě vyrazilo pozdravit transparenty xenofoby, kteří si ten den dali sraz také v Praze, i když ne v takových počtech, jak si asi představovali. Jiní zas večer zavítali do klubu 007 Strahov na benefiční koncert pro Anarchistický černý kříž.
Za účasti několika lidí se konala také skromná prvomájová akcička SAF v Teplicích, odkud se přítomní přemístilx do Duchcova, kde se nacházejí hroby několika významných postav anarchistického hnutí přelomu 19. a 20. století.
2017
Debaty o přípravě anarchistického Prvního máje na sebe nechaly velmi dlouho čekat a vše se pohnulo až za pět minut dvanáct. Rozhodlx jsme se tedy přidat k iniciativě, která vzešla z pražského aktivistického prostředí, a uspořádat společný První máj, jehož oficiální součástí budou také anarchisté a anarchistky. Naší podmínkou bylo, že spoluorganizátory nebudou oficiální politické strany. Pod akci, jejímž ústředním tématem se stal požadavek konce špatné práce, se tak vedle AF podepsalx ještě Mladí zelení a Socialistická solidarita (Mladí sociální demokraté dostalx od vedení strany zákaz akci spoluorganizovat). Pokud se někdo bál, že tímto krokem padlo anarchistvo do osidel trockistů, politických stran či jinak definovaných autoritářů, mohl být v klidu. Nic takového se nekonalo. Vedle společného reformistického požadavku na zlepšení života pracujících tady a teď jsme naplno vyjádřilx anarchistický požadavek zrušení celého systému práce. Demonstrace začala ve 14.00 na pražském Palackého náměstí. Byla tu dodávka s ozvučením, distro AF a bulletin První máj anarchistek a anarchistů na rozdávání. Po půl hodině se začalo s projevy, včetně feministické iniciativy Ženy 365, členstva Mladých odborů či socdemáka Dienstbiera, který sice nemluvil špatně, ale planě, jelikož nic neudělal s ideovými poměry ve své straně. Následoval krátký pochod cca 250 lidí v čele s transparentem „Za konec špatné práce!“, na kterém byly podepsány všechny tři pořádající skupiny. Zformoval se také avizovaný anarchistický blok, nad nímž vlály černo-rudé vlajky a vpředu mu dominoval transparent „Dobrá práce? 100 % pro sebe a komunitu, 0 % pro stát a kapitál“. Na Střeleckém ostrově se u pamětní desky začalo s novým kolem proslovů. Řečnice za AF promluvila pod jménem Vilemína Körber a uvedla, že „práce určovaná vztahy nerovnosti a nadvlády musí být odstraněna společně se státem a kapitalismem“. Mezitím se navázalo telefonické spojení s naším kamarádem Igorem Ševcovem, který měl zákaz účastnit se anarchistických akcí a v jejich průběhu byl nucen pobývat na policejní služebně. Igor ve svém vstupu problematizoval požadavek boje za práva pracujících. Rozšiřování práv není naším skutečným cílem. Vždyť my nechceme drobky z koláče, my chceme celou pekárnu. Jako poslední promluvil zástupce SocSol na téma robotizace a automatizace práce. Po oficiálním ukončení shromáždění následovala pikniková pohoda, kterou doplňovaly stánky s materiály jednotlivých skupin a distro AF, o které byl poměrně slušný zájem. Navíc se zorganizovalo několik lidí, kteří rozdávalx anarchistické bulletiny mezi přicházející a odcházející účastníky prvomájové veselice ČSSD, která se odehrávala v druhé části ostrova. A samozřejmě… došlo i na písničky.
2018
Tento rok jsme se do ničeho většího nepouštělx. Na naše pozvání se na Střeleckém ostrově sešlo asi 60 lidí všeho věku, od důchodců po malé caparty. Příjemné slunečné počasí a stín zdejších stromů utvářely příjemnou piknikovou atmosféru. Náš tradiční písničkář nešetřil kytaru ani hlasivky, nechybělo distro a objevily se k rozebrání nástěnné noviny Chuďas, které vydala Pražská solidární síť SOL!S. Člen AF přečetl projev, v kterém vyjádřil, na jakých pozicích anarchistvo stojí a co pro ně připomínka Prvního máje znamená. Znění proslovu si mohli lidé odnést v podobě letáku, stejně jako poslední číslo nástěnných novin A3. U pamětní desky byly na černo-rudou vlajku položeny květiny. Následně se dál volně diskutovalo a před druhou hodinou se postupně místo vyprázdnilo.
Většina přítomných se pak individuálně přesunula na Jungmannovo náměstí, kde od dvou hodin pořádaly SocSol, Alternativa zdola a iniciativa Bydlet-žít „Demonstraci za dostupné bydlení a důstojnou mzdu“. Na té se sešlo asi 200 lidí, kteří se po úvodních projevech vydali v čele s transparentem „Byty pro lidi, ne pro zisk“ a za skandování „Bydlení je právo“ na pochod centrem města notně zasaženého gentrifikací.
Od 16.00 začínala v Praze další akce, a to vzpomínkové setkání před bývalým squatem Milada připomínající 20. výročí obsazení této chátrající vily. V průběhu odpoledne se tu ukázalo přes 50 lidí, včetně některých z těch, kteří byli v roce 1998 u oživení vily. Nechybělo distro Nakladatelství AF a všude kolem pobíhaly malé děti. Na řadu přišlo i vyprávění příběhů spojených s Miladou a aktivismem v době jejího obsazení. Tato pikniková atmosféra skvěle kontrastovala s neodpovídajícím nasazením policejních sil, včetně tajných a sledovacího vozu. Možná že fízlové zajeli také zavzpomínat – pro ně na doby demolování interiéru squatu, rozkrádání nalezené hotovosti, vzrušující atmosféru bicích uliček apod. Večer se pak v klubu Cross promítal 9. díl anarchistické dokumentární show Trouble od týmu sub.media. Po filmu se diskutovalo hlavně o stavu a potenciálu studentského hnutí u nás.
Někteří z nás protestovalx v Plzni spolu s desítkami dalších lidí proti tragikomickému dostaveníčku ultrapravičáků pod záštitou DSSS.
2019
V roce 2019 jsme Střelecký ostrov úplně vynechalx (když nepočítáme tři příznivce samosprávného uspořádání společnosti, kteří se tu spontánně sešli). Veškerá pozornost byla tentokráte směřována do Brna, kam byla iniciativou Brno blokuje svolána blokáda neonacistického pochodu. AF se na ní organizačně nepodílela. Neonacistů se moc nesešlo, zato jejich odpůrců odhadem tisícovka, včetně antiautoritářstva a Romstva. To těžce nesla policie, která podle přítomné účastnice vyzvala ke klidu, zaznělo cosi jako „pro zajištění vaší bezpečnosti proti vám bude použita síla“, načež bezpečnost přítomného blokádnictva zajistila slzákem a dodávkami, kterými začala najíždět do lidí. Poté, co policejní blokáda uvolnila tu antifašistickou, se vyrazilo znovu do ulic ve hře na honěnou. Protirasistická akce byla krásně decentralizovaná, kreativní, hravá… a úspěšná. Hrdí bojovníci za árijskou rasu neprošli plánovanou trasu a za policejního doprovodu se potupně rozešli na nádraží. Následovala spontánní street party o 150 až 200 lidech, která šla od Hlaváku asi kilometr hlavními ulicemi k policejní stanici, kde měli být zadržení z blokády. Diskotéka před služebnou pak trvala asi hodinu s komparzem statických robokopů po všech stranách.
2020
Tradiční formy volného setkávání nebyly v těchto zacovidovaných časech možné, ale i tak jsme se rozhodlx na Střelecký ostrov vyrazit a položit pod pamětní desku kytici růží. Poté, co jsme se v dopoledních hodinách sešlx ozdobenx rouškami na smíchovské straně Vltavy, jsme se vydalx po Mostě legií na ostrov. Kromě pár jedinců či několika párů, kteří si sezením na lavičkách užívali slunečné počasí volného dne, zel prázdnotou. Položilx jsme tedy kytici pod pamětní desku, prohodilx mezi sebou pár slov a následně se rozešlx.
2021
Padla shoda nedělat na Prvního máje nic spektakulárního, nýbrž využít příležitost k neformálnějšímu setkání anarchistů a anarchistek, jelikož se mnozí z nás kvůli covidu dlouho nevidělx. Zároveň jsme se domluvilx, že akci pojmeme jako vzpomínku na oběti záchrany zisků průmyslu (2020–21) a boje za osmihodinovou pracovní dobu (1886), jak nakonec hlásal ústřední transparent akce. Na Střelák svolal svůj mítink ale také Lubomír Volný, další z řady okrajových nacionálních politiků. Rozhodlx jsme se ho ignorovat, a ostrov je naštěstí dost velký. Místo toho jsme ve spolupráci s kolektivem Food not Bombs Žižkov uspořádalx příjemný piknik se spoustou veganského jídla. Sešla se nás tu asi stovka. O půl dvanácté došlo za pomoci ozvučení na přivítání a proslovy. Členka AF připomněla „desetitisíce mrtvých u nás a miliony mrtvých ve světě, lidí, kteří podlehli nemoci covid-19“, a konstatovala, že „pandemie se stala hluboce politickou záležitostí a jasně odkryla karty, s nimiž hrají jednotlivé vlády. Karty, které ve vlastním zájmu rozdávají ekonomické elity ve hře, jejíž pravidla samy určují a mění podle své potřeby.“ Dále přišel člen AF s reflexí nedaleko promlouvajícího poslance Volného a opřel se do covidových popíračů všeho druhu. Jako třetí si vzala slovo zástupkyně historického spolku Zádruha s velmi zajímavým příspěvkem „Američtí Češi při vzniku prvomájové tradice v roce 1886“. Pak se většina účastnictva seřadila za transparentem a s velkým věncem, jenž byl doplněn černými a rudými stuhami s logem a názvem federace, se přesunula k pamětní desce. Minutu ticha k uctění památky anarchistů zavražděných v Chicagu a za oběti covidu-19 vyrušila jen zdivočelá účastnice Volného akce pokřikováním o tom, že rušíme. Dál se pokračovalo v pikniku, zahrál náš písničkář vystřídán dalším interpretem a recitací básní českých anarchistů věnovaných chicagským mučedníkům. V posledním mluveném vstupu byl představen záměr zapatistů z jihomexického Chiapasu doplout k evropským břehům. Někteří účastníci se pak na výzvu vydali s vlajkami a se španělským nápisem „Výprava za život začíná. Čeští anarchisté/ky vás očekávají“ pořídit společnou fotografii vyhlížení zapatistů mířících do Evropy.
2022
Prvomájový anarchistický piknik AF na Střeláku začal po jedenácté dopoledne za účasti asi stovky lidí. Participující kolektiv Food not Bombs Žižkov se postaral o občerstvení. Debatovalo se a vzpomínalo, nechyběla distra AF a Neklidu, hrála reprodukovaná hudba, zejména tradiční anarchistické písně. Kolem půl jedné začal krátký blok proslovů – úvodní o kořenech Prvního máje a tématu práce z anarchistické perspektivy, další o podpoře obrany Ukrajiny proti ruské invazi a do třetice promluvila zástupkyně kolektivu Krisa (Kritická sociální akce). Po potlesku, hudbě a chvíli pro volnou zábavu došlo na položení květin u pamětní desky. Tohoto čestného aktu se spontánně, přesto se vší vážností, ujaly přítomné děti. Akce dál pokračovala v piknikové atmosféře, kterou obohatil spřízněný písničkář svými songy. Malým zpestřením se stal příchod bývalého premiéra Paroubka, který se se svými gorilami vydal k pamětní desce. Přivítaly ho pokřiky připomínající mu mimo jiné to, jak během svého vládnutí nechal poslat policejní mlátičky na lidi bavící se v roce 2005 na festivalu Czechtek.
2023
Po několika letech poklidných piknikových připomínek Prvního máje se rozhodla pražská skupina AF pro změnu – rozdělit akci na tři části. Od jedenácti začala na Střeláku ta pikniková. Na místě ale ještě strašila asi stovka bolševiků a Paroubek. Všechny jsme je vypískalx a doporučilx jim odtáhnout na smetiště dějin. Objevila se distra AF a Neklidu, příchozí dostávalx speciální bulletin První máj anarchistek a anarchistů. Zatímco se z reproduktoru linuly revoluční písně, Food not Bombs Praha nabízeli přítomným veganské pochoutky. Po poledni došlo na první várku proslovů. Ten první od AF se zabýval tématem práce v kapitalismu, další připomněl den staré 140. výročí narození Jaroslava Haška. Zazněl také proslov od kolektivu Queer Spaces Network. Chvíli nato se část přítomných vydala s transparenty a vlajkami k pamětní desce. Zde položily děti květiny, načež pěvecký sbor Prague Revolutionary Choir zazpíval několik písní spjatých s dělnickým hnutím. Kolem jedné došlo na druhou část akce – vyrazilo se na pochod. Někteří účastníci, zejména ti s dětmi, se odpojilx, přesto se vytvořil průvod dobrých 250 lidí. Čelu vévodil černý transparent „Pryč s (touhle) vládou. Ať si lidé vládnou!“, kterému sekundoval červený na tyčích a s nápisem „Luxus pro všechny. Teplo, pohoda, vyvlastnit oligarchy“. Součástí průvodu byla i dodávka, která generovala hlasitý hudební doprovod. Už dlouho nebylo vidět tolik černo-rudých praporů. Pochod byl poměrně dlouhý, avšak živý, a končil na Štvanici, kde se konala třetí část – pohodička a koncert. Kolektiv Food not Bombs Žižkov připravil honosné občerstvení. Odpočinek a klábosení zpříjemňovalx Djové z kolektivu Vršovice Skins. Došlo i na distra a další sérii proslovů od iniciativy Limity jsme my (na téma práce v kontextu boje proti klimatické krizi), od AF (na téma obrany Ukrajiny). Navíc byla přečtena slova padlého ruského anarchisty Dmitrije Petrova. Od pěti v prostorech klubu zahrálx kapely Ahoj, Trikosis, Thalidomide a Rozpor.
2024
V roce 2024 jsme se rozhodlx zopakovat scénář z předešlého roku jen s vhodnější trasou a harmonogramem. Pofel na Střeláku začal tedy až v půl druhé. Na rozdávání byl připraven prvomájový bulletin, necelých 500 kusů bylo během chvíle pryč. Dorazilo 300–400 lidí, z velké části mladých. Vedle nich tu bylx veteráni a veteránky Prvních májů 90. let. Vedle dister AF, Neklidu a Broken Books se staral kolektiv Food not Bombs Praha o občerstvení. Zazněly proslovy za AF o anarchistické představě svobodné práce v kontrastu k té námezdní, za Limity jsme my a za Dekonstrukci. K pamětní desce byl položen věnec ozdobený růžemi a černou a rudou stuhou s nápisy „Za svobodnou práci“, „Anarchistická federace“. Pak zazněly revoluční písně v podání Prague Revolutionary Choir následované akustickým setem anarcho-reggae hudebníka Ducka. Následný pochod se vydal nejkratší cestou na Štvanici. Čelu průvodu vévodil transparent „Pryč s (touhle) vládou. Ať si lidé vládnou“. Jelikož ten den docela slušně foukalo, množství praporů působilo vskutku fotogenicky. Potěšila také jejich značná rozmanitost. Během celého pochodu, kterého se účastnilo více než 300 lidí, se mohutně skandovalo – za anarchii, proti kapitalismu a fašismu, za ženská, kvír a trans práva nebo za svobodu Palestiny. Po celou dobu také dynamiku pochodu udržoval svou produkcí sound system RAW Rave 2.0. Na Štvanici se vytvořil velký kruh v čele se všemi transparenty a pochod byl zakončen závěrečným skandováním a pogem. Aktivistická kuchyně Cocina Perdida už čekala se svou nabídkou na strávníky, jimž vydala neskutečných 600 porcí.
V odpočinkovém módu si mohlo účastnictvo poslechnout ještě dva projevy, a to od Kolektivu 115 a zdravici od kamarádů*dek z ukrajinské solidární sítě Solidarity Collectives. Venku stál stan s DJským pultem, kde se o hudební doprovod od půl šesté do sedmi starala naše oblíbená pražská DJka. Chvilku před sedmou se v útrobách Bike_Jesus rozjel koncert, jehož kapacita – nějakých 350 lidí – se záhy naplnila a dalších asi 150 lidí zůstávalo před klubem. Se svým hudebním vystoupením se představilix Bunkerer, EYZ, Fvck Kvlt a Zagami Jericho s Klárou Wodehn.
Další díly seriálu AF30:
Jak jsme slavilx První máje? (2008–14)
Jak jsme slavilx První máje? (2000–07)
Jak jsme slavilx První máje? (1996–99)
Jak jsme zachraňovalx regionální tratě?
Na federační oslavě
Jak jsme slavilx založení federace
Jak jsme se vzdalx národnosti
Jak jsme se soudilx se Slovenskem
30 let Anarchistické federace
Promítání …(více)
Pivo s K115 …(více)
Kvír turistika …(více)
Nejbohatší desetina lidstva je zodpovědná za dvě třetiny globálního oteplení
denikalarm.cz 12.5.2025Spřádat životy, splétat komunitu. Jak nám pletení umožňuje oslavovat kolektivní queer radost
druhasmena.cz 8.5.2025Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025