Benefice na Budapest Pride
Benefiční (vegan) segedín …(více)
AF30: Letos to není poprvé, co si výraznějším způsobem připomínáme výročí založení naší federace. Ve velkém stylu jsme oslavovali i před 15 či 20 lety.
Nějaké to kulaťoučké výročí je vždy vhodnou příležitostí jak pro bujarou oslavu, tak pro již méně bujarou rekapitulaci, bilancování a výhled do dalších let. Takže neleníme a využíváme kulatá výročí vzniku naší federace. Vtipné je, že neznáme vlastně přesné datum založení. Všude se uvádí vždy jen léto, přesněji konec srpna 1995. Skvělý důvod slavit vlastně kdykoli.
Desáté výročí jsme si připomněli pouze článkem v anarchistickém časopise A-kontra, do něhož v té době významnou měrou přispívalo členstvo ČSAF, jak se dříve naše organizace zkracovala. Vzhledem k tomu, že federace a místní anarchistické hnutí jako celek byly tou dobou poměrně v útlumu, žádné velké oslavy se nekonaly.
Při 15. výročí tomu už bylo jinak. Anarchistický aktivismus směřoval na své trajektorii opět vzhůru, a to zejména na vlně tehdy živelně se rozmáhajícího antifašismu. A tak jsme uspořádalx neveřejnou celovíkendovou oslavu a navrch vydalx výročí věnované číslo revue Existence (4/2010), která v tom roce začala po dlouhé pauze opět vycházet.
Pro oslavu jsme zvolili termín 3.–5. září 2010 a jako místo se přímo nabízel tehdy krátce fungující pražský autonomním prostor DisCentrum. Šlo o vhodnou záminku pozvat na jedno místo současné i dřívější členstvo, stejně jako ostatní spřízněné sympatizanty*ky anarchistické myšlenky. Upravit místo situované na žižkovském nákladovém nádraží byla slušná fuška, ale v dostatečném počtu odvážného dobrovolnictva jsme ho uvedlx do stavu, jenž by se dal považovat za reprezentativní. O to smutnější bylo vidět, že tři týdny po akci se prostor zcela autonomně vrátil opět do podoby zcela nereprezentativní – pokud to chceme nějak slušněji nazvat.
Páteční program začal promítáním krátkých dokumentů o přelomových událostech v novodobém českém anarchistickém hnutí: 1. máj 1992; Obušku, z pytle ven! (o Global Street Party v roce 1998); Válka v ulicích (sestřih z dílny AFA ve stylu riotporn z protestů proti zasedání MMF v roce 2000). Po poněkud náročnější přednášce o situaci v Řecku v podání člena KPK byl vysvobozením večerním přípitkem zahájený slavnostní raut. Sakra bohatý – tvořila ho hromada veganských pochoutek od sladkostí přes zeleninu a ovoce po pomazánky opatřené cedulkami o ingrediencích a způsobech přípravy. Baštění zpříjemnil svým vystoupením Miloš, folkový písničkář, kterého můžete dodnes vídat na Prvních májích.
Sobota byla věnována přednáškám a diskusím. Začala Antifašistické akce (AFA) o problematice uzavřené organizace a užití anarchismu spíše jako metody než ideologie. Následovalo téma „Reflexe 15 let anarchistické organizace“ o různých aspektech dosavadní práce ČSAF. Redaktor časopisu A-kontra se následně věnoval kritickému zhodnocení místa anarchistů*ek v sociálních hnutích v ČR. Nakonec představil člen Chyba crew aktivity na Vysočině. A večer byl opět ve znamení zábavy. Zahrály tři HC/punkové kapely, v jejichž řadách se nacházeli současní či bývalí členové ČSAF. A den zakončila zábavná diskotéka.
Nedělní program začal internacionální přednáškou dvou členek International Solidarity Movement o anarchistickém přístupu v otázce boje proti okupaci Palestiny. Následovalo promítání dokumentárního filmu Hry prachu o protestech v Praze v roce 2000. Očividná hloupost ve filmu zobrazené oficiální propagandy nejednou vyvolala salvu smíchu.
Během všech tří dnů byla v hlavním sále DisCentra instalována výstava mapující 15letou historii ČSAF od dokumentů připomínajících její založení, tak jak vyšly před 15 lety v časopise Svobodná mysl, přes připomenutí stěžejních kampaní a událostí, stejně jako časopisů a názorových frakcí ve federaci. K dispozici bylo také množství letáků a publikací ČSAF, přizvány byly distribuce Anarchistického černého kříže, KPK, Chyba crew, AFA a Virus N. Vedle zmiňovaného pátečního rautu bylo jídlo zajištěno i po oba následující dny. Během sobotního odpoledne nechybělo dokonce ani venkovní veganské grilování (zdá se, že tuto aktivitu jsme po letech přijalx jako jednu ze stěžejních).
Celá akce byla financována z dobrovolných příspěvků návštěvníků, ale i přednášejících a organizátorů. Dalším zdrojem se stala tombola, která proběhla jak v pátek, tak v sobotu a měla velký úspěch. Stačilo zakoupit kupón za deset korun a vyhrát nějakou z množství vystavených cen. Prohrát nikdo nemohl, jelikož každý kupón souvisel s konkrétní cenou. Po zaplacení nákladů zbylo několik stovek, které putovaly na tisk nástěnných novin A3. Ačkoli nebyla oslava veřejně inzerovaná, navštívila ji asi stovka lidí, kteří si pochvalovalx atmosféru celého podniku, kvalitu přednášek, nápad s tombolou, dramaturgii a celkově dobrou organizaci. Pozitivní ohlas sklidilo zařazení folkového vystoupení a dočasná přeměna vnitřních částí DisCentra, vůči němuž se objevovaly výhrady, na nekuřácký prostor. O tom všem vypověděla uspořádaná „anketa spokojenosti“. Především ale padala přání podobná setkání opakovat častěji. Ta se svým způsobem naplnila o tři roky později s pořádáním Anarchistického festivalu knihy.
Tím ale oslava 15. výročí neskončila. Už 9. září v DisCentru proběhl benefiční koncert čtyř HC/punkových kapel, přičemž opět nechyběla distra, výroční výstava či benefiční sladkosti z kuchyně pražské skupiny. Na podzim 2010 se report z oslav objevil v anarchistické revue Existence č. 4/2010, která byla přímo věnována výročí. Dále tu byly texty o stručné historii federace, o problému generační kontinuity hnutí, rozhovory s bývalým členem a členkou federace, reflexe některých syndromů hnutí či 15 let organizování v rámci federace.
Dvacáté výročí založení naší federace jsme si připomnělx 29. srpna 2015 na žižkovské Klinice, a to celodenním programem. Stejně jako před pěti lety nám věrný písničkář zabrnkal a zapěl trochu ze svého repertoáru následován přívalem recitace z díla S. K. Neumanna, K. Tomana a F. Šrámka a poté i dvou členů dnešní federace a našeho kamaráda Maxe. Další blok programu odstartovala diskuse reflektující posun federace za posledních pět let. Po úvodním příspěvku (viz Existenci č. 4/2015) se postupně každý vyjádřil k tomu, co se za uvedené období podařilo či nikoli. Zajímavým bodem bylo kupříkladu nebezpečí vzniku hierarchií v antiautoritářském hnutí. Někdo by zapojil více humoru, jinému vadilo, že se přespříliš píše o historii. Odpolední debata se zaměřila na vyhlídky, možnosti a další směřování jak federace, tak celého anarchistického hnutí. Po úvodu každý nastínil, co by se do budoucna mohlo změnit nebo jak by si představoval*a federaci, potažmo celé hnutí za pět let. Mezi poměrně idealistická a odvážná patřila přání mít v každém městě fungující skupinu anebo vytvořit propojenou síť funkčních autonomních projektů, které by se staly zároveň hlavním propagačním nástrojem anarchistické alternativy. Bylo konstatováno, že se často nacházíme v zajetí rutiny a jsou třeba nové nápady a přístupy. To vše by mohlo přijít zároveň s novými lidmi, které je potřeba pro organizované hnutí zaujmout. Přání jsou důležitá, jakkoli realita zrovna nekoresponduje s jejich naplňováním. Poslední, podvečerní debata si vzala na mušku probíhající represivní vlnu a otázky, které před naším hnutím otevírá.
* * *
Co se týče oslavy čtvrtstoletí existence Anarchistické federace, nějak se na ni zapomnělo ve víru nepřeberných aktivit a jiných oslav a grilovaček.
Další díly seriálu AF30:
Jak jsme se vzdalx národnosti
Jak jsme se soudilx se Slovenskem
30 let Anarchistické federace
Benefiční (vegan) segedín …(více)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(více)
Kvír turistika …(více)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025„Môžeš utekať, no neskryješ sa!“ Čo je nové v spore s podvodníckou VegaNanou
www.priamaakcia.sk 12.4.2025