Anarchistická federace

Wilson 2024

Letos představíme v celoročním seriálu u nás takřka neznámou anarchistku Charlotte Wilsonovou.

Charlotte Wilsonová

Již několikrát jsme se celoročně věnovali nějaké významné postavě anarchistického hnutí. Před deseti lety to bylo v rámci série textů Bakunin 2014 a šlo o připomínku dvou set let od narození známého anarchistického teoretika a revolucionáře Michaila Bakunina. Před třemi lety jsme u příležitosti stého výročí úmrtí Petra Kropotkina připravili seriál Kropotkin 2021. Oběma osobnostem jsme také věnovali tematické číslo anarchistické revue Existence (2/2014 a 1/2021).

Díky tomu jsme mimo jiné poznali, že pokud chceme studovat život a dílo některých anarchistů a anarchistek, je dobré tomu věnovat nějaký čas a neodbýt ho nebo ji jedním článkem. Během „kropotkinovského roku“ nás tedy napadlo, že bychom z toho mohli udělat jistou „tradici“, to znamená každý rok se věnovat nějaké významné osobnosti a připravit celoroční seriál textů o ní a od ní. Avšak každému je asi jasné, že abychom mohli vydat alespoň jeden díl měsíčně, musí být dostatek dostupného materiálu. To vylučuje ty zajímavé a důležité osobnosti, které toho moc nenapsaly nebo toho nebylo napsáno o nich tolik, aby to vydalo na dvanáct dílů.

Předloni padla volba na mexického revolucionáře Ricarda Florese Magóna, jelikož jsme si připomínali sto let od jeho úmrtí. Seriál Magón 2022 jsme navíc dál zužitkovali a v rozšířené podobě vydali zveřejněné texty ve sborníku Ricardo Flores Magón. Loňský rok jsme zůstali doma a zasvětili ho Jaroslavu Haškovi, sedmnáctidílný seriál Hašek 2023 jsme doplnili ještě o tematické číslo Existence (1/2023) a knihu Všivá historie, která je sbírkou textů, jež Hašek napsal pro anarchistické noviny.

Jak si ale můžete všimnout, a všimli jsme si toho i my, zatím šlo vždy jen o samé muže. Jasně, patriarchální nastavení společnosti v minulosti i v současnosti se chtě nechtě promítlo i v anarchistickém hnutí. Na jednu stranu se to dá pochopit, na druhou stranu je třeba s tím něco dělat – aktivně ukazovat, že přes všechna společenská úskalí v našem hnutí vždy ženy byly zastoupeny a rozhodně vždy měly a mají co říci. Rozhodli jsme se tedy letošní seriál věnovat ženě, a to ženě, kterou u nás takřka nikdo nezná – Charlottě Wilsonové. Na našem webu jsme se o ní doposud okrajově zmínili všehovšudy dvakrát (ZDE a ZDE).

Charlotte Mary Wilsonová se narodila v Anglii 6. května 1854 a zemřela ve Spojených státech 28. dubna 1944. Letos si tedy připomeneme 170. výročí jejího narození a 80. výročí jejího úmrtí.

Wilsonová se přihlásila k anarchismu a v roce 1886 spolu s Petrem Kropotkinem založila noviny Freedom, které v prvním desetiletí vydávala, redigovala a z velké části financovala. Šéfredaktorkou Freedom zůstala až do roku 1895. Připomeňme, že tento titul vychází až do dnešních dnů, řadí se tedy mezi nejdéle vycházející anarchistická periodika na světě. I jeho historii bychom v rámci seriálu rádi představili.

V roce 2000 vydalo nakladatelství Freedom Press knihu sestávající ze sbírky jejích esejů, kterou redigoval anarchista Nicolas Walter, jehož děda působil společně s Charlotte Wilsonovu ve Fabiánské společnosti (britská socialistická společnost usilující o nastolení socialismu nenásilnými demokratickými prostředky). Některé z jejích esejů se tedy pokusíme přeložit do češtiny a v rámci seriálu „Wilson 2024“ zveřejnit.


Píšou jinde

Odkazy