Anarchistická federace

Pro ty, na které „demokracie“ nemyslí

Ohlédnutí za beneficí FNB-Plzeň, která se koná vždy 17. listopadu.

burritos

Po „sametové revoluci“, která započala studentskou demonstrací 17. listopadu 1989, si mnozí lidé příliš sametově nežijí. Dokonce ani nebydlí. Jsou bez domova. Kapitalistická mentalita, která diktuje, že každý je tu sám za sebe, silnější vítězí a slabší musí jít stranou nebo sloužit, si každý rok mezi těmi slabými vybírá své oběti. Je to vždy cítit s přicházející zimou.

A tak zatímco se vzpomíná na dějinný okamžik, děkuje se, „že můžeme“, politici v Prostějově slaví odstraňováním improvizovaných příbytků a jejich obyvatelé a lidé bez domova děkují, že můžou… co ale? Naštěstí tu však nejsou jen ti, kteří mám malují bezohledný kapitalismus demokratickými barvami a z očí odstraňují ty, kteří jsou v této ekonomické džungli jaksi navíc a kazí její estetický dojem tak pevně budovaný reklamami mladých, šťastných, zdravých a dobře situovaných lidí.

Stejně jako v předchozích dvou letech se 17. listopadu sešla část plzeňského kolektivu Food not Bomb, aby nachystala něco dobrého i pro ty, kteří netrpí úplným nedostatkem, a s jejich pomocí vybrala nějaké peníze. Ty tentokrát směřovaly na dva účely – jednak na operaci pejska – Čity – jedné z pravidelných strávnic a zadruhé na provoz kolektivu a jeho zázemí. Zároveň byla možnost koupit porci i pro někoho bez domova.

Na výběr byly dva druhy veganského burrita – buď Hot Mrkváč (pasta z černých fazolí, trhaná zkaramelizovaná mrkev, pálivá salsa z čerstvé zeleniny, salát ledový, rýže), nebo Soft Čočkin (černá čočka, pečená zelenina, rostlinná zakysaná smetana, zeleninová salsa s koriandrem, ledový salát, sojové maso, rýže). A můžeme na vlastní chuťové buňky odpřisáhnout, že to byla náramná mňamka. Svou objednávku si mohli zájemci buď vyzvednout, nebo jim byla doručena, zároveň mohli při té příležitosti věnovat nějaké zimní oblečení, zdravotní materiál nebo bezmasé trvanlivé potraviny.

Ve čtvrtek 17. listopadu (i den před, během příprav) měli členové a členky FNB-Plzeň napilno – balicí četa se od rána do večera nezastavila, burrita se rozvážela po celé Plzni. Celkem bylo přichystáno 190 burrit, z čehož 70 dostali pravidelní strávníci – lidé bez domova. Podařilo se vybrat neuvěřitelných 34 tisíc korun. Díky tomu může plzeňský kolektiv jet dál na plné obrátky a Čita má zaplacenou operaci.

Je nutno říci, že FNB-Plzeň hraje v Plzni v aktivistickém životě podstatnou roli. O rozsahu aktivit kolektivu si můžete přečíst například v lokálním zinu Postaztaa, který vyšel tento měsíc a jehož recenzi samozřejmě chystáme. V rozhovoru se tu můžete dozvědět, že do kolektivu je více či méně zapojeno přes 50 lidí, kteří vedle toho, že každý týden výdávají teplé jídlo, navíc pořádají benefice, občas bezpeněžní zóny, provozují veřejnou šatní skříň, mají nasmlouvané potraviny z různých provozů, ale také se účastní jednání s městem, pořádají protestní happeningy, veřejné pikniky či se věnují ošetřování lidí bez domova. „Naše cesta je konat a organizovat se v tom konání, diskutovat s ostatními a vyvíjet aktivity, které jsme schopni sami zvládnout a utáhnout. Dost členů se hlásí k anarchistické filozofii nebo k ní mají blízko. Na druhou stranu si uvědomujeme, že nežijeme v ideálním světě, kde když se nebudeme bavit např. s lokálními politiky, tak najednou zmizí a vznikne zdola organizovaná samospráva…“


Související odkazy:
2021: Místo oslav solidarita s potřebnými
2020: 17. listopad ve znamení solidarity


Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Nikdo není ilegální

23. 2. - 4. 3. 2023, různá města

Přednáškové turné kolektivu No Borders o situaci na polsko-běloruských hranicích …(více)

Klima a film: Delta Nigeru a justiční vražda Kena Saro-Wiwy: černé svědomí Shellu

22. 3. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Klima a film: La Via Campesina - rolnické hnutí za potravinovou suverenitu

12. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)