Anarchistická federace

Místo oslav solidarita s potřebnými

V Plzni se 17. listopadu smažily benefiční burgery na pomoc bezdomovcům

FNB-Plzeň

Způsobů, jak trávit 17. listopad, je mnoho. Politici nosí věnce a mluví o svobodě a demokracii, aniž by reflektovali svůj vlastní „přínos“ těmto pojmům. Ti bezstarostnější zapalují svíčky a děkují, že mohou cestovat, studovat, kšeftovat… Někteří oslavují své pojetí svobody spočívající v bezohledné sebestřednosti promítající se v ohrožování ostatních konspiracemi, odmítáním nošení roušek a očkování. Další sedí doma a přemýšlí, kde vezmou peníze na energie poté, co si s nimi vytřel zadek úspěšný podnikatel. A ten zas slaví, že může žít v systému, který mu umožňuje zbohatnout na úkor ostatních. A jsou i tací, kteří se o platby za energie starat nemusí vůbec, jelikož nemají domov, v němž by je mohli uplatnit.

Stejně jako v loňském roce uspořádal plzeňský kolektiv Food not Bomb (FNB, Jídlo místo zbraní) benefiční smažení burgerů, jehož výtěžek jde právě na pomoc těm posledně jmenovaným – lidem bez domova. Narozdíl od těch nemnohých, kteří si mohou užívat sociálních jistot a žít v zajetí ideologie, že jsou svobodní a tudíž jim do osudu druhých nic není, lidé kolem FNB neodvracejí zrak od lidí, kteří neměli v životě tolik štěstí. Pravidelně vaří, ošetřují a rozdávají oblečení. Usilují o to, aby problém bezdomovectví byl vidět, jednají s lokálními aktéry a poskytují přímou podporu lidem bez domova.

A právě podporou ve formě příspěvku na burger mohl každý, kdo chtěl, pomoci pokračovat v této činnosti, doplnit vybavení, rozvíjet další aktivity. Burger jste si mohli vyzvednout, nechat přivézt anebo ho „předplatit“ přímo pro člověka bez domova. Toto předplatné mnozí využili, a tak mohli členové a členky FNB večer doručit hromadu asi 60 burgerů do Domova sv. Františka.

„Připravili jsme na 150 burgerů. Bylo to vysilující, ale stálo to za to,“ hodnotí benefiční akci člen FNB Plzeň.

Solidarita není charita!


Verze pro tisk 19.11.2021 AF-Plzeň
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kreativní resistence - historie britského antidálničního hnutí a Reclaim the Streets

2. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Reclaim the streets …(více)

Klima a film: Alterglobalizační hnutí od Seattlu přes Janov až do Prahy

16. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - This is what democracy looks like …(více)

Klima a film: Kodaňské trauma a změna strategie

30. 11. 2022, Brno, Praha

Kořeny hnutí za klimatickou spravedlnost ve filmu - Just do it! …(více)