Anarchistická federace

17. listopad ve znamení solidarity

Plzeňský kolektiv FNB realizoval úspěšnou benefiční akci

burger

Sedmnáctý listopad si připomínáme jako počátek konce vlády bolševiků. Jsou tací, kteří tento den jančí pod heslem „díky, že můžem“. Jsou ale i tací, kteří nemají k radosti vzhledem ke své sociální situaci žádný důvod. Rozhodně neděkují, že mohou přijít v exekuci skoro o všechno, že mohou být vyhozeni na ulici, že mohou pak být buzerováni na každém kroku fízlama, že se mohou sotva uživit, i když mají dvě práce… a dál by se dalo pokračovat. Takoví lidé opravdu neděkují, že mohou cestovat po celé planetě nebo že mohou studovat, když na něco takového nemají a asi ani nikdy mít nebudou. A asi ani neděkují, že mohou volit ty, kteří drží exekuční mafii při životě a přichází s asociálními zákony a vyhláškami.

Sedmnáctý listopad se tak stal dvojí připomínkou. Koncem jedné kapitoly dějin nesvobody a zároveň začátkem zklamaných nadějí a pokračováním dějin sociálních nerovností, kapitalistického vykořisťování a udržování statu quo buržoazní demokracie v koloběhu voleb, které kdyby mohly něco změnit, už by byly těmi nahoře zakázané.

Letos nepřipadalo v úvahu vyjít demonstrovat do ulic. Jak si takový den tedy připomenout, aby nešlo jen o povzdech nad tím, že se nacházíme v době, kdy v čele vlády stojí bývalý agent státní bezpečnosti, aby si tak pojistil své miliardářské panství? Co třeba tím, že upřeme zraky k těm, kteří byli ze šťastného příběhu o konci diktatury jaksi vystrčeni na okraj a nyní se nacházejí na ulici nebo k tomuto osudu kvapem míří? Co namísto křepčení s nepříjemnou pachutí, že porážka jedné elity vynesla k moci elitu novou, projevit solidaritu v praxi? Vždyť právě solidarita a vzájemná pomoc jsou jedněmi z principů, na nichž bychom chtěli, aby společnost, která by se mohla právem nazývat svobodnou, fungovala.

Burgerová benefice

Na úterý 17. listopadu přichystal plzeňský kolektiv celosvětové anarchistické iniciativy Food not Bombs (FNB, Jídlo místo zbraní) benefiční akci „Kup si vegan burger!“. Členové a členky skupiny spojili své kulinářské schopnosti, rozpálili gril a připravili kopu vynikajících veganských burgerů. Objednávat si je mohli zájemci v předstihu, ale i během samotného dne. Vyzvednout si je pak mohli na náměstí Míru, v několika předem určených časech na náměstí Republiky, nebo si je nechat dovézt přímo domů. Doporučená cena byla stovka, ale pravidlem spíš byly větší částky. Akce se navíc dala využít k předání materiální pomoci pro potřebné, jako je zimní oblečení, spacáky, roušky atd.

Kolektiv FNB-Plzeň nakonec připravil cca 170 veganských burgerů, z čehož přes 50 bylo darováno přímo lidem bez domova. Příspěvky strávníků za burgery daly dohromady přes 30 000 Kč. Výtěžek akce putuje na činnost kolektivu a je opravdu vítanou podporou vzhledem k tomu, že narostl počet lidí, který si chodí pro jídlo na pravidelná nedělní vydávání. Také bylo možno uhradit významnou část nákladů spojených s veterinární léčbou pejsků kamarádů z ulice.

„Jsme moc vděční za tak ohromnou vlnu podpory. V této nelehké době je hezké vidět, že solidarita je stále mezi námi,“ vzkazují po úspěšné akci aktivisté z Plzně.

V nouzovém stavu

I když se zdá, že v nouzovém stavu není prostor pro sociální aktivity, příklad výše uvedené akce mluví o opaku. Je třeba ale říci, že nejde zdaleka o první aktivitu tohoto druhu.

InfoPavlač v Praze na Žižkově uspořádala 10. října solidární oběd na podporu autonomního zapatistického družstva Yochin Tayel Kinal, které aktuálně čelilo útoku paramilitární skupiny (více ZDE). Dále bylo v tomto prostoru zřízeno „Pavlačový okýnko“. Například v sobotu 14. listopadu se tu mohli zájemci stavit pro smaženou pikantní dobrotu Sambal Goreng Tempe a benefičně tak přispět na provoz InfoPavlače. Týden předtím se podávalo „tofish and chips s tatarkou a vostrým hráškem“ a pokračuje se každou sobotu.

Pražská skupina FNB na podobném principu dělá své benefice již nějakou dobu. Vedle sbírky oblečení a spacáků, do nichž se zapojily coby kontaktní místa podniky Moment, Cross, Cíl nebo Sabotage vegan bistro, přišla v říjnu s úspěšnou výzvou „Upeč koláč pro Food not Bombs“. Ve dnech 1. a 2. listopadu proběhly v prostor39 benefiční „Vegan burger days“, kdy jste si buď mohli vyzvednout jídlo u výdejního okénka, nebo si ho nechat dovézt. Nabídka burgerů byla rozmanitá, včetně jejich názvů, jako Chiapas, Rožava, Kronštadt nebo Salé. Za oba dny se vydalo přes 500 burgerů a na benefiční účely se tak vybralo krásných 36 666 Kč. Pražský kolektiv k tomu poznamenal: „Vybraná částka nás velice zaskočila, je to mnohem více, než jsme doufali. A proto jsme se dohodli, že z vybraných peněz darujeme 5 000 Kč pro organizaci Ciocia Czesia – pro skupinu dobrovolnic, které chtějí pomáhat nejen Polkám s interrupcí na českých klinikách.“ Pro potřeby Food not Bombs bylo dáno stranou ďábelských 6 666 Kč a pro Jako doma (ženy bez domova) putovalo 25 000 Kč.

Další z chystaných akcí podobného druhu je „Vegan burger day pro Chiapas“ plánovaný na 7. prosince v prostor39 na Žižkově. Výtěžek z burgerů bude věnován zapatistům v nejchudším mexickém státě Chiapas, který nyní zasáhly velice silné povodně. Zapatisté bojují proti chudobě, proti špatným životním podmínkám místního obyvatelstva a za rovná práva pro všechny. Tvoří samosprávné komunity s vlastním vzdělávacím, zdravotním i sociálním systémem a jsou inspirací všem, kteří se snaží fungovat nezávisle na vládě a v souladu s životním prostředím.


Verze pro tisk 22.11.2020 AF-Plzeň
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy