Anarchistická federace

Frontex: Export lidského masa do Turecka

Řečtí pohraničníci mučí a potajmu deportují kubánské uprchlíky do Turecka.

No borders

Ačkoliv se to vůbec neřeší, na Balkán a do Řecka během uplynulých měsíců dorazily stovky uprchlíků z Kuby. Často cestují přes Rusko a při získávání azylu v Evropské unii čelí obstrukcím a násilí a nepochopitelně jsou vytlačováni do Turecka, kde dřív nikdy nebyli.

Kubánské komunity podél Balkánské trasy

Kubánci využívají tzv. Balkánskou trasu nejmíň deset let, ale v posledních letech jejich počty dramaticky rostou. Ke zdokumentování tohoto fenoménu neexistují žádná data, solidární skupiny a organizace v Bělehradě už ale o tom reportují delší dobu. Kubánci nepotřebují víza do Ruska ani do Srbska. Do Evropy se tak dostanou letadlem s přestupní stanicí v Moskvě. Většina by ráda v Srbsku zůstala, získat srbské občanství je však prakticky nemožné. Na druhou stranu srbské úřady některé Kubánce tolerují a udělují jim dočasný ochranný status. Jenže spousta uprchlíků už nevěří, že na Kubě bude ještě možné žít důstojný život, hledají proto jistoty a navždy se chtějí zbavit hrozby deportace.

Další dostupnou stanicí je Řecko, které odmítá Kubáncům uznat status uprchlíka. A když se přece jen uprchlíci pokusí žádat v Řecku o azyl, čekají je v lepším případě obstrukce úřadů. Posílají je do azylových hotspotů na některý z ostrovů nebo do regionu Evros, což je nesmysl, jelikož se nachází úplně mimo jejich trasu a znamená další likvidační náklady. Jenom letenka Havana–Moskva stojí 1200 dolarů, což je pro kubánské disidenty astronomická suma. Ať dělají, co dělají, nevyhnou se srážce s voličskou základnou Zlatého úsvitu, řeckou policií. Pokusy opustit Řecko pak dopadají ještě hůř. Dne 29. října 2021 se asi 85 Kubánců pokusilo nasednout na let z ostrova Zakynthos do Milána. Z letadla byli vyvlečeni, zmláceni a donuceni opustit ostrov bez možnosti podat žádost o azyl.

Uprchlík nebo migrant

Internetové diskuse konzervativců o tom, kdy se jedná o uprchlíky (nikdy) a kdy se jedná o tzv. „ekonomické migranty“ (vždy), podle nichž se úřady EU nápadně řídí, jsou v tomto i většině dalších případů bezpředmětné. Vězte, že spousta lidí trýzněných na hranicích pevnosti Evropa (významnou část tvoří ženy a děti) pochází z regionů, kde žít obyčejný neprivilegovaný život znamená stejné smrtelné nebezpečí jako agilní diverzní činnost. Mnohdy za tím vězí vlády průmyslových velmocí. Životy obyčejných Kubánců mimo jiné sužuje letité obchodní embargo USA, které bylo za Trumpa zpřísněno spolu s možností dostat v této zemi azyl. Jestli jsi Kubánec, tak na zelenou kartu v USA zapomeň. Kubánská ekonomika je na hadry a brutální inflace odpírá lidem základní potřeby. V zemi bují hladomor. Z pesa se stal v zahraničí neobchodovatelný cár papíru, proto jsou základní věci stále častěji prodávány jen v tzv. dolar shopech, kde si je nemůže nikdo koupit, jelikož lidi dostávají mzdy v pesos. To samozřejmě vede k všeobecnému hněvu. Lidé se bouří, policie si je natáčí, a když se dav rozejde, vybírají jednoho po druhém, mlátí je a vězní.

Všechny černý do Turecka“

Podobně jako peso je tělo nejen kubánského disidenta pro úřady Evropské unie jen neobchodovatelnou flákotou masa. O vyhánění Kubánců, Kubánek a dalších z Řecka do Turecka informuje Síť pro sledování násilí na hranicích Josoor. Dne 31. října 2021 byla do Turecka násilně zahnána skupina asi 70 uprchlíků – mužů, žen a dětí ve věku od 3 do 35 let. Jedenáct z nich bylo kubánské národnosti, dále byli ve skupině lidé z Afghánistánu, Pákistánu a Sýrie. Někteří uprchlíci se v Turecku ocitli už potřetí. Fízlové je sráželi k zemi, mlátili je pěstmi a obušky, vystavovali je nízkým teplotám, urážkám, nutili je svlékat se, okradli je o poslední věci, co měli, trýznili je tasery a některé topili v řece. Nyní si události popíšeme postupně.

Po zadržení jim bylo odepřeno: podat žádost o azyl, překladatel, telefonát, jídlo, pití a zdravotnická pomoc. Do papírů úředníci napsali Kubáncům falešné informace, že přijeli z Turecka. Po noci strávené v cele je pustili, jenže pak byli naloženi do dodávek, některých bez oken a sedadel. Cesta trvala čtyři hodiny a skončila na další policejní stanici.

Odtud byli převezeni na vojenskou základnu obehnanou vysokou betonovou zdí. Zde byli všichni donuceni se svléct, někteří byli zbiti a všichni byli nahnáni do budov. Uvnitř byli znovu biti. Pak se mohli obléci, ale nemohli si obout boty a vzít kabáty. Znova museli nastoupit do dodávek. Matka s tříletým dítětem se svlékat nemusela a bita nebyla. Další dvě ženy si mohly nechat boty. Dodávky zastavily na místě, kdy bylo shromážděno dalších asi 30 lidí. Museli vystoupit a byli rozděleni do malých skupin. Muži v kuklách je odvedli k řece. Ten, kdo měl ještě boty, musel je zout a odhodit na hromadu. Ženy se zouvat nemusely. Asi dvacetiletý mladík prosil jednoho fízla, aby mohli zůstat. Dostal ránu, fízl ho zavlekl do řeky a topil ho, dokud ho kolega nezastavil.

Následně byli lidé na útěku seřazeni a nahnáni na čluny, se kterými připluli asi už turečtí pohraničníci. Plavba netrvala dlouho. Za chvíli museli lidé z lodí vyskákat do vody a v řece hluboké po prsa museli pochodovat podél lodí. Po deseti minutách zase mohli vyšplhat do lodí a plavili se až do Turecka. Lidé z Kuby, kteří se v Turecku ocitli úplně poprvé v životě, se španělštinou, s níž se zde nemohou domluvit rukama ani nohama, pokračovali do Istanbulu, jediného místa, o kterém už kdysi slyšeli.

Zdroj:
https://medium.com/are-you-syrious/ays-special-from-serbia-turkey-and-greece-cubans-on-the-move-38e6b174c69c

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/7462/hladovka-za-lidskost
https://www.afed.cz/text/7494/solidarita-s-lidmi-na-uteku
https://www.afed.cz/text/7519/proti-pevnosti-evropa
https://www.afed.cz/text/7534/solidaritu-s-uprchliky-misto-policejnich-obusku
https://www.afed.cz/text/7520/obusek-je-nejlepsi-humanitarni-pomoc
https://www.afed.cz/text/7379/branit-sve-sousedy


Verze pro tisk 12.1.2022 Zahraniční sekretariát AF
Jak pomoct anarchistkám a anarchistům v Rusku a Ukrajině
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy

Klima a film: Kolik toho smíme vytěžit pro záchranu klimatu: protesty proti těžbě lithia

26. 4. 2023, Brno, Praha

Série filmových večerů platformy RE-SET …(více)

Anarchistický festival knihy

26. - 27. 5. 2023, Praha

10. ročník pražského Bookfairu, tentokráte na Žižkově. …(více)

Balkan Anarchist Bookfair

7. 7. 2023, Lublaň (Slovinsko)

Výroční anarchistický knižní festival. …(více)

International Anti-Authoritarian Gathering

19. 7. 2023, St-Imier (Švýcarsko)

Několikadenní interkontinentální anarchistické setkání s bohatým programem …(více)