Anarchistická federace

ODS ukázaly na prázdné domy!

Report z pražské akce poukazující na množství prázdných domů, které by přitom mohly sloužit lidem.

Praha

Je to již dva roky, co proběhlo vyklizení autonomního sociální centra Klinika. Aktivisté a aktivistky z kolektivu ODS (Opravdu dobré squaty) se proto rozhodli připomenout Kliniku a téma squatingu. V týdnu od 10. ledna (datum, kdy před dvěma lety začal exekutor s vyklízením Kliniky) do 17. ledna vyhlásili akci „Ukažme si na prázdné domy!“.

Pár dní před plánovanou plakátovací akcí se scházíme s členkami a členy kolektivu ODS, abychom vyzkoušeli naši metodu lepení a vytvořili první fotku pro naši výzvu.

Jako první objekt jsme si vybrali dlouho opuštěný dům na Pohořelci. Jeho majitel Radovan Vítek ho nechává, poté co dal vystěhovat všechny nájemníky, kteří v domě žili i několik desítek let, chátrat. Na dům bylo poukázáno již v roce 2013 při akci Vzpomínky na budoucnost. Tehdy byl dům na několik dní obsazen, squateři dům uklidili a uspořádali zde několik akcí a sousedské setkání. Dům následně brutálně vyklidila policie se zástupcem majitele.

Schází se nás nakonec asi šest, rozdělujeme si role. Někteří hlídají, druzí zatím připravují a seřazují písmenka, co jsme vytiskli na obyčejné tiskárně. Pro jejich umístění vybíráme velké dřevěné dveře v podloubí, které jsou každému na očích. Pak už jen stačí namíchat lepidlo na tapety a rychle vylepit. Akce je za pět minut hotova, ještě si vše nafotíme a odcházíme spokojení a připravení na další akce.

Po pár dnech se scházíme v jednom bytě. Někteří zde už připravují a kreslí obrysy písmen na velký transparent. Ostatní se zatím baví nebo seřazují stovky vytisklých písmenek. Do hodinky jsme všichni a vydáváme se večer k prvnímu baráku, kde budeme věšet transparent.

Tím prvním domem je vila Milada v Holešovicích. Legendární squat, který byl obsazen koncem 90. let. Deset let pak sloužil jako kulturní centrum, udála se zde spousta přednášek, koncertů a promítání. V roce 2009 byl však vyklizen. Na vyklízení se tenkrát podílela soukromá ochranka, převážně složená s neonacistů, kteří se tu mohli dosyta vyřádit. Domu byla posléze odstraněna střešní krytina a do stropů byly navrtány díry, aby voda zatékala co nejvíce dovnitř a dům tak mohl chátrat.

Přicházíme k Miladě, už z dálky je vidět, že dům je po těch letech totální ruina. Obcházíme ho a koukáme, jaké graffity na něm bylo zanecháno, a nadáváme, jaká je to škoda. Vzadu u vstupu pak vyndaváme transparent a sprejem vyplňujeme písmenka. Já zatím vše natáčím. Po chvíli ustane zvuk sprejů a transparent je hotový. Teď začíná další úkol, a to kam s ním. Nakonec jsme vybrali místo nad bývalou garáží, kde kdysi býval infoshop. Tři se po vzájemné pomoci nakonec vyškrábeme nahoru a upevňujeme transparent. Původně jsme se chtěli povídat dovnitř, ale okénko, kudy se ještě nedávno dalo vlézt, je zadělané OSB deskou. Vyvěsíme transparent, mezitím co nás ostatní fotí a natáčí. Pak ještě přijde zábavná scénka, kdy se snažíme dostat z garáže dolů.

Od Milady se vydáváme zpět na zastávku, ostatní cestou ještě sprejují. Jedeme na Žižkov, k dalším domům.

Dalším domem, na nějž chceme upozornit, jsou bývalé městské lázně na Husinecké ulici. Ty tu dlouhodobě nechává chátrat Praha 3. Opět si rozdělujeme úkoly. Já hlídám na začátku ulice, zda se neblíží policie, je už taky po zákazu vycházení. Mezitím ostatní na dům z několika áčtyřek vylepují nápis „Nenechme prázdné domy prázdným lidem“. Lepení je za pět minut u konce a my se vydáváme polepit ještě jeden dům nápisem „Obsaď a žij“.

Další den se potkáváme před nádražím Vyšehrad. Památka UNESCO, kterou nechává developer záměrně chátrat a čeká, až spadne. Sám tomu napomáhá tím, že sundavá části střechy, aby do domu co nejvíce teklo. Kolem budovy už je proto také postaven ochranný plot, aby na někoho něco nespadlo. Tento plot musíme přelézt a už se začíná s lepením. Na budově je posléze krátké heslo „Vyvlastnit!“. My však narážíme na problém. Došlo nám lepidlo na tapety. Tak chvíli procházíme večerky a snažíme se něco pořídit. Když jsme neuspěli, vrátili jsme se k osvědčené klasice, a to mouka-voda. Tímto lepidlem jsme pak bez problému polepili zbytek domů.

Kousek od nádraží Vyšehrad je další památka, a tou jsou lázně Albertov. Nechává je zde chátrat italská firma spekulantů. V domě již jednou proběhla squaterská akce, kde posléze vylezlo několik lidí na střechu a následně byli sundáni policií, která neopomněla pro jistotu zmlátit demonstranty na ulici. Pro nápis nám poslouží velká OSB deska v bývalé výloze. Na dům umísťujeme „Flavio Serughetti se o mě skvěle stará“.

Po opět rychlé akci vyrážíme k dalším domům. Jednu zastávku máme na Újezdě. Nádherný rohový činžák zde chátrá už pár let. Vlastní ho opět italská firma, která zde velmi hrubě vystěhovala všechny nájemníky. Zanecháváme zde nápis „Zde nechává chátrat firma Leonardo“. Při dalším domě na Letné jsme však narazili na první problém. Při lepení u nás zastavuje policejní hlídka. Po chvilkové výměně názorů nás však nechává lepit dál. Bohužel se objevuje další hlídka a ta už nás celý nápis nechává strhat dolů.

My se ale tak lehce nevzdáme a vyrážíme k dalšímu domu v Kamenické ulici. Opět se jedná o chátrající činžovní dům. Rozmícháváme poslední zbytky mouky a košťátkem na zametání vylepujeme „Domy lidem!“. Tím završujeme náš poslední dům pro tuto noc a vydáváme se všichni postupně domů.


V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Odkazy