Anarchistická federace

Exarchia pod palbou

Athénský ostrov svobody čelí masivnímu útoku represivních složek.

Škodná v Exarchii

Helikoptéry a drony ve vzduchu, těžkooděnci, protiteroristická komanda, tajný na každém rohu. Fízlové v pondělí zahájili okupaci svobodné čtvrti Exarchia. Pro vysokou koncentraci squatů a samosprávných center, ale také díky houževnatému odporu proti útlaku a nekonečné solidaritě s uprchlíky a krizí zuboženými Řeky se jedná o unikátní místo na této skomírající planetě.

V pondělí ráno vyklidili čtyři squaty: Spirou Trikoupi 17, Transito, Rosa de Foc a Gare. Ofenzíva se nyní soustředí na severozápad čtvrti, s výjimkou velmi dobře bráněného squatu Notara 26, který byl prvním uprchlickým squatem v Athénách. Máme asi stovku zadržených. Několik lidí, kteří se snažili natáčet razie, bylo brutálně napadeno. Uprchlíci byli zavlečeni do táborů proslulých nehumánními podmínkami. Patnáct dětí, které v Athénách vyrostly, bylo deportováno. Zle dopadl uprchlický squat Spirou Trikoupi 17: „Tady v Spirou Trikoupi 17 nás žilo přes 2000 z více než 10 zemí, překročili jsme nejméně troje hranice, abychom se sem dostali. Tahle zeď, kterou tu staví stát, aby zatarasil vchod, nás nikdy nezastaví!“

V Trikoupi sáhli fízlové k nevybíravému násilí páchanému na dětech. Jak známo, u řecké policie se nevyskytuje mnoho zoufalců, kteří se nechali naverbovat kvůli bytu a výsluhám, jsou to existence vyžívající se v násilí, fašističtí voliči Zlatého úsvitu.

V Exarchii už celá desetiletí nacházejí útočiště všichni neprivilegovaní, deklasovaní a utlačovaní. Ať už se jedná o navždy propuštěné dělnice, kvůli účelové dluhové krizi, absolventy, které žádná firma nikdy potřebovat nebude, nebo rodiny prchající před válkou a suchem, na jejichž hřbetech buduje politickou kariéru ultrakonzervativní pravice.

V Exarchii je třiadvacet squatů. Dalších šestadvacet stojí v blízkém okolí. Je tu spousta pronajatých infocenter a bytových domů. Přímo v Exarchii je asi 12 uprchlických squatů a 11 anarchistických a antiautoritářských, řada uprchlických squatů je však politicky aktivní a má mnoho vazeb na hnutí. Uprchlíci jsou posíláni do táborů, o nichž nový premiér Mitsotakis prohlašuje, že je hodlá kompletně uzavřít a odstřihnout od okolního světa. Spousta lidí se úprkem vrací ze sezonních prací a mobilizuje se odpor. Podzim bude horký!

„Snaží se nás pohřbít, ale nevědí, že jsme semínka.“

 

Zdroje:
http://organisemagazine.org.uk/2019/08/26/solidarity-with-exarcheia-statement/
https://en.squat.net/2019/08/26/greece-exarcheia-under-police-occupation/
https://www.facebook.com/spiroutrikoupi17/

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/7011/protest-v-exarchii
https://www.afed.cz/text/7004/ifa-news-v-recku-zacina-byt-opet-horko
https://www.afed.cz/text/6812/recko-vyklizene-squaty


Verze pro tisk 28.8.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Our Music Our Scene vol. 5

25. 1. 2020, Praha

Koncert je připomínkou tragické události z roku 2008, při které zemřel příbramský SHARP Jan Kučera, zároveň je benefiční na Psí útulek Lazec v Příbrami. Zahrají kapely Vysoké napětí, Cenzura, Pawnshop a L'anima libera. Vstupné 250 Kč, mladší 18 let zdarma. 25. ledna 2020, od 19.05 Underdogs' (Nádražní 3, Praha) …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

David Harvey's Seventeeth Contradictions and the End of Capitalism (2)

20. 2. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Social Screenings: Orlando (1992)

25. 2. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Pátek 13. pro Food Not Bombs Kolín

13. 3. 2020, Kolín

Koncert a party na podporu místní buňky Jídla místo zbraní …(více)

Fotbal proti rasismu 2020

8. - 10. 5. 2020, Věžnička u Jihlavy

13. ročník tradičního festivalu s přesahem …(více)