Anarchistická federace

Řecko: vyklizené squaty

Syriza likviduje ostrovy svobody.

Minulé pondělí předvedla řecká policie v centru Athén ukázku svého řemesla. Kolemjdoucí, místní i turisté se mohli přesvědčit, jak se plení samosprávná sociální centra a jak se mlátí a zatýkají lidé, kteří v nich zadarmo pracují. Squaty Gare, Matrozou a Zaimi v Exarchii byly vyklizeny. Obyvatelé Matrozou se postavili na odpor. Dvanáct lidí odvezl anton a nyní čelí obvinění z přechovávání výbušnin. Fízlové na těchto adresách „neklepali“ poprvé. Gare byl už v minulosti vyklizen a zase obsazen. Tentokrát těžkooděnci budovy obklíčili a novému nastěhování zabránili.

Řečtí anarchisté okomentovali pro Freedom News atmosféru ve slunné metropoli: „Syriza už zlikvidovala dvakrát tolik squatů co Samarasova ultrapravicová vláda, pro niž byly útoky na anarchistické squaty prioritou. Když Samarasova administrativa vyklízela squaty, ministři Syrizy protestovali, a dnes jsou agresivnější než jejich pravicoví předchůdci. Načasování operace napovídá, že se Syriza snaží brnkat na dvě extrémní struny. Před pár dny probíhaly razie u neonacistů z combat18, při nichž bylo nalezeno množství výbušné směsi dusičnanu amonného. Policie tvrdí, že vyklizené squaty stojí za množstvím útoků, které se v Řecku odehrály hlavně během hladovky vězněného anarchisty Konstantinose Yiatzogloua, který odmítal přijímat jakékoliv jídlo i pití.“

Anarchisté a anarchistky zvažují odpověď. Syriza je ostudou všech potenciálních svobodářů, jejichž představivost končí ve volebních urnách. Vylézt na pódium, opanovat politiku sociálního hnutí, vykostit ji a dobře prodat ve volbách. Před volbami slibovat svobodu a spravedlnost, po volbách kopat za kapitál. To je prokletí hnutí neprivilegovaných, které se dědí z generace na generaci. Chceš-li s vlky býti, musíš s nimi výti.

 

Zdroj:

https://freedomnews.org.uk/greece-police-raid-three-anarchist-squats-in-athens/


Verze pro tisk 22.3.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(více)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(více)