Anarchistická federace

Řecko: vyklizené squaty

Syriza likviduje ostrovy svobody.

Minulé pondělí předvedla řecká policie v centru Athén ukázku svého řemesla. Kolemjdoucí, místní i turisté se mohli přesvědčit, jak se plení samosprávná sociální centra a jak se mlátí a zatýkají lidé, kteří v nich zadarmo pracují. Squaty Gare, Matrozou a Zaimi v Exarchii byly vyklizeny. Obyvatelé Matrozou se postavili na odpor. Dvanáct lidí odvezl anton a nyní čelí obvinění z přechovávání výbušnin. Fízlové na těchto adresách „neklepali“ poprvé. Gare byl už v minulosti vyklizen a zase obsazen. Tentokrát těžkooděnci budovy obklíčili a novému nastěhování zabránili.

Řečtí anarchisté okomentovali pro Freedom News atmosféru ve slunné metropoli: „Syriza už zlikvidovala dvakrát tolik squatů co Samarasova ultrapravicová vláda, pro niž byly útoky na anarchistické squaty prioritou. Když Samarasova administrativa vyklízela squaty, ministři Syrizy protestovali, a dnes jsou agresivnější než jejich pravicoví předchůdci. Načasování operace napovídá, že se Syriza snaží brnkat na dvě extrémní struny. Před pár dny probíhaly razie u neonacistů z combat18, při nichž bylo nalezeno množství výbušné směsi dusičnanu amonného. Policie tvrdí, že vyklizené squaty stojí za množstvím útoků, které se v Řecku odehrály hlavně během hladovky vězněného anarchisty Konstantinose Yiatzogloua, který odmítal přijímat jakékoliv jídlo i pití.“

Anarchisté a anarchistky zvažují odpověď. Syriza je ostudou všech potenciálních svobodářů, jejichž představivost končí ve volebních urnách. Vylézt na pódium, opanovat politiku sociálního hnutí, vykostit ji a dobře prodat ve volbách. Před volbami slibovat svobodu a spravedlnost, po volbách kopat za kapitál. To je prokletí hnutí neprivilegovaných, které se dědí z generace na generaci. Chceš-li s vlky býti, musíš s nimi výti.

 

Zdroj:

https://freedomnews.org.uk/greece-police-raid-three-anarchist-squats-in-athens/


Verze pro tisk 22.3.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Promítání filmu Toz bezi a uvedení komiksu Kobane Calling

30. 11. 2018, Praha

Zveme vás na promítání filmu Toz bezi (Prachovka) turecké režisérky Ahu Öztürk a uvedení českého překladu komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare. …(více)

Benefice pro Food Not bombs

5. 12. 2018, Praha

Podrobnosti brzy. …(více)

Zádruha: O historii českého anarchismu

15. 12. 2018, Praha

různá autorská čtení, dvě přednášky, hudba, uvedení nové publikace …(více)

Bezpeněžní zóna

15. 12. 2018, Plzeň

Bezpeněžní zóna je prostor, kde se nic neprodává a nekupuje, přesto mohou být naplněny přímé potřeby našich tužeb. …(více)

Linux workshop

17. 12. 2018, Praha

Instalace Linuxu a svobodného software, sdílení zkušeností s linuxem a různými programy. Co víme, s tim poradíme, co nevíme tak si společně přečteme v dokumentaci nebo na nějakym z těch interneti. …(více)