Anarchistická federace

Stansted 15: aktivisté zůstávají na svobodě

Nad aktivisty a aktivistkami, kteří zastavili deportační let ze Stanstedu byly vyneseny rozsudky.

letiště

Dvanácti obviněným svobodářům byl uložen trest vykonání sta hodin veřejně prospěšných prací a pokuta pětaosmdesát liber. Další tři lidé, kteří již měli v podobných aktivitách bohatou praxi dostali devítiměsíční podmíněný trest s odkladem na osmnáct měsíců, pokutu 115 liber a veřejně prospěšné práce.

Korunní soud Chelmsford, notoricky známý zneužíváním protiteroristické legislativy, byl v obležení stovek podporovatelů obviněných. V prosinci totiž soudce Christopher Morgan zažehl tisícehlavé protesty, když během procesu zlomyslně konstatoval, že třem obviněným stále hrozí doživotní tresty. Trestný čin „ohrožení bezpečnosti letiště“ podle zákona o letecké a námořní bezpečnosti z roku 1990, který umožňuje poslat odsouzené do vězení na doživotí, nakonec nebyl prokázán s vědomím, že jakékoliv absurdní vysoké tresty by stejně byly v odvolacím řízení zrušeny.

Dne 28. března 2017 bylo zadrženo patnáct lidí, po té co na hranice letiště Stansted přijeli dodávkou, prostříhali plot a připoutali se k letadlu společnosti Titan Airways, které bylo tajně najato ministerstvem vnitra k deportaci šedesáti lidí do Ghany, Nigerie a Sierra Leone. Původně nebyli obviněni z ničeho drastičtějšího, než je vážný přestupek. Postupem času však státní zástupci chtěli z procesu učinit exemplární případ. Ve vládních kruzích nastala panika, jelikož soukromé letecké společnosti odmítli další spolupráci s ministerstvem, které muselo k deportacím začít využívat vojenská letadla.

Jedenácti pasažérům zastaveného deportačního letu již bylo povoleno žít v Británii a samotný případ působil vládnoucí třídě bolehlav, jelikož vyvolal masové protesty a široké mediální pokrytí.

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/breaking-no-jail-for-stansted-15/

Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/6919/stansted-15-odsouzeni-a-protesty
https://www.afed.cz/text/6910/stansted-15-hon-na-carodejnice


Verze pro tisk 15.2.2019 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Benefice pro SOL!S

18. 5. 2019, Plzeň

Na jarní Garáži zahrají BAESTIEN, DISAVOIR VIVRE, INTERPUNKCE a DOMLUVA. …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)