Anarchistická federace

Stansted 15: Odsouzení a protesty

Británie dnešních dnů: zachránili lidské životy a byli za to odsouzeni jako teroristé

demo

Lidé ze skupiny End Deportations byli 10. prosince uznáni vinnými ze spáchání teroristického útoku. Hrozí jim až doživotní tresty. Během vleklého soudního řízení patnáct aktivistů připustilo, že nedovoleně vstoupili na letiště Stansted a připoutali se zde k letadlu, které si objednalo ministerstvo vnitra kvůli deportaci šedesáti lidí do Nigérie, Ghany a Sierry Leone. Původně byli obviněni z násilného vniknutí, později bylo obvinění změněno na „ohrožení bezpečnosti letiště“, což je vážné obvinění z terorismu. Aktivisté obvinění odmítají a říkají, že podnikli nenásilnou akci, aby zabránili porušování lidských práv.

Předminulý týden soudce upozornil porotu, aby nezohledňovala argument nezbytné obrany. Obvinění se hájí tím, že porušili zákon, aby zabránili většímu bezpráví, než je vniknutí na letiště. Verdikt o výši trestu bude vynesen 4. února 2019. Všech patnáct aktivistů bylo propuštěno na kauci. V prohlášení obžalovaných stojí:

„Nejsme vinni ničím jiným, než že jsme zabránili ublížení. Skutečným zločinem jsou vládní zbabělé, nehumánní a sotva legální deportační lety a bezprecedentní zneužívání protiteroristické legislativy k potírání pokojných protestů. Musíme změnit toto šokující využívání drakonických zákonů, dále požadovat okamžité ukončení utajovaných deportačních charterových letů a nezávisle veřejně prošetřit vládní politiku „nepřátelského prostředí“. Dokud nebudeme osvobozeni a ministerstvo vnitra bude zodpovědné za nebezpečí, kterému vystavuje lidi každý den, spravedlnosti nebude učiněno zadost. Ohrožují lidi raziemi v jejich domovech uprostřed noci, v detenčních centrech a při brutálních deportacích. Systém se vymkl kontrole. Je to neférové, nespravedlivé, nezákonné a musí se to zastavit.“

Během líčení, několik dní po něm i tento týden protestovaly v ulicích Londýna a Brightonu tisíce lidí. Londýnské demonstrace se konají před ministerstvem vnitra. V Brightonu rozhořčený dav zablokoval centrum města za skandování: „No borders, no nations, stop depertations!“

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/breaking-stansted-15-guilty-of-terror-charge/
https://freedomnews.org.uk/brighton-and-london-rally-for-stansted-15/
Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/6910/stansted-15-hon-na-carodejnice


Verze pro tisk 21.12.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Existenční večírek

26. 3. 2019, Praha

V úterý 26. března 2019 se bude konat tradiční Existenční večírek, který formou diskusního setkání představí nové číslo anarchistické revue Existence. První číslo tohoto roku je věnováno zapatistickému povstání. Večírek začíná v 19.00, od 18.30 proběhne společná večeře. Nejen aktuální číslo, ale i ta starší, budou na místě k zakoupení. …(více)

Trouble #16 Spiknutí v dobách odporu

27. 3. 2019, Praha

Šestnáctý díl Troublu se věnuje protestům, které následovaly po 20. lednu 2017 po zvolení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tyto protesty byly součástí velké kampaně #DisruptJ20. Po těchto prostestech bylo více než 200 lidí zadrženo policií. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme

Critical Readings - Franz Fanon: The Wretched of The Earth

4. 4. 2019, Praha

Čtení v D-zóně …(více)

Zinfest 2019

13. 4. 2019, Brno

Čtvrté pokračování festivalu samizdatových tiskovin …(více)

Spring Zine Party vol. II

4. 5. 2019, Praha

DIY zine fest / bands / vgn food / bar / skate / čítárna …(více)

Anarchist Bookfair

18. 5. 2019, Praha

7. ročník pražského anarchistického festivalu knihy …(více)

Klimakemp Limity jsme my 2019

1. - 7. 7. 2019, bude upřesněno

…(více)