Anarchistická federace

Stansted 15: Odsouzení a protesty

Británie dnešních dnů: zachránili lidské životy a byli za to odsouzeni jako teroristé

demo

Lidé ze skupiny End Deportations byli 10. prosince uznáni vinnými ze spáchání teroristického útoku. Hrozí jim až doživotní tresty. Během vleklého soudního řízení patnáct aktivistů připustilo, že nedovoleně vstoupili na letiště Stansted a připoutali se zde k letadlu, které si objednalo ministerstvo vnitra kvůli deportaci šedesáti lidí do Nigérie, Ghany a Sierry Leone. Původně byli obviněni z násilného vniknutí, později bylo obvinění změněno na „ohrožení bezpečnosti letiště“, což je vážné obvinění z terorismu. Aktivisté obvinění odmítají a říkají, že podnikli nenásilnou akci, aby zabránili porušování lidských práv.

Předminulý týden soudce upozornil porotu, aby nezohledňovala argument nezbytné obrany. Obvinění se hájí tím, že porušili zákon, aby zabránili většímu bezpráví, než je vniknutí na letiště. Verdikt o výši trestu bude vynesen 4. února 2019. Všech patnáct aktivistů bylo propuštěno na kauci. V prohlášení obžalovaných stojí:

„Nejsme vinni ničím jiným, než že jsme zabránili ublížení. Skutečným zločinem jsou vládní zbabělé, nehumánní a sotva legální deportační lety a bezprecedentní zneužívání protiteroristické legislativy k potírání pokojných protestů. Musíme změnit toto šokující využívání drakonických zákonů, dále požadovat okamžité ukončení utajovaných deportačních charterových letů a nezávisle veřejně prošetřit vládní politiku „nepřátelského prostředí“. Dokud nebudeme osvobozeni a ministerstvo vnitra bude zodpovědné za nebezpečí, kterému vystavuje lidi každý den, spravedlnosti nebude učiněno zadost. Ohrožují lidi raziemi v jejich domovech uprostřed noci, v detenčních centrech a při brutálních deportacích. Systém se vymkl kontrole. Je to neférové, nespravedlivé, nezákonné a musí se to zastavit.“

Během líčení, několik dní po něm i tento týden protestovaly v ulicích Londýna a Brightonu tisíce lidí. Londýnské demonstrace se konají před ministerstvem vnitra. V Brightonu rozhořčený dav zablokoval centrum města za skandování: „No borders, no nations, stop depertations!“

 

Zdroj:
https://freedomnews.org.uk/breaking-stansted-15-guilty-of-terror-charge/
https://freedomnews.org.uk/brighton-and-london-rally-for-stansted-15/
Psali jsme:
https://www.afed.cz/text/6910/stansted-15-hon-na-carodejnice


Verze pro tisk 21.12.2018 Zahraniční sekretariát AF
Aktuální číslo měsíčníku A3

V nejbližších dnech:

Anarchismus v Brazílii: historie a výzvy současnosti

22. 7. 2019, Praha

V Brazílii anarchistická praxe předcházela organizaci hnutí v sociálním a politickém kontextu. Na začátku 20. století byl rozšířen v odborech a družstvech skrze revoluční syndikalismus. V průběhu 20. století čelilo anarchistické hnutí v Brazílii různým interním problémům a bylo znovu sjednoceno na začátku 21. století. Anarchismus v Brazílii v současnosti není homogenní, ale je robustnější a vyspělejší ve svých metodologiích i v praxi než většina levicových stran. Ve vztahu k Bolsonarově vládě anarchisté jednají diskrétně, ale zato efektivně. Překlad do češtiny zajištěn. …(více)

IFA/IAF - Internacionála anarchistických federací
Web Nakladatelstvi Anarchistické federace

Píšou jinde

Podporujeme