Anarchist Federation

Základny, základny a zase ty základny

Report z demonstrace iniciativy NE ZÁKLADNÁM ze dne 29.1.2007 a několik slov okolo.

V sobotu 20.1.2007, hned den po odhlasování důvěry vládě, přispěchal Mirek Topolánek s informací, že Česká republika zahajuje rozhovory s USA o vybudování radarové základny USA na našem území. Škoda, že jak to je u nás obvyklé, obyvatelů ČR se nikdo neptal.

Je již známo, že s názorem veřejnosti čeští politici zacházejí jak s „cárem papíru“. Můžu hovořit, např. o nesvolání referenda vzhledem ke vstupu ČR do NATO, o rozdělení federace, o pochybném referentu k otázce vstupu ČR do EU a tak bych mohl pokračovat. Ne jinak, zdá se, je to i s vybudováním radarové základny v ČR. Průzkumy veřejného mínění totiž uvádějí, že 60-75% lidí si žádnou vojenskou základnu u nás nepřeje.

Průběh demonstrace iniciativy NE ZÁKLADNÁM 29.1.2007

29.1.2007 se sešlo na Václavské náměstí asi 1500 lidí (odhaduji to z toho, že na protestech proti NATO v roce 2002 bylo údajně 3000 lidí a toto bylo zhruba o polovinu menší množství lidí), kteří chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s výstavbou základen u nás. Akce se účastnila i asi 10-ti členná skupina spontánně sešlých anarchistů a anarchistek.

Celá demonstrace byla vedena v bojovém a velmi přátelském duchu, v duchu demonstrací, které v Praze nebyly již minimálně 5 let (např. jako NATO 2002). Nejlepší na celé akci bylo, oproti minulým protestům, že demonstrace nebyla vedena pod záštitou politických partají a na akci se sešla opravdu velká škála politických proudů a názorů.

Krátce po 18-té hodině vystoupil nejprve se svým projevem mluvčí iniciativy „Ne základnám“ Jan Tamáš, poté následoval projev Petra Uhla, který vysvětloval, vystoupení ze zelených, právě postoji strany k základnám. V tomto úsilí ho podpořil ještě na konci celé demonstrace, u úřadu vlády, člen mládežnické organizace této strany, kdy si oba stěžovali na to, že zelení nemůžou být zelenými, pokud budou podporovat zbrojení velmocí. K tomu můžu říci oběma pánům to, že v politice to tak chodí. Každý zde bojuje jen o svá „křesla“ a nějaký politický program jde stranou. Ale nechme pány v naivitě, že ve vrcholné politice se snad něco změní. Zpět k protestu.

Další věcí, která mě na demonstraci zaujala, byl přečtený dopis od protiválečného hnutí z Polska, který přečetl Jan Májíček. Provázanost z hnutími v okolních zemí je jedna z velmi důležitých věcí, která mi na akcích iniciativy chybí. V Polsku se totiž v současné době potýkají se stejným, možná i závažnějším problémem. USA zde totiž chce, s největší pravděpodobností, postavit raketovou základnu, o které se uvažovalo, že bude stát v ČR. Důležité ale je, že v případě napadení je jedno, jestli někdo napadne přímo ČR, nebo nějakou okolní zemi, důsledky pro nás, i pro Evropu, bude plynout tak či tak a i kdyby ne, solidarita není jen prázdné heslo.

Než se dav lidí vydal na pochod, musel jsem být svědkem i nepovedeného pokusu o projev nechvalně známého punkera zvaného Sova, plného vulgarit, který kazil jméno celého anarchistického hnutí.

Poté se již lidé vydali asi na dvouhodinový pochod Prahou k úřadu vlády, s mezi zastávky u pražské radnice a americké ambasády. Slyšet byly hesla jako „referendum“, „ne základnám“, „Bush je vrah“, nebo „zase o nás bez nás“. Lidé skandovali i hesla pocházející z naší „kuchyně“ jako „jídlo pro svět, místo raket“, „válku válce“, nebo „vláda proti lidem, lidé proti vládě“.

Tuto demonstraci hodnotím velmi kladně a byla pravým opakem demonstrace z 21.1.. Pokud jsem tehdy psal o jedné z nejhorších demonstrací v mém životě, tato patřila zase k jedněm z určitě nejlepších.

O iniciativě NE ZÁKLADNÁM a několik slov na okraj

I přes velmi povedenou demonstraci z 29.1. nemůžu však nezmínit několik důvodů, proč nevidím zapojení se do iniciativy pro ČSAF jako přínosné.

Svoboda a odpor k autoritám, to jsou jedny z hlavních principů anarchismu. V tomto ohledu nevidím možnost pohnutí se jiným směrem ani „o milimetr“. Iniciativa „Ne základnám“ zahrnuje asi 40 různých sdružení, mezi nimi jsou ale i politické partaje, které k pojmu svoboda mají úplně odlišný postoj než my anarchisté (40 let totality určitě svobodou nebylo). Celá iniciativa se také nutno dodat, jeví jako hierarchická. Mluvím o velkém množství funkcí v iniciativě, od tiskových mluvčí až po vedoucí petičních výborů.

Mezi mé další výhrady patří, že, mám takový pocit, je iniciativa vedena velmi centristicky (pokud možno, vše v Praze). Další věcí je nesmysl pořádání peticí. Petice není správná zbraň k boji a obzvláště ne u nás, kde neexistuje zákon o obecném referendu. V petici já osobně vidím jen gesto solidarity a v tomto případě je petice podepisována úplně k jiným účelům. Mezi ty významné výhrady pak určitě patří i to, že v počtu 40 organizací, není možné uzavřít žádný jiný konsenzus než čistě obecný. U iniciativy mi schází i mezinárodní solidarita a spolupráce, o kterém jsem již psal.

Na závěr se chci ještě vyjádřit k záležitosti, která se týká serveru antifa.cz. Na monitoringu k akci ze 21.8.2006, tozn. demonstrace iniciativy, se píše i tato věta: „Celou akci, kde byli nazis nafoceni, žel podpořili také aktivisté ČSAF“. Důvodem, proč jsme se 21.8. 2006 oficiálně jako ČSAF účastnili demonstrace byla snaha o to, aby na otázku okolo základen neexistoval jen „rudý“ monopol. Myslím si, že vystupování na tak podstatných akcí, ač mám k nim výhrady, je důležité. Komu jinému by jsme jako anarchisté měli tlumočit svůj názor, než široké veřejnosti?

Print version 30.1.2007 Honza C., člen ČSAF

Written elsewhere

Links

YINTAH

13. 5. 2025, Praha

Promítání a diskuze …(more)

Podkrkonošský pride

7. 6. 2025, Jilemnice

Kvír turistika …(more)