Anarchist Federation

Written elsewhere : „Konec ropy, konec Shellu.“ Ekologové obsadili střechy pražských benzínek

This is a copy of article published on denikreferendum.cz.
It lacks pictures, formatting and mainly might have been updated in the meantime.
If possible, read it from the original source, please:
https://denikreferendum.cz/clanek/31213-%22konec-ropy-konec-shellu%22-ekologove-obsadili-strechy-prazskych-benzinek

Asi dvacet aktivistů v Praze demonstrativně obsadilo tři čerpací stanice Shellu. Přidali se tak k mezinárodní kampani za ukončení aktivit ropné společnosti a spravedlivou přestavbu energetiky.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my, Extinction Rebellion a Univerzit za klima v úterý demonstrativně obsadili tři pražské benzínové pumpy. Připojili se tak k mezinárodním protestům u příležitosti valné hromady ropné společnosti Shell konané v nizozemském Haagu. Ekologové požadují ukončení činnosti Shellu a poukazují na jeho odpovědnost za probíhající klimatickou krizi.

„Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro obří zisk několika akcionářů. Ti se dnes scházejí na valné hromadě v Haagu. My požadujeme spravedlivou transformaci pro lidi pracující v ropném průmyslu a aby energie patřila všem,“ okomentovaly akci Limity jsme my.

Na pumpu Shellu v Košířích vylezla skupina aktivistů po žebříku asi v deset dopoledne. Nad vjezdem k čerpacím stojanům vyvěsili nápis „Konec ropy, konec Shellu,“ a usadili se na střeše s vlajkami Extinction Rebellion a transparenty odkazujícími na Limity jsme my a Univerzity za klima.

Obratem dorazila policie. Ta areál uzavřela páskou, všechny v okolí včetně žurnalistů legitimovala a uvnitř ponechala pouze personál Shellu.

Symbolické obsazení pumpy trvalo zhruba dvě hodiny a probíhalo v klidu. V okolí neustále hlídkovala policie, střídaly se novinářské týmy a na druhé straně ulice vyjadřovala lidem na střeše podporu skupina aktivistů v typických bílých overalech. Rušnou silnicí mezi oběma stranami akce neustále proudilo množství automobilů. Někteří řidiči na aktivisty troubili.

Přestože se kromě policie zmobilizovali i hasiči s výškovou technikou, protestující nakonec střechu košířské pumpy opustili po vlastním žebříku. Shell totiž sdělil policii, že mu aktivisté na čerpacích stanicích nevadí. Policisté ovšem na místě zůstali a ekology po sestoupení ze střechy legitimovali.

U příležitosti valné hromady Shellu se protestovalo i v zahraničí, kupříkladu v Nizozemí a Německu. Společným požadavkem všech akcí je ukončení aktivit těžařské korporace, spravedlivá zelená přestavba solidární se zaměstnanci fosilního průmyslu i demokratizace a decentralizace energetické sítě.

„[Jedním] z našich požadavků je zavedení energetické demokracie, tedy zavádění decentralizované sítě obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí, komunit a lokálních družstev. Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro zisk několika akcionářů. My však požadujeme, aby energie patřila lidem,“ vysvětlila za Limity jsme my Kateřina Holá.

Shell je jednou z největších ropných firem na světě. Ekologové mu dlouhodobě vytýkají nejen ničení životního prostředí, ale také spoluvinu za porušování lidských práv v zemích globálního Jihu. Podle kritiků navíc firma podniká s fosilními palivy přesto, že si je po desetiletí vědoma jejich nepříznivého vlivu na stabilitu zemského klimatu.

Shell bývá pokládán za jeden z příkladů takzvaného greenwashingu, tedy pomyslného natírání objektivně neekologické činnosti na zeleno. Společnost s obrovskou uhlíkovou stopou verbálně podporuje obnovitelné zdroje energie a její generální ředitel Ben van Beurden dokonce vyjádřil sympatie mladému klimatickému hnutí v čele s Fridays for Future.

„Mnoho mladých lidí protestuje z idealismu, což je dobře. Více než dobře, protože z idealismu se rodí inspirace a pokrok. Bez idealismu by byl svět ve skutečnosti cynickým místem. Ale musíte spojit idealismus s realismem a pragmatismem. To vše svět potřebuje. Shell to potřebuje,“ řekl v rozhovoru pro web ropné společnosti.

Print version 19.5.2020 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

Next events:

IFA/IAF - International of Anarchist Federations
Web of Anarchist Federation Publishing House

Written elsewhere

We support

Social Screenings: In Search Of Balance

9. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(more)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(more)