Анархистская федерация

Что пишут на других сайтах : „Konec ropy, konec Shellu.“ Ekologové obsadili střechy pražských benzínek

Эта статья является копией статьи, опубликованной на denikreferendum.cz.
Нет изображений, форматирования и, прежде всего, могла быть тем временем обновлена. Пожалуйста, можете ознакомиться с оригинальным источником:
https://denikreferendum.cz/clanek/31213-%22konec-ropy-konec-shellu%22-ekologove-obsadili-strechy-prazskych-benzinek

Asi dvacet aktivistů v Praze demonstrativně obsadilo tři čerpací stanice Shellu. Přidali se tak k mezinárodní kampani za ukončení aktivit ropné společnosti a spravedlivou přestavbu energetiky.

Aktivisté z hnutí Limity jsme my, Extinction Rebellion a Univerzit za klima v úterý demonstrativně obsadili tři pražské benzínové pumpy. Připojili se tak k mezinárodním protestům u příležitosti valné hromady ropné společnosti Shell konané v nizozemském Haagu. Ekologové požadují ukončení činnosti Shellu a poukazují na jeho odpovědnost za probíhající klimatickou krizi.

„Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro obří zisk několika akcionářů. Ti se dnes scházejí na valné hromadě v Haagu. My požadujeme spravedlivou transformaci pro lidi pracující v ropném průmyslu a aby energie patřila všem,“ okomentovaly akci Limity jsme my.

Na pumpu Shellu v Košířích vylezla skupina aktivistů po žebříku asi v deset dopoledne. Nad vjezdem k čerpacím stojanům vyvěsili nápis „Konec ropy, konec Shellu,“ a usadili se na střeše s vlajkami Extinction Rebellion a transparenty odkazujícími na Limity jsme my a Univerzity za klima.

Obratem dorazila policie. Ta areál uzavřela páskou, všechny v okolí včetně žurnalistů legitimovala a uvnitř ponechala pouze personál Shellu.

Symbolické obsazení pumpy trvalo zhruba dvě hodiny a probíhalo v klidu. V okolí neustále hlídkovala policie, střídaly se novinářské týmy a na druhé straně ulice vyjadřovala lidem na střeše podporu skupina aktivistů v typických bílých overalech. Rušnou silnicí mezi oběma stranami akce neustále proudilo množství automobilů. Někteří řidiči na aktivisty troubili.

Přestože se kromě policie zmobilizovali i hasiči s výškovou technikou, protestující nakonec střechu košířské pumpy opustili po vlastním žebříku. Shell totiž sdělil policii, že mu aktivisté na čerpacích stanicích nevadí. Policisté ovšem na místě zůstali a ekology po sestoupení ze střechy legitimovali.

U příležitosti valné hromady Shellu se protestovalo i v zahraničí, kupříkladu v Nizozemí a Německu. Společným požadavkem všech akcí je ukončení aktivit těžařské korporace, spravedlivá zelená přestavba solidární se zaměstnanci fosilního průmyslu i demokratizace a decentralizace energetické sítě.

„[Jedním] z našich požadavků je zavedení energetické demokracie, tedy zavádění decentralizované sítě obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí, komunit a lokálních družstev. Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro zisk několika akcionářů. My však požadujeme, aby energie patřila lidem,“ vysvětlila za Limity jsme my Kateřina Holá.

Shell je jednou z největších ropných firem na světě. Ekologové mu dlouhodobě vytýkají nejen ničení životního prostředí, ale také spoluvinu za porušování lidských práv v zemích globálního Jihu. Podle kritiků navíc firma podniká s fosilními palivy přesto, že si je po desetiletí vědoma jejich nepříznivého vlivu na stabilitu zemského klimatu.

Shell bývá pokládán za jeden z příkladů takzvaného greenwashingu, tedy pomyslného natírání objektivně neekologické činnosti na zeleno. Společnost s obrovskou uhlíkovou stopou verbálně podporuje obnovitelné zdroje energie a její generální ředitel Ben van Beurden dokonce vyjádřil sympatie mladému klimatickému hnutí v čele s Fridays for Future.

„Mnoho mladých lidí protestuje z idealismu, což je dobře. Více než dobře, protože z idealismu se rodí inspirace a pokrok. Bez idealismu by byl svět ve skutečnosti cynickým místem. Ale musíte spojit idealismus s realismem a pragmatismem. To vše svět potřebuje. Shell to potřebuje,“ řekl v rozhovoru pro web ropné společnosti.

Версия для печати 19.5.2020 denikreferendum.cz
Aktuální číslo měsíčníku A3

Ближайшие мероприятия:

IAF/ИФА/IFA - Интернационал Анархистских Федераций
Сайт издательства Анархистской федерации

Что пишут на других сайтах

Поддерживаем

Social Screenings: The Wind That Shakes the Barley

17. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(Больше)

Critical Readings: Judith Butler - Undoing Gender (2)

18. 6. 2020, Praha

Kritické čtení. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(Больше)

Social Screenings: Our Brand Is Crisis

23. 6. 2020, Praha

Promítání. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(Больше)

Open talk about Toxic Masculinity

9. 7. 2020, Praha

Diskuse. Kampus Hybernská (Hybernská 998/4, Budova B: Room 1B) …(Больше)

8. Anarchistický festival knihy (nové datum)

17. 10. 2020, Praha

Bude na podzim! …(Больше)