Anarchistický První máj 2025
První máj anarchistek a anarchistů …(Больше)
Matthew Lyons na Three Way Fight rozebírá rozrůstající se Trumpův aparát, Muskův rostoucí vliv, roli neoreakcionářských intelektuálů*ek a poskytuje analýzu Úřadu pro efektivitu vlády (DOGE).
Očekával jsem směřování k diktatuře, ale DOGE mě překvapil. Když byl Trump znovu zvolen do úřadu, věděl jsem (jak si všímalo mnoho dalších komentářů), že jeho uchvácení moci bude mnohem dramatičtější než během prvního období. Zmapoval jsem jeho stupňující se intimní vztah s krajní pravicí, od jeho výhodné dohody s alt-right v roce 2016, po snahu učinit ze samotné republikánské strany svůj rodinný podnik. Stejně jako jiní*é jsem upozorňoval, že eroze strukturálních kontrolních mechanismů prezidentské moci, spolu s dlouholetými plány jeho příznivců*kyň na převzetí kontroly nad federální byrokracií učiní Trumpovo druhé období mnohem víc autoritářským, než bylo to první.
Neočekával jsem, že Trump svěří dynamické jádro své autoritářské moci subdodavateli v podobě dalšího narcistického miliardáře. Nejenže využije Úřad pro efektivitu vlády Elona Muska k útoku na veřejnou službu, ale poskytne jeho týmu externí operativy bianco šek k získání poloautonomní (a potenciálně lukrativní) kontroly nad vládními úřady, databázemi a platebními systémy. Nepředpokládal jsem, že pár týdnů po inauguraci nebudeme mluvit jen o puči, ale o puči vedeném dvojkou Trump-Musk.
Nevím proč se Trump rozhodl zrovna takhle, zda to byl obdiv za to, co Musk napáchal v Twitteru, nebo pouhá neschopnost. Nevím, jak může být spokojený se zástupcem, který se ho neustále snaží zastínit. Nevím, jestli ho Musk podplácí nebo vydírá, nebo je jen dost dobrý v laskání velmi křehkého Trumpova ega. Netuším, jestli tohle spojenectví vydrží měsíce, roky, nebo se příští týden rozpadne, ani co se stane potom. Pokud ale odsuneme osobní stránku věci, z politického hlediska se role DOGE v nové mocenské struktuře týká dvou souvisejících změn v Trumpově projektu, které si zaslouží bližší pozornost.
Zaprvé, zatímco se ideologie hnutí MAGA soustředí na pravicový populismus, kde kombinuje šovinistické útoky na různé utlačované skupiny s převráceným antielitářstvím, DOGE je řízen neoreakcionářstvem (sami se tak označují), jejichž ideologie elity glorifikuje a populistické apely z principu odsuzuje.
Zadruhé, zatímco první Trumpovu administrativu podporovala vratká koalice konkurenčních kapitalistických zájmů, nyní se zdá, že v čele protrumpovského byznysbloku stojí hi-tech kapitalisti spjatí neoreakcionářskou politikou.
Tyhle změny dělají druhé Trumpovo prezidentství nebezpečnějším, ale také ukazují na potenciální spory a rozbroje v Trumpově koalici. Jejich zranitelnost by nám mohla pomoci vyvinout lepší a efektivnější strategie odporu.
Liberálové, liberálky a členstvo Demokratické strany se tento odpor snaží zarámovat jako boj za záchranu demokracie. Jenže vláda Spojených států byla vždy oligarchií (půjčil jsem si slova z Bidenova projevu na rozloučenou), kde úzká kapitalistická elita drží většinu politické moci, zajistila si masovou podporu a aby naplnila své cíle, dopouštěla se systematického násilí – od genocidy prvních národů v Severní Americe až po genocidu lidu Palestiny. Přesto generace sociálních hnutí v USA bojovaly a vybojovaly skutečný politický prostor a sociální reformy, které zmírnily některé z nejhorších dopadů systému. Diktátorské uchopení moci Trumpem tyto výdobytky ohrožuje. Pokud ho necháme, bude to mít obrovské sociální důsledky, disproporčně to poškodí utlačované komunity a ostře zkrouhne prostor pro politickou aktivitu, zvláště radikální organizaci.
Neoreakcionářství (nezaměňovat s neokonzervatismem) se formuje asi dvě dekády, ale po většinu toho času bylo nepravděpodobným adeptem na přestavbu federálního aparátu. Tohle jsem o něm psal v reportu o alt-right na „Ctrl-Alt-Delete“ v roce 2017:
„Neoreakcionářství je dalším disidentským pravicovým proudem, který se objevil v on-line prostoru v minulé dekádě. Jeho vize spočívající v ,maloobjemovémʻ autoritářství, má vliv na alt-right a určitým způsobem ji přesahuje. Stejně jako alt-right a většina manosféry je neorakcionářství (často označované jako Temné osvícenství, nebo zkráceně NRx) vágně specifikovaná myšlenková škola, která z principu odmítá rovnostářství, argumentuje, že rozdíly v lidské inteligenci a schopnostech jsou hlavně genetické, a věří, že kulturní a politické elity neprávem omezují rozsah přijatelného diskurzu. Blogger Curtis Yarvin (píšící pod pseudonymem Mencius Moldbug) poprvé popsal NRx v roce 2007, ale k jeho rozvoji přispělo množství dalšího autorstva. NRx zdůrazňuje řád a nastolení sociální stability, která byla údajně běžná před francouzskou revolucí, spolu s technokratickými a futuristickými vizemi, jako je například transhumanismus. Hnutí doufá, že lidskou bytost radikálně ,vylepšíʻ díky moderním technologiím.
Zdá se, že neoreakcionářstvo, které je známé svými tajemnými sáhodlouhými teoretickými monology, je většinou mládež z prostředí informačních technologií a jeho myšlenky se částečně rozšířily skrze technologickou start-up scénu. Mezi přední promotérstvo patří např. zakladatel platebního systému PayPal a podporovatel Trumpa Peter Thiel…
[Na rozdíl od mnoha stoupenců*kyň alt-right] považuje neoreakcionářstvo obyčejné lidi za totálně neschopné spravovat politické záležitosti, za ,uštěkanou iracionální lůzuʻ, jak se vyjádřil teoretik NRx Nick Land. Někteří*ré propagují monarchii, jiní*é chtějí proměnit stát v korporaci, jejíž akcionářstvo bude tvořit intelektuální elita.“
Ve stejném článku jsem poznamenal, že je méně pravděpodobné, že NRx na rozdíl od alt-right bude podporovat Trumpa a že může, ale nemusí s alt-right sdílet myšlenky bílého nacionalismu a antisemitismu, ale také, že většina stoupenců*kyň alt-right považuje NRx za „velmi přínosné spřízněné hnutí“. Stoupenec alt-right Gregory Hood (Kevin DeAnna) popsal NRx prozíravě jako „absolutně klíčové k porozumění… jak funguje moc“. Já jsem si naopak myslel, že „na to, aby mělo nějaký politický vliv, je příliš ezoterické“. Chyba lávky.
Mezitím alt-right jako významný hybatel zkolaboval, zatímco NRx zvláště v podání Curtise Yarvina dále prosakovalo hi-tech světem a za jeho hranice. V roce 2022 ho v článku nazvaném „Veletrh marnosti“ novinář James Pogue označil za „základ veškeré politické a kulturní scény“. Peter Thiel a další spekulativní kapitalisti jako David Sacks a Marc Andreessen vynesli NRx na výsluní. Viceprezident J. D. Vance, bývalý Thielův zaměstnanec, jehož kampaň do senátu v roce 2022 Thiel štědře sponzoroval, je také Yarvinův přítel, cituje ho a označuje za vlivného intelektuála.
To, co dnes dělá Trump a zvlášť DOGE, mnoho let nazpět předznamenávala Yarvinova prohlášení. Ve výše zmíněném článku Pogue píše: „[Yarvin] tvrdí, že konzervativstvo může v současnosti v Americe zvítězit díky osobnosti typu Césara, která uzme moc oligarchii a nahradí ji monarchistickým režimem řízeným jako start-up. Už v roce 2012 prosazoval akronym RAGE (Retire All Government Employees [Odejít všechno vládní úřednictvo do důchodu; rage = zlost]) jako první krok ke svržení režimu. Tím, koho bychom podle Yarvina potřebovali, je národní CEO, [nebo] ten, kterého nazýváme diktátorem.“
Novinář Gil Duran poznamenává, „DOGE Elona Muska je jen rebrandovaná verze RAGE. Požaduje masové výpovědi, brání úřednictvu jít do práce tím, že jim zamyká kanceláře, vyhrožuje, že některé úřady úplně vymaže, a ujímá se totální kontroly nad citlivými programy a databázemi.“ Duran pokračuje citací z Yarvinova eseje z roku 2022, který představil „revoluci“ za druhého Trumpova mandátu [butterfly revolution]: „Musíme podstoupit riziko… úplného restartování USG [vlády USA]. Můžeme toho dosáhnout pouze tehdy, když vložíme absolutní suverenitu do rukou jediné organizace – zhruba to, co spojenecké mocnosti zavedly v okupačních zónách v Japonsku a Německu po roce 1945.“ Jak Duran poznamenává „metafora druhé světové války staví federální vládu do role poraženého nepřítele nyní ovládaného vnější silou“.
V téhle „revoluci“ Yarvin prosazuje: „Samotný Trump nebude mozkem… Nebude generální ředitel (CEO). Bude předseda představenstva, který CEO vybere. Tenhle proces, který se bude muset zřejmě vysílat v televizi, bude završen jeho inaugurací – při níž ihned začne přechod na jiný režim. (…) CEO, kterého vybere, povede výkonné složky bez jakéhokoliv zásahu ze strany kongresu nebo soudů, a pravděpodobně převezme také vládu jednotlivých států. Většina existujících důležitých institucí, veřejných i soukromých, bude uzavřena a nahrazena novým efektivním systémem. Jednání CEO bude Trump monitorovat, a pokud bude třeba, může ho propustit. Vše bude opět vysíláno v TV.“
Duran poznamenává, že J. D. Vance, hi-tech byznysmen Balaji Srinivasan a iniciativa Projekt 2025 koordinovaná konzervativním think tankem Heritage Foundantion také prosazují systematickou asanaci a demontáž federální byrokracie. Přesto jsou specifické shody mezi Yarvinovými vizemi a DOGE natolik do očí bijící, že bychom je nemělx ignorovat. Přímá vazba mezi Muskem a Yarvinem mi není známá, ale několik mladých zaměstnanců*kyň DOGE v minulosti pracovalo pro Thiela nebo vyjadřovalo neoreakční názory.
Navzdory jeho vlivu na Trumpův režim NRx a MAGA není totéž, jak si ve svém článku všímá Pogue. Klíčovým rozdílem je fakt, že NRx není populistické. MAGA, Trumpova politická základna, je typickým příkladem pravicového populismu, tj. hnutím, které kombinuje výzvy k utužení útlaku s převrácenou verzí antielitářství. Politika MAGA je o obraně privilegií a útočí na ty, kteří je zdola ohrožují, ale je také živena pocitem bezmoci obyčejných lidí, kteří jsou pošlapáni hrstkou těch nahoře a věří, že ti nahoře zradili lid a musí být odhaleni.
NRx naopak pevně věří, že elity by měly vládnout a lid (Landova „uštěkaná iracionální lůza“) by vládnout neměl. Od té doby, kdy Trump poprvé v roce 2016 zahájil kampaň, je cílem MAGA mobilizovat masové hnutí ke svržení establishmentu, liberálního a konzervativního zrovna tak. Nejedná se pouze o volební iniciativu, ale širokou organizační strukturu svolávající i fyzické protesty, které kulminovaly 6. ledna 2021 útokem na Kapitol v naději, že zvrátí výsledky voleb pomocí síly. NRx myšlenku lidového povstání zcela zavrhuje. Yarvin v červnu 2024 napsal: „Charlottesville [manifestace sjednocené pravice r. 2017] a 6. červen byly poslední chromé vzdechy toho, co John Adams nazval lůzokracie v Americe.“ To, co si Yarvin představoval, nebylo lidové povstání, ale „hacknutí“ systému a jeho rozbití.
NRx hnutí je zakořeněné v IT sektoru a jeho rostoucí vliv je úzce spjat s příklonem hi-tech kapitalismu k pravici. Tenhle vývoj proměnil vztah Trumpovy administrativy k byznys komunitě. Jak už jsem zmiňoval dříve, v roce 2016 „Trumpova podpora velkým byznysem, na rozdíl od jiných, zvláště republikánských kandidátů, byla neobvykle omezená, fragmentovaná a nestabilní“. Jak zmiňovalx jiní analytici*čky, jeho kapitalistické proponenty představovalo „několik právníků investičního sektoru, které nespojovalo nic jiného než intenzivní averze vůči stávajícím formám americké vlády“. Zčásti z tohoto důvodu nasměrovala Trumpova administrativa svou politiku tak, aby se zalíbila jak podporovatelstvu, tak i oponentstvu neoliberalismu. Rušila zákony na ochranu životního prostředí a daně pro korporace a bohaté na straně jedné, a omezovala migraci a obchod na straně druhé. Trumpova slabá a nejednotná podpora od kapitalistů také pramenila z chaotického lavírování mezi intervencionistickým a antiintervencionistickým postojem k zahraniční a válečné politice.
To se v roce 2024 změnilo. Zběhlý demokrat Elon Musk nasypal do Trumpova znovuzvolení téměř 200 milionů dolarů (jiné zdroje uvádí až 288) a stal se jedním z jeho nejbližších poradců, zatímco hi-tech byznysmeni se hromadně postavili za Trumpa. Ředitelé gigantů jako Meta, Amazon, Google/Alphabet (Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Sundar Pichai) spolu s Muskem dostali na inauguraci v lednu 2025 čestná místa, symbolizující novou roli tohoto sektoru v centru protrumpovské byznys frakce. V roce 2024 se do kampaně za Trumpovo znovuzvolení zapojili také miliardářští investoři do kryptoměn a TikTok, což vedlo Trumpa k tomu, aby na tyto dva problémy kompletně změnil názor. Příklon hi-tech sektoru k Trumpovi byl komentátorstvem často analyzován. Tady je nápomocné shrnutí od Aarona Bartleyho:
Technofeudalisti nacpali miliardy dolarů do kryptoměn a bez velkého zásahu státu a odstranění regulací by byly jejich peníze ztraceny. Kryptoměny nevstoupily do mainstreamu, jak se očekávalo, kvůli regulacím spekulativních investicí přijatých za Bidenovy éry a díky nezájmu širší veřejnosti. K přechodu na krypto potřebují stát, který ho zavede.
Podobně mají vážný zájem, aby nezmizely triliony investované do umělé inteligence (AI). Jakýkoliv náznak regulace a omezení ze strany státu je vnímán jako umíráček. Vědí, že AI je spekulativní bublina, a potřebují stát, aby ji kontroloval skrze dotace a kontrakty. Potřebují také, aby stát agresivně chránil americkou AI před čínskou.
Oba tyto sektory (krypto i AI) výrazně prohlubují ekologickou krizi. Mají vysoké nároky na spotřebu energie. Potřebují kompletně deregulovanou energetiku a okamžité upuštění od sebemenších opatření na ochranu klimatu. Dokonce i zmínka o klimatické krizi ohrožuje jejich bohatství.
Čína je ve vývoji hi-tech mnohem rychlejší, než čekali. Potřebují ultraprotekcionistický/nacionalistický režim, který udrží čínské technologie na uzdě.
Dalším faktorem je, že nejmodernější technologické firmy jako Anduril Industries a Palantir Technologies (obě podporované Peterem Thielem), stejně jako Muskova SpaceX vážně ohrožují státní zakázky tradičních zbrojařských korporací Lockheed Martin, Boeing a General Dynamics. Dlouholetý analytik militaristické politiky Michael Klare říká, že „se rodí nový vojenskoprůmyslový komplex [military-industrial complex; MIC], bude mít úplně jiné cíle než ten současný a budou z něho profitovat úplně jiní lidé“. Klare vidí vzrůstající rozkol „mezi nákladnými zbraněmi vyžadujícími lidskou posádku vyráběnými tradičními zbrojaři a dostupnějšími autonomními systémy od Anduril, General Atomics, a AeroVironment“. To může mít pro Trumpovu koalici politické důsledky: „Většina republikánských zákonodárců, jejichž kampaně jsou závislé na příspěvcích od tradičních korporací MIC, je zavázána k jejich podpoře, jenže oba Trumpovi klíčoví poradci, J. D. Vance a Elon Musk, ho mohou tlačit na druhou stranu.“
Muskův DOGE je ostřím Trumpovy jízdy za rozšířením prezidentských pravomocí a cupuje systém brzd a protivah moci, které byly od začátku základním kamenem USA. Jeho iniciativa chce drasticky zredukovat vládní úřady a zároveň je proměnit v politický nástroj prezidenta, ale také vrhá klíčové státní instituce do rukou v zásadě soukromého aktéra, který je schopný je zcela vyrabovat a v podstatě se nezodpovídat nikomu, nanejvýš samotnému Trumpovi. Autoritářská mocenská steč režimu už má devastující následky na živobytí lidí, zdravotní péči, sociální služby a mnoho dalšího. Ať už se to soudy budou snažit s nejistými výsledky zablokovat, nebo kapitulují, některé škody budou nevratné.
Zároveň nám DOGE pomáhá identifikovat potenciální slabá místa Trumpova režimu. Trump a Musk se mohou rozhádat. Musk může být vyhozen, nebo to může vyústit ve velmi špinavý boj o moc. DOGE svou lehkovážností, nekompetentností a arogancí může přestřelit, odradit stoupenstvo a vyprovokovat silnější reakci soudů, demokratstva, republikánstva nebo dalších sfér samotného režimu. Nedávno jsme byli svědky kritiky DOGE republikánským členstvem kongresu a Trumpem dosazeného ředitelstva klíčových agentur dostávajících navzájem si odporující pokyny od Úřadu personálního managementu (nyní pod taktovkou DOGE). Nový status techno kapitalistů jako Trumpových oblíbenců může upevnit soudržnost režimu v ekonomických a geostrategických otázkách, ale může také odcizit další mocné sféry byznysu, ať už díky boji o státní zakázky, jak zmiňuje Michael Klare, nebo kvůli jiným souvislostem.
Elitářství NRx může také kolidovat s populismem MAGA, zvláště dopady demontáže federálních úřadů a zadržování financí jsou cítit stále silněji. Dokonce už před inaugurací se Musk veřejně pohádal s lídry MAGA – Stevem Bannonem a Laurou Loomer – kvůli vízovému programu H-1B. A zatímco antifašiststvo předpokládá, že techno kapitalisti jakýkoliv podobný spor vyhrají, já si tím jistý nejsem. Existují odnože hnutí MAGA, například velmi vlivná Nová apoštolská reformace, jejichž ideologické přesvědčení je mnohem silnější než loajalita k Trumpovi a které mají obrovské finanční a mediální zdroje naprosto nezávislé na Silicon Valley.
Nenabízím žádný specificky strategický závěr, jak z toho všeho vybruslit. Jakékoliv trhliny uvnitř Trumpovy koalice zasluhují pozornost. Samx popírají svou image jednoty a všemohoucnosti a samx vytvářejí příležitosti, kterých můžeme využít. Spoléhat se v boji s Trumpovým režimem na demokratstvo může být zásadní chyba. Jak jsem nedávno napsal:
„Od druhé poloviny 70. let demokratstvo stejně jako republikánstvo činí z neoliberalismu dominantní podobu kapitalistického řádu, posiluje státní represivní aparát a vojenské vměšování. To je politika, která určitým způsobem položila základy trumpismu a která živí ostrou odezvu pravicového populismu, z něhož Trump těží.“
Zatímco si úsilí Republikánské strany posílit státní represe (Vlastenecký zákon/Patriot Act legalizující mučení) vysloužilo širokou pozornost, demokratstvo se také předvedlo. Zákon o boji proti terorismu a účinném trestu smrti z dílny Billa Clintona omezuje práva obžalovaných a rozšiřuje možnost odposlechů. Bidenova administrativa svévolně využívala článek o „pobuřujícím spiknutí“ během procesů s ultrapravičáctvem – to je taktika, která nevyhnutelně živí represi vůči levici. Barack Obama dohlížel na budování nejmocnějšího systému státního dozoru, který svět kdy spatřil, do něhož bylo napumpováno 100 miliard dolarů a Donaldu Trumpovi věnoval pár dní před opuštěním úřadu dáreček v podobě exekutivního příkazu usnadňujícího tajným službám sdílet nashromážděná data o nevinných lidech. Na státní i lokální úrovni demokratstvo aktivně prosazovalo opatření k potlačení solidarity s palestinským lidem a protestů proti Spojenými státy podporované genocidě v Gaze. Na rozdíl od Trumpa a DOGE žádná z těchto iniciativ necílila na státní úřady nebo dovnitř systému, strefovali se hlavně do radikálstva, cizinstva, chudých a dalších podvratných živlů.
Námluvy techno kapitalistů s Trumpem jsou novým nebezpečným trendem, ale dveře do Washingtonu jim otevřelo demokratstvo. Vzestup autonomních zbraňových systémů (což umožnilo hi-tech korporacím získat víc zakázek v armádě) má kořeny v Obamově administrativě, která nesmírně navýšila využívání vražedných dronů na úkor stovek zmařených životů civilního obyvatelstva. Díky masivní výstavbě systému dohledu (špionážní satelity, superpočítače, zařízení ke sledování komunikace, optické sítě) není překvapením, že telekomunikační, softwarové a další IT korporace dávaly Obamovi přednost před republikánstvem. Tyto poznatky pochází ze studie vlivu byznysu na prezidentské klání v roce 2012, která dochází k závěru, že „líderstvo Demokratické strany je politicky spřízněno s průmyslem navázaným na koncept špehujícího státu“.
To ovšem neznamená, že bychom mělx na každý příklad kapitalistického politického vlivu reagovat stejně, nebo dokonce ignorovat okamžitou prvořadou hrozbu v podobě Trumpovy administrativy. Spíše to zdůrazňuje stupňující potřebu budovat široké hnutí odporu nezávislé na Demokratické straně, kde nejsou radikální a antikapitalistické hlasy umlčovány.
Zdroj:
https://threewayfight.org/the-doge-and-the-neoreactionaries/
První máj anarchistek a anarchistů …(Больше)
Benefiční (vegan) segedín …(Больше)
9. - 10. 5. 2025, Rohozná u Jihlavy
Sport a muzika …(Больше)
Kvír turistika …(Больше)
Odpůrci interrupcí Prahou neprošli. Protestující zablokovali Pochod pro život
denikalarm.cz 28.4.2025Nechat z půdy vyrůst rebelii. O vztahu k místu, zemědělství a antikapitalistické produkci potravin.
druhasmena.cz 24.4.2025„Môžeš utekať, no neskryješ sa!“ Čo je nové v spore s podvodníckou VegaNanou
www.priamaakcia.sk 12.4.2025