Anarchistická federace

Mezi malými nakladateli

Reportáž ze čtvrtého ročníku knižního festivalu BookFest v Plzni

Plzeň

Už v roce 2023 jsme dostalx pozvánku na plzeňský festival malých a ještě menších nakladatelů BookFest. Jenže než jsme se ozvalx, byla už kapacita obsazená. No a když nedlouho před akcí přišla informace, že se nějaké místo uvolnilo, jako na potvoru už mělx všichni z nás nějaký jiný program. O rok později jsme bylx rychlejší. I tak v rámci celovíkendové akce zbýval prostor jen na neděli 8. prosince. Nakonec se to ukázalo jako vlastně moc fajn varianta, jelikož v sobotu se v Praze konal „Anarchistický večírek knihy“, který stálo za to navštívit.

Ač jsme se v rámci plzeňské skupiny Anarchistické federace domluvilx, že na stánku budeme celou dobu ve dvou, situace se trochu zkomplikovala, takže větší část „šichty“ jsem odřel sám. Ale rozhodně si neztěžuji, navíc mi nějakou dobu dělal společnost a vypomohl jiný kamarád a k závěru už se nás sešla větší parta, takže u našeho stánku bylo nakonec celkem živo.

Netušilx jsme sice, co od tohoto formátu akce očekávat, ale od první chvíle bylo jasné, že nuda nebude. Když jsme na přiděleném místě začalx vykládat naše publikace, od vedlejšího stánku se ozvalo: „Část toho Warda jsem kdysi překládal z polštiny.“ Zarazil jsem se, začal zahřívat mozkové závity, ač na to v neděli dopoledne nejsou moc zvyklé, a v hlavě listoval archivem anarchistických publikací. Za chvilku to naskočilo: „Makovec?“ A opravdu… setkání po dlouhých letech. Jen připomenu mladším ročníkům, že jde o – jak to říct? – zasloužilého aktivistu. Minimálně od roku 1994 vydával různé anarchopunkové ziny a v letech 2007–8 provozoval nakladatelský projekt „A jako anarchismus“. A právě v jeho rámci vydal brožuru s Wardovým textem Anarchie a stát. Navíc kdysi zorganizoval v Písku asi první anarchistický bookfair u nás. Nyní se věnuje jiné svojí vášni – hororu. Vydává zin Mort věnovaný tomuto žánru a je autorem několika knih, které tu prezentoval společně s další nabídkou tematicky laděného nakladatelství Golden Dog. Na našem stánku nechal nemalou útratu a já si zas od něj vzal jednu z jeho knih (V zapomnění) s růžovým zvýrazňovačem vyvedeným revolučním věnováním. A ač horory zrovna dvakrát nečtu, neutrhl jsem se od ní následující den, dokud jsem nedošel na poslední stránku.

Obecně se vůbec rád bavím s lidmi, kteří dělají věci s nadšením, a to nejen pro sebe, ale i pro druhé. A na festivalu malých nakladatelů*ek je spousta příležitostí takové potkat. BookFest byl navíc propojen s Mint marketem, na němž mělx stánky drobní umělci*kyně a řemeslníci*ice. To zjevně přilákalo i lidi, kteří by možná jen kvůli knihám nepřišlx. Na nezájem jsme si rozhodně stěžovat nemohlx. Lidé se zajímalx o většinu vystavených titulů Nakladatelství AF, takže se nám naše lokální distro nakonec slušně provětralo. Pro rozšíření nabídky jsme přibralx i nové knihy od Utopia Libri – Ruský kolonialismus: průvodce a Na této zemi je pro co žít. Nebylx jsme na místě ale jediní, kdo nabízel něco o anarchistické historii, teorii a praxi. Nakladatelství Herrmann & synové mělo na stánku nedávno vydanou bichli Nečekáme nic od reforem. Kapitoly o českém anarchismu (pro úplnost připomenu, že v kooperaci s tímto nakladatelstvím to naše před lety vydalo klasiku Bůh a stát od Michaila Bakunina).

Byl to hodnotně strávený den. Je moc fajn vidět, že i mimo akce anarchistického hnutí dokážou jeho publikace zaujmout a najít si své čtenáře.


Píšou jinde

Odkazy